1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Nitrik oksit nedir ?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve -araz- tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.440
  Beğenileri:
  1.501
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.855 ÇTL
  Birçok insanın hayatı boyunca adını birkaç kez duyduğu ancak ne olduğunu tam olarak bilmediği bu bileşim insan hayatının devam etmesine vesile olan çok önemli maddelerden birisidir.

  Nitrik oksit (NO); nitrojenin oksitlenmesiyle elde edilen renksiz zehirli bir gaz olarak tanımlanır. Bir nitrojen ile bir oksijen atomunun bileşiminden meydana gelen bir moleküldür.

  Son yirmi yılda yapılan yoğun araştırmalar bu molekülün hücreler arası haberleşmede temel bir görev üstlendiğini ortaya çıkarmıştır. Nitrik oksit insan vücudunda doğal olarak üretilen bir hormon yani kimyasal bir habercidir; sinir dolaşım savunma solunum ve üreme sistemlerinin hayati fonksiyonlarının düzenlenmesinde stratejik bir rol oynamaktadır. Nitrik oksidin çok önemli bir görev üstlendiği yerlerden biri de damarlarımızdır.

  Mükemmel molekül nitrik oksit sayesinde vücudun farklı ortamlara göre değişen ihtiyaçları otomatik olarak sağlanır. Kan damarlarının spor yaparken genişleyerek artan kan ihtiyacını sağlaması veya yaralanma sonrasında daralarak kanamayı azaltması sözü edilen kusursuz sistemin bir sonucudur.

  Nitrik Oksitin Damarlardaki Görevi Nasıl Keşfedildi?

  1998 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü paylaşan üç bilim adamı kanda bulunan nitrik oksit (NO) adlı molekülün damarda gevşetici bir etkisi olduğunu keşfetmişlerdir.

  Peki bu molekülün yaptığı etki insana ne kazandırıyordu?

  Bu sorunun cevabı çok kısa ve net olmuştur. Hayatta kalmak. Çünkü nitrik oksit iki hayati organımız olan beynimiz ve kalbimizin çalışmasında düzenleyici rol oynar. Bu düzenleyici rolünü kanın damarlarda rahat bir şekilde akmasını ve tüm organlarımızda rahat bir şekilde dolaşmasını sağlayarak gerçekleştirir. Böylece kan akışını düzenleyip rahatlattığı için beyin kanaması ve kalp krizi riski düşer.

  Kaslar Nasıl Çalışıyor?

  Uyarı iletici veya hormon atardamar üzerinde bulunan alıcılara bağlanır. Bu bağlanmanın ardından nitrik oksit (NO) açığa çıkar.


  Endotel tabakadaki NO molekülleri düz kaslara doğru ilerler ve burada guanil siklaz (GC) enzimini harekete geçirirler.


  GC guanozin trifosfatı (GTP) siklik guanozin monofosfata çevirir (cGMP).


  cGMP kalsiyum iyonlarının hücredeki depo alanlarına gitmesine neden olur. Azaltılmış konsantrasyonlu kalsiyum iyonları (Ca++) aktin ve miyozinin kayarak birbirlerinden ayrılmalarını sağlayan hücresel reaksiyonları gerçekleştirir.


  Düz kas hücreleri gevşer.


  Kan damarları genişler.

  Nitrik oksit molekülünün hızı günümüzün internet teknolojisiyle veya "e-mail" yoluyla iletişim kurmayı çağrıştırmaktadır. Gerçekten de nitrik oksit adeta elektronik posta sistemi gibi hareket etmekte; büyük bir süratle çok sayıda mesajı yerlerine iletmektedir.

  Nitrik Oksit Nasıl Üretilir?

  İnsan yaşamı için hayati bir önem taşıyan nitrik oksidin üretim merkezi endotel hücresidir. İsmi L-arjinin olan bir amino asit nitrik oksit sentez enzimi nikotinamid adenin dinükleotid fosfat kalmodulin oksijen flavin mononükleotid flavin adenin dinükleotid tetrahidrobiyopterin… Bu kelimelerin büyük bir çoğunluğunu hayatınızda ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ancak endotel hücresi bu mikroskobik maddeleri çok iyi tanır ve bunları nitrik oksit molekülünü üretmek için kullanır.

  Endotel hücresi nitrik oksit molekülünü üretmek için hangi kimyasal maddeden ne oranda kullanması gerektiğini çok iyi bilir. Yanlış veya hatalı bir üretim söz konusu olmaz. Örneğin nitrik oksit (NO) yerine güldürücü gaz olarak bilinen nitröz oksit (N2O) üretmez.

  Nitrik oksit üretiminde çok hassas dengeler mevcuttur. Sözü edilen hücreler hayatımızın her anında üretim için hazır durumdadır; ihtiyaç baş gösterdiğinde hemen devreye girerek üretime başlarlar.

  Damarlarımızın derinliklerindeki bu olağanüstü fabrikaların istenmeyen zararlı yan ürünleri yoktur. Küresel ısınma asit yağmurları çevre kirliliği gibi dünya gündemindeki pek çok sorunun kimyasal atıklardan kaynaklandığı düşünülürse endotel hücrelerinin ne kadar başarılı bir üretim tesisi olduğu daha iyi anlaşılır. Çünkü nitrik oksit molekülleri 10 saniye gibi kısa bir süre içinde görevlerini tamamlayarak "parçalanırlar". Böylece vücutta birikerek zararlı yan etkiler meydana getirmezler. Tüm bunlar şu anlama gelir ki endotel hücreleri kimyasal mamullerin üretiminde olabilecek en ideal yöntemi kullanırlar.

  Endotel hücreleri gerekenden az haberci üretseydi damarlarımız daralır kan basıncımız hızla yükselir bu da kalp krizine yol açardı. Fazla üretim yapması durumundaysa damarlarımız aşırı genişler kan basıncımız düşer bu da şok durumuna neden olurdu.
   

Sayfayı Paylaş