Nikolay Vasilyeviç - GogolPetersburg Öyküleri

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,080
Şehir
TÜRKİYE
#1
Petersburg Öyküleri / Nikolay Vasilyeviç Gogol





Everest Yayınları, Rus edebiyatının öncülerinden Nikolay Vasilyeviç Gogol kitaplığına Petersburg Öyküleri'yle devam ediyor. Mehmet Özgül'ün yetkin çevirisiyle raflarda yerini alan kitap okuru Gogol'ün Petersburg'unda zaman zaman komik, zaman zaman ürkütücü, zaman zaman da dokunaklı bir yolculuğa çıkarıyor.

Bir Delinin Güncesi'nde sıradan bir devlet memuru bir köpeğin konuşmasına tanık oluyor ve sonunda tımarhaneye kapatılana dek günbegün daha çok çıldırıyor. Burun'da, bir burun sahibinin suratından ayrılıp şehirden kaçmaya çalışıyor. Gogol'ün belki de en tanınan öyküsü olan Kaput, fakir bir memurun güçbela yeni bir kaput aldıktan sonra başından geçen trajik olayları anlatıyor. Fayton'da bir adam yemek ve eğlence uğruna amirlerine rezil olmayı göze alıyor. Neva Caddesi'nde ise genç bir ressam ancak bir kez karşılaştığı “gerçek aşkını” rüyalarında bir kez daha görebilmek için ilaç bağımlısı olurken, hovarda arkadaşı evli bir Alman kadına kur yapmaya kalkışıyor.

Gogol ismiyle özdeşleşen bu öyküler, sadece Rus toplumunun değil, tüm insanlığın sancılarını ve bu sancılardaki ironiyi dile getiriyor. Petersburg Öyküleri, raflardan eksilmemesi gereken bir klasik..."
 

Benzer konular

Top