Nissan Leaf - Yeni Teknoloji Otomobili

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,478
Beğeniler
9,012
Takım
GALATASARAY
#1
TEKNİK ÖZELLİKLER

Oturma kapasitesi: 5 kişi
Maksimum Hız: 140km/h üzeri
Çekiş tipi: Öne yerleştirilmiş motor, önden çekiş
Enerji kaynağı: İnceltilmiş, lamine lithium-ion pil sistemi
Elektrikli motor (güç/tork): Yüksek Tepkili Eşzamanlı AC motor, 80kW/280Nm
Pil kapasitesi/ Güç: 24kWh/90kWh üzeri
Seyahat Menzili: 160km üzeri (100 mil US LA4 Mode)
Uzunluk x Genişlik x Yükseklik: 4445mmx1770mmx1550mm
Dingil Mesafesi: 2700mm

NISSAN LEAF İLE SIFIR EMİSYON:

Nissan Leaf (yaprak), 90kWh'dan fazla güç üretme kapasitesine sahip inceltilmiş lamine lithium-ion pil teknolojisi ile tasarlanmıştır.

Bu sayede aracın elektrikli motoru 80kW motor gücü ve 280Nm tork üretim değerine sahip olmuştur. Eğlenceli bir sürüş deneyimi için sürücülerin yanmalı motorlardan elde ettiği performans duygusunu tam anlamıyla veren Leaf, sıvı yakıtlı araçlarda bulunan egzos sistemini ise bünyesinde bulundurmuyor. Böylece yanmalı motorlardan çıkan ve atmosfere salınım yapan CO2 gazı da tamamiyle ortadan kaldırılmış oluyor. Ayrıca yanmalı motorlardan çıkan motor ve egzos gürültüsü Nissan Leaf'te sıfıra indirgenmiş vaziyette. Tam şarj ile 160km'den fazla yol alma menziline sahip olan Leaf, hızlı şarj etme özelliği ile de 30 dakikadan daha kısa bir sürede %80'lik enerji performansı sunuyor. Leaf'in teknolojisi evinizde bile tam dolum yapmayı mümkün kılıyor.

DÜNYANIN GERÇEK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ: NISSAN LEAF

Nissan mühendisleri ve tasarımcıları Nissan Leaf'i yaratırken onun rekabetçi bir fiyat çerçevesinde tüm dünyanın kullanabileceği elektrikli otomobili olması için çalıştılar. Konfor, teknoloji, performans, geniş iç hacim gibi herkesin beklentilerini maksimum düzeyde karşılamayı hedefleyen Leaf, alternatif enerji kullanımı ile rakiplerinden sıyrılmayı başaran gerçek bir dünya otomobili.

NISSAN LEAF'E ÖZEL FARKLI VE KENDİNE ÖZGÜ TASARIM ANLAYIŞI

Nissan'ın "Akıllı Akıcılık" anlayışı ile oluşturulan aerodinamik çizgiler Leaf'i oluştururan ana unsurlardır. Nissan Leaf'in ön kısımdaki "V" şeklini andıran keskin geometrik yapısı aracın ön görünümüne ayrıcalıklı bir kişilik vermektedir. Aydınlatma sisteminde kullanılan LED teknolojisi ve ön far grubunda bulunan mavi ışık sistemi Nissan Leaf'e özgü "Bu özel bir otomobil" havasını yaratmaktadır. Enerji sarfiyatını %50 oranında azaltan ön farlar, teknolojisiyle olduğu kadar tasarım ve mühendislik anlayışıyla da dikkati çekmektedir. Aerodinamik yapıya geriye doğru uzanarak destek veren ve bu sayede de yan aynalara giden rüzgar direncini kıran far yapısı rüzgar sesini de azaltmaktadır.

Nissan Leaf açık ve ferah iç trim döşeme anlayışı ile yolcularına ferah bir kabin sunmaktadır. Çevre dostu "Mavi Dünya" renk temasının hakim olduğu araç "Aqua Globe" gövde rengindedir. Bu tema kendisini iç kabin ve ön gösterge panelindeki aynı renk tonlarıyla da göstermektedir.

NISSAN LEAF BİLGİ TEKNOLOJİSİ

Nissan Leaf, Nissan tarafından geliştirilmiş Bilgi Teknolojisi sistemiyle donatılmıştır. Sistem alt yapısında global bir ana merkeze online bağlı çalışan bir yazılım bulunmaktadır. Bu sayede sürücü ve yolcular 24 saat boyunca eğlence ve gündelik yaşantı ile ilgili bilgi edinme gibi temel konularda anında bilgi sahibi olabilmektedir. Nissan Leaf' in siyah zemin üzerine çevreci dünya mavisi tonlarıyla bezediği dijital gösterge paneli ön konsolda geniş bir yer kaplamaktadır. Şarj, hız ve kullanım bilgileri gibi birçok verinin yer aldığı bu LCD ekran Nissan teknolojisinin ulaştığı son noktayı göstermektedir.
 
Son düzenleme:
Top