1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Nil Karaibrahimgil ile Soru Cevap..!

Konusu 'Sanatçılarla Röportajlar' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 4 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.759
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    334 ÇTL
    İlk bestenizi 12 yaşında yapmışsınız, çok küçük yaşta bu mesleği yapacağınıza karar vermişsiniz sanırım, bundan biraz bahsedebilir misiniz?

Evet, o yaşlarda emindim şarkılar yazıp, söyleyeceğime. Sadece nasıl bir yolculukla olacağını bilemiyordum. Babamın ve amcamın müzisyen olmasının da etkisi büyük tabi. Müzik dolu bir evde büyüdüm. Sürekli besteler yapıp, uyumam için bunları söyleyen bir babam olması kulağımı melodiler ve sözlerle doldurdu. Daha kundaktayken.

İlk albümden son albüme kadarki yolculuğunuzu nasıl tanımlarsınız? Bu zaman içerisinde sizde ve albümlerinizde neler değişime uğradı?

Albümlerim, ses verdiğim zamanlarda benim o anki yolculuğumdan haber veriyorlar. Doğal olarak yaşadıklarımı yazıyorum. Aslında her şey orada var. Kendimi de onları dinleyerek buluyorum çoğu zaman. Hmmm, ben şimdi buraya gelmişim diyorum. şaşırıyorum. Tanıyorum kendimi.

Yeni çıkardığınız “Nil Kıyısında” nasıl bir albüm oldu? Dinleyicilere hangi duyguları bir arada yaşatacak?

Bilemem. Bana 10’u da çok güzel ve gerçek geliyor. Daha duygulu. Tam kıyı işte. Kıyılarıma indim. Bence, kalplerine inecek. Çok samimi ve oyunsuz çünkü.

30’u geçince mi oldu bilmiyorum, ‘Ben değişeceğim’ dedim ve değiştim. Bir DVD’ci, yeni albümü sordu. “Geliyor” dedim. “Nasıl” dedi. “Değişik” dedim. “Hande Yener’inki kadar değişik mi?” dedi. “Yok, o kadar değil” dedim. Daha duygusal, daha az zeki, daha kalbe dokunan bir albüm oldu. Bence büyümüşüm.

Olgun kadın albümü yani?

Aynen. Hesapladığım bir şey değil, öyle oldu. şarkılar öyle. Bu bir yolculuk ve sen nereden geçiyorsan, insanlara oradan bir şey gönderiyorsun.

Sözler de çok değişti. Esprili sözler var mı?

Var ama çok fazla değil. ‘Yok ki senin bir yedeğin, Kötü Kedi şerafettin’ diye bir laf var mesela.

“Nil Kıyısında” nereden geliyor?

Böyle bir duyguda hissettim kendimi onu arayıp buldum. Bu on şarkıyı nasıl çağırabilirim diye düşününce, en yakını ‘Nil Kıyısında’ oldu. Romantik çünkü. Ve bir duygusu var. Albümün de var.

“Daha duygusal, daha az zeki, daha kalbe dokunan bir albüm oldu. Bence büyümüşüm.”

Albümdeki slow parçaların oldukça güçlü olduğunu duyduk. Yakın zamanda bu albüme yönelik konser planlarınız nelerdir?

A a nereden duydunuz? Albümdeki hızlı parçalar da çok güzel. şarkıların birbirleriyle yarıştırıldığı bir albüm. Çok uğraştım, çok çalıştım. Bırakmadım onları tam istediğim gibi olana dek.

Konserler başlayacak. Web sitemden takip edebilirsiniz şu an tarihleri belli değil.

Yeni albümde düet parçalar var mı?

Tam düet diyemeyiz ama bir şarkıda Mazhar Alanson bana eşlik etti. Misafir sanatçı olarak. Onun albümüme nefes üflemesi çok gurur verici.

“Web sitemde kendimi takip ediyorum, dalgamı geçiyorum.”

Web sitenizden biraz bahseder misiniz? Sizi takip edenler bu sitede sizden neler bulacaklar?

Benimle ilgili her şey sitemde var. Şu an bu röportajı yaptığım bile olabilir. Kendimi takip ettiğim ve dalgamı geçtiğim bir site. Bana göre terapi, meraklısına bir takip kamerası.

A.R.O.G. ilk sinema filminiz. Nasıl oldu da ‘Evet’ dediniz?

En büyük neden Cem Yılmaz. Türkiye’de doğan en dinamik, en zeki ve de en komik insanlardan biri. Karakter de sanki benim için yazılmış. ‘Evet’ dememde bir diğer etken de, rolün beni çok gıdıklaması oldu. Hayatta kaçırılmayacak bir fırsat gibi geldi.

Oyunculuktaki başarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bilmem, seyredenlere sormalı. Ben zorlandım baya, zor bir prodüksiyondu. İlk filmimdi. Kendimi beğendiğim yerler de var, beğenmediğim de.

Reklam sektörünün birçok alanında yer aldınız? Müzikle karşılaştıracak olursanız sizce hangisi daha keyifli?

Tabi ki müzik, jingle aslında reklamın müzik yüzü. Jingle yapmayı da çok seviyorum. Praktis oluyor ve söyleyemediğim zirzoplukta şeyleri söyleyebiliyorum.

Reklam Metin yazarlığı yapma fikri nereden geldi peki? Müziğe karşı bu kadar yetenekliyken neden metin yazarlığı?

Ailem müzikle ilgilenmemi pek istemiyordu. Ben de öyle şartlandırmıştım kendimi. Müziği hep ikinci meslek hatta bir hobi olarak düşünüyordum. Üniversite yıllarımda stajla bu mesleğe başladım. Toplamda sekiz ay bu işle ilgilendim.

Bu sekiz aylık sürede de yaptığınız çalışmalarla ödüller kazandınız. En çok hangi alanda olmak keyif verdi size?

Eskiden metin yazarlığıydı ama şimdi jingle.

Yurtdışı projeleriniz var mı?

Bakalım. şu an bir şey yok. Aslında istiyorum ama bunun üzerinde çok düşünmem gerekli.

Son dönemde yapılan cover sayısında çok fazla artış var, siz de böyle bir çalışmaya girecek misiniz?

Teoman’ın İstanbul’da sonbaharını coverlamayı çok sevdim. Oh ne güzeldi. Başkası güzel güzel yazmış.

Köşe yazılarınızı ve karikatürlerinizi bir kitapta toplamayı istediğinizi duymuştuk. Şu an bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

Evet albüm biter bitmez yapmaya koyulacağım. Kendimi hiçbir alanda kısıtlamak istemiyorum. Multimedya olma çabasındayım. Bu nedenle yapabileceğim her alanda olmak istiyorum. Mümkün olsa ve yeteneğim de olsa sinema da yapmak istiyorum.

kaynak: secret cv

Sayfayı Paylaş