Nobran Ne Demekmiş :)

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Son gunlerde Turkcell reklaminda kullanilan bi kelime var. Nobran. Neymis biliyormusunuz?
Kibar olmayan, yani kaba, nezaketsiz, gorgusuz, "dan dun konusan" ve kirici manalarinda eski bir kelimedir..
Gonul almayi bilmeyen, cevresindeki insanlari yeterince fark etmeyen, siz isteseniz bile yanaşacak iskelesi olmayan insan tipi
Beraber yaşamasi oldukca zor insan tipi.

Son günlerde bir nobran modası gidiyor. Peki nobran ne demektir ? Nerde geçer ?
Nobran kelimesi pek az rastlana bir kelimedir bir çok sözlükte bulamazsınız. Aslında kendisi bir sıfattır. "Davranışı kaba, sert ve gönül kırıcı olan" manasına gelir.

Pek az yerde kullanılan bu kelime KUR'AN-I KERİM 'in Türkçe mealinde(E.HAMDİ YAZIR'a M.Kemal Atatürk tarafında yazdırılan pek çok ilahiyatçının ve diyanetinde referans aldığı meal) ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ'nin 159 ayetinde

Bismillahirrahmânirrahîm
"Sen yalnızca Allah'ın rahmeti sayesinde onlara yumuşak davrandın. Eğer katı yürekli bir nobran olsaydın kesinlikle etrafından dağılıp gitmişlerdi. O halde onları bağışla, bağışlanmalarını dile ve yapılacak işlerde onların görüşlerini al. Sonra bir kere karar verdin mi artık Allah'a dayan, çünkü Allah, kendisine güvenenleri sever"

şeklinde kullanılmıştır.

Bazı yazılı eserlerde de Türk edebiyatında kullanıldığı da nadiren görülmüştür.

"Kadın, seni sevmiş de konuşuyor oğlum, öyle nobran olma."- S. F. Abasıyanık.

Pek az kullanılan ve en belirgin kullanımı KUR'AN-I KERİM 'in Türkçe mealinde geçen bir kelimenin birazda dalga geçer vari olarak kullanılması doğrusu üzücü.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Takım
GALATASARAY
Pek az kullanılan ve en belirgin kullanımı KUR'AN-I KERİM 'in Türkçe mealinde geçen bir kelimenin birazda dalga geçer vari olarak kullanılması doğrusu üzücü.
Gerçekten üzücü...

kelebek

-ütopik-
V.I.P
merakımız gitsin yani :) Ben gerçekten merak etmiştim nobran ne demek diye çünkü orda çocuk uzun araştırmadan sonra hala bulamamıştı ben de merak etmiştim ama cidden kuranda geçtiğini bilmiyordum ben de o konuda üzüldüm