Noel Baba kimdir ??

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#1

Cesitli dillerde cesitli isimlerle anilan Noel Baba, bazi kulturlede "Saint Nicolas", "Santa Claus" yada sadece "Santa" olarak bilinir.

Asil ismi Nicolas dir ve bugunku Antalya yakinlarindaki Demre de dogup yasamistir. Cok zengin bir ailenin cocugu iken ebeveynlerin erken olumu ile zor bir hayat gecirmis, daha sonra kendini dine adayarak bulundugu yorede Bishop yapilmistir. Bishop unvani vilayet/eyalet boyutuindaki en yuksek dini makamdir. Olumunden sonra Vatikan tarafindan Havarilige (Sainthood) yukseltilmistir.Noel Babanin kendini dine adadiktan sonra ailesinden kalan varligini fakirlere, ozellikle cocuklara dagittigi soylenir. 343 yilinda olumunden sonra Demre'de liderligini yaptigi kilise yakinlarina gomulmustur. Tarih boyunca cocuklarinin korunmasi icin dua etmek isteyen insanlar St. Nicolas'in mezarini ziyaret etmisler, 20 yuzyil kulturu ise bugunku bilinen dejenere pop kultur ikonu haline getirmistir.
Dogma buyume Islamiyet oncesi Anadolulu olan Noel Baba'yada diger atalarimiza yaptigimiz gibi sahip cikmiyoruz ve bundan istifade eden alakasiz ulkelerin insanlarina terkediyoruz.
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#2
Yeniyıl kutlamaları yaklaşırken, “ho-ho-ho” sesleri ya da “rengeyiği” ve “kızak” sözcükleri, çok kişinin aklına Noel Baba’yı getirir. Noel kutlamalarının başlıca geleneklerinden biri olan Noel Baba, tarihin en eski dönemlerinden beri sürdürdüğü varlığını son yıllarda, yeni yılın simgesi olarak da sürdürmeye başladı.

Çocuklara, kendileri için armağanlar getirdiği anlatılan Noel Baba hakkında çeşitli ülkelerde, çeşitli öyküler ve gelenekler oluşturulmuştur. Bu öykülerin ortak kişisi, “Aziz Nicholas”tır.

Tüm dünyada “Efsanevi bir kişiliğe bürünen Noel Baba” olarak tanınan Aziz Nicholas, Yunan Mitolojisi’nde “Apollon’un Kenti” olarak anılan Likya’nın antik liman kenti Patara’da doğmuştur. Genç yaşta başpapaz olan Nicholas, 30 yaşına geldiğinde Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki bugünkü adıyla Demre, o günlerdeki adıyla Myra’da başpapaz olmuştur. Çocukları çok seven varlıklı ve cömert Aziz Nicholas’ın yaşamıyla ilgili farklı öyküler var. Bunlardan biri, Nicholas’ın doğduğu yerde geçer.

Patara’da üç kızının çeyizini karşılayamayacak durumda olan yoksul bir adam yaşar. Nicholas adama ve kızlarına yardım etmeye ve onları sıkıntıdan kurtarmaya karar verir. Fakat gururlarını kırmamak için bu yardımı gizlice yapmak ister. Bir gece büyük kızın odasının penceresinden çeyizi için bir kese altın atar. Aynı şeyi öteki iki kız için de yapar fakat pencereleri kapalı olduğu için altınları bacadan atar. Noel Baba’nın yılbaşında armağan bırakma geleneğinin buradan doğduğu söylenir.

Kimi resimlerde Noel Baba’nın üç altın top ile gösterilmesi de buradan kaynaklanır. Bir kilise adamı, Nicholas’ın bir handa öldürülen üç çocuğu dirilttiğini ileri sürmüştür. Aziz Nicholas’ı çocuklarla bağdaştıran olay da budur.

Aziz Nicholas, ya da daha yaygın bilinen adıyla Noel Baba, farklı ülkelerde farklı adlarla anılır. Noel Baba’nın adı, Almanya’da “Der Weinachtsmann”, Fransa’da “Pere Noel”, Hollanda’da “Sinter Klass”, Çin’de ise “Dun Che Lao Ren”dir.

Önceleri Noel Baba’nın kızağının olmadığı, rengeyikleri yerine yaşlı bir eşeğinin olduğu söylenir. Daha sonraları Noel Baba sekiz rengeyiğinin çektigi kızağıyla uçarak bacalardan evlere giren ve sırtında taşıdığı içi armağan dolu heybesinden çocuklara armağanlar bırakan biri olarak anılmaya başlamıştır. Noel Baba’nın yardımcıları en ünlüleri Kırmızı Burunlu Rengeyiği olan sekiz rengeyiği, Kar Tanesi, cinler ve perilerdir.

Noel Baba’ya en çok sahip çikanlar Hollandalılar olmuştur. 1700’lü yıllarda Noel Baba geleneği Hollandalı göçmenler tarafından Amerika’ya taşınmıştır. Yeni yıl yaklaşırken Hollanda’da çocuklar, Noel Baba içine armağan koysun diye ayakkabılarını kapının önüne bırakırlar. İngiltere ve Amerika’da ise bacaların ve şöminelerin kenarına çoraplarını asarlar.

Aziz Nicholas, ya da “Noel Baba”, her yıl 6 Aralık’ta anılır. “Aziz Nicholas Günü” olarak anılan 6 Aralık, Aziz Nicholas’ın öldüğü gündür. Kimi ülkelerde o gün törenler düzenlenir ve çocuklara armağanlar verilir. Aslında çocuklar Noel Baba’nın getirdiği heyecanı yalnızca 6 Aralık günü değil, çoğu geceler düşlerinde yaşarlar.

Şişman, güleryüzlü, beyaz saçlı, kırmızı yanaklı, kırmızı beyaz giysili ve ponpon şapkalı bir “dede görünümlü” kişi olan Noel Baba, yeni bir yılın yaklaşmaya başladığı günlerde yalnızca çocuklar için değil, “içlerindeki çocuğu” her zaman canlı tutabilen büyükler için de mutluluk, sevgi, anımsanma, önemsenme gibi güzel duyguların bir kez daha harekete geçirilmesi özelliği yanısıra ayrıca, “armağan alıp verme” özelliği nedeniyle ise, dinsel kimliğini bile geçme eğiliminde bir ekonomik kimliğin de sahibi olmaktadır.•

Pelin Hazar
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#4
isvicrede var araligin 6 sinda okullara sonrasida bu ayin 24 ne kadar degisik yerlerde semiklausu göre biliyon :) magazalarda okullarda geliyorlar cocuklar bunu 4 gözle bekliyor ve bir torbanin icinde mandalin , seker ,cikolara, fistik birde bunlarin onlara özel ekmegi var korlar dagitirlar geyik yada esek yok tabiki arkalarinda bir cuval ile gelirler :) hediye söyle dagitiyorlar komsular anlasir para toplarlar semiklas kim olucaksa o hediye alir herkes 1 evde toplanir oda gelir hediyeyi dagitir yani bunlar acikcasi yas tahtaya ayak basmaz :)
 

Benzer konular

Top