nokia 6280

Katılım
8 Ags 2007
Mesajlar
948
Beğeniler
7
Şehir
evden
#1
nokia 6280
Cep telefonu üreticisi Nokia’nın gelişmiş multimedya özelliklere ve 2 Megapiksel kameraya sahip en yeni modeli 6280’i sizin için inceledik.

Gündelik hayatımızdaki en ilginç ürünlerden biri cep telefonları. Önceleri sadece iletişim aracı olarak kullanmaya başladık bu cihazları. Ardından yavaş yavaş özellikleri artmaya ve o oranda ebatları küçülmeye başladı. Artık MP3 çalamayan, fotoğraf çekemeyen, polifonik melodi desteği olmayan telefonlara birçoğumuz burun kıvırıyoruz. Durum böyle olunca firmalar da birbiri ardına farklı özelliklerde yeni modeller üretmeye çalışıyorlar. Finlandiya iletişim devi Nokia’da bu firmalardan biri.

Firmanın son modellerinden biri olan 6280 (ki o kadar çok yeni model çıkıyor ki takip etmek bizim gibi editörler için bile çok zor). Aslında bu model (bana göre) biraz geç kaldı. Çünkü radyo + MP3 çalar + bellek artırabilme+2 Megapiksel kamera gibi özelliklere sahip Nokia modelleri bulunuyordu. Fakat bu model yakın zamanda inceleme imkanı bulduğumuz N90 idi. N90 çok gelişmiş bir modeldi ve Symbian işletim sistemine sahipti. Bu da büyük bir ebat ve ağır bir telefon anlamına geliyor. Ayrıca bu tip telefonlar genelde ‘Power User’ olarak tanımlanan, elindeki ürünün özelliklerini sonuna kadar kullananlara hitap ettiğinden sınırlı bir kesimin ilgisini çekti. Ayrıca telefonun fiyatı da (ilk çıktığında) 1300 YTL civarında idi.

Halbuki standart işletim sistemine sahip bir telefona yukarıdaki özellikleri yükleyip uygun bir fiyata pazara sürmek daha mantıklı olabilirdi. Anlaşılan benim gibi düşünmeyen Nokia, anlattığım bu özelliklere sahip olan 6280’i piyasaya sürmek için biraz bekledi. Bu kategorideki en dişli rakibin (Sony Ericsson K750i) geçen sene piyasaya sürülmesi satışların bu ürüne doğru kaymasına yol açmış olabilir (elimde satış rakamları olmadığından kesin konuşmak yanlış olur).Uzun lafın kısası: Telefonundan multimedya özellikleri, radyo, 2 Megapiksel kamera, artırılabilir bellek ve hatta 3G özelliği isteyen kullanıcıların bir alternatifi olarak değerlendirilebilecek Nokia 6280’i her yönüyle inceliyoruz:

KUTU İÇERİĞİ
•Nokia 6280 cep telefonu
•USB Kablosu
•Stereo Kulaklık
•Yazılım ve Sürücü CD’si
•64 Mbyte miniSD bellek
•Kullanım kılavuzu

GENEL ÖZELLİKLER
•UMTS / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
•240x320 piksel, 262.144 renk
•2 adet kamera
•Ana kamera LED flaşlı 2 megapiksel
•Ön yüzdeki kamera VGA
•8X dijital yakınlaştırma
•500 kişi kapasiteli adres defteri
•6 Mbyte dahili hafıza
•Mini SD Bellek yuvası
•Bluetooth (V 2.0)
•MP3, AAC, AAC+, AMR (NB-AMR), eAAC+, H.263 video, MPEG-4, ve AMR desteği desteği olan medya çalar
•3G
•USB

GENEL GÖRÜNÜM
Nokia 6280 İngilizce’de ‘slider’ dilimizde ise ‘sürgülü’ olarak tanımlanabilen bir kapak sistemine sahip. Üst yüz yukarı doğru hareket ederek açılıyor.

Üst yüzde en yukarıda video konferans için kullanılan VGA kamera, onun hemen altında ise 320x240 piksel ebatlarında ekran bulunuyor. Ekranın altında ise 4 adet fonksiyon tuşu, bunların ortasında 4 yöne hareket edebilen navigasyon düğmesi yer alıyor. Navigasyon düğmesinin ortasına da seçim görevi gören düğme yerleştirilmiş.Üst yüz hareket ettiğinde açılan alt yüzde ise tuş takımı bulunuyor. Üstten bakıldığında sağ yan yüzde kamera ve ses açma/kapama tuşları yerleştirilirken, sol yan yüzde ise Bas Konuş (PushtoTalk) düğmesi, hoparlör yuvası ve bellek yuvası bulunuyor. Alt yüzde bilgisayar bağlantısı ve şarj için kullanılan yuva yerleştirilmiş.Slider yani sürgülü kapaklı telefonu seversiniz ya da sevmezsiniz, bu kişisel bir tercih. Fakat bana gönderilen versiyondaki sürgü sistemi bir parça dengesiz gibi geldi. Yani daha önce de bu tip telefon incelemiş biri olarak (bakınız Samsung D600 incelemesi) kapakların aralarında fazla boşluk var. Bana gönderilen versiyon daha önce başka basın kuruluşlarına da gittiğinden çok kesin konuşmam zor. Belki de başına minik kazalar gelmiş olabilir. Ancak ürün sağlamlık hissi vermiyor. Bunu da belirtmem gerek.KULLANIM
Cep telefonlu hayatım başladığından beri çok fazla Nokia markalı telefonum olmadı. Ancak arkadaşlarımda ve etrafımda gördüğüm Nokialarda dikkatimi çeken ilk özellik basit ve kullanışlı menüleri idi. Firma, kullanıcıların kafasını karıştırmadan her işlemlerini yapmaları için çok basit (ve bir o kadar da işlevli) menüleri ile tanınıyor.Nokia 6280’de de bu gelenek bozulmamış. Kullanım olarak basit, ikon ve görünüm olarak çok güzel bir menü kullanıcıları karşılıyor. Telefonu kapağı kapalı ya da yukarı doğru açarak tuş takımı ile beraber kullanabiliyorsunuz. Kapak kapalıyken doğal olarak sadece adres defterinden arama yapabiliyorsunuz. Yine kapak kapalıyken çağrıları kabul etme ve reddetme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.Üst yüzde bulunan navigasyon tuşuna alışmak biraz zaman alıyor. Benzerlerinde gördüğümüz joystik ya da benzeri bir tasarıma değil de düz bir kare şeklinde bir görünüme sahip bu tuş. Üzerine tıklaması ise bir parça zor. Bazen hassasiyeti ayarlamak için çaba göstermek gerekiyor.


İkinci kamera 3G şebekelerinde video konferans yapmak için tasarlanmış ve ön yüzde bulunuyor.

Aşağıda biraz daha detayına bakacağımız Menu ve ikonlar Nokia’nın Symbian’lı telefondaki gibi tasarlanmış: Albenisi yüksek bu ikonlar için epey uğraşıldığı belli.

Bu ikonlar cihaza Symbian’lı telefon havası katsa da cihazda standart işletim sistemi bulunuyor. Bu bakımdan desteklediği Java dışında program yükleme imkanı yok. Ancak cihazın hedef kitlesinin ağırlıklı olarak multimedya öğeleri isteyen kullanıcılar olduğu düşünüldüğünde bu çok da sorun değil.

Genel olarak baktığımızda 6280 hem bir multimedya telefonu (MP3 desteği bulunan medya çalar, FM radyo, 2 Megapiksel kamera, video çekim özelliği, BasKonuş) hem de son teknolojiyi telefonunda görmek isteyen (GPRS, HSCSD, WCDMA, GSM 1800, GSM 1900, GSM 900, Bluetooth, USB, Kızılötesi) kullanıcıları hedefliyor. Bu hedefinde de büyük ölçüde başarılı olmuş.


Karanlık ortamlarda tuş aydınlatmasının görünümü.

Ürün Symbian işletim sistemine sahip olmamasına rağmen SIM kart olmadan da açılabiliyor. Bu sayede telefon özelliklerini değil ama diğer multimedya özelliklerini kullanabiliyorsunuz (radyo dinlemek, fotoğraf çekmek vb gibi). Güzel bir fonksiyon.

Üründeki menü simgeleri N90 ile kullanılanlara çok benziyor. Sanki Symbian işletim sistemi varmış görüntüsü veren bu simgelerin tasarımı çok şık. Ekran çözünürlüğü ve parlaklığı yardımı ile menülerde gezinmek zevkli hale geliyor.

Bütün 3G özelliğine sahip telefonlarda olduğu gibi bu üründe de çift kamera bulunuyor. Ancak 3G ile ilgili bir uyarı yapmak isterim: Bu teknoloji henüz Türkiye’de desteklenmiyor. Yaklaşık 1.5 yıldır lisanslama ile ilgili sorunlar aşılamadı. Ne zaman aşılacağı da belli değil. Zaten bu sorunlar aşılana kadar muhtemelen yeni teknolojiler çıkacağından (mesela cep telefonunu wi-fi ağları yardımı ile internet üzerinden kullanmak gibi) 3G’nin ülkemize gelip gelmemesi çok bir şey farkettirmeyecek. Uzun lafın kısası: Millet gider Mersin’e biz gideriz tersine.Nokia 6280’de standart olarak BasKonuş özelliği bulunuyor. Bugünlerde özellikle şirketler açısından ekonomik olduğundan tercih edilen BasKonuş, gerekli ayarları yaparsanız yan yüzde bulunan bir düğme yardımı ile kullanılıyor.

Bluetooth, Kızılötesi ve USB ile bağlantı seçenekleri bulunan 6280 ile başka cihazlarla iletişim kurabiliyorsunuz.

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ - MÜZİK
Bir üst satırlarda kısaca değindiğimiz özellikler bu telefondaki multimedya fonksiyonları olarak karşımıza çıkıyor. En önemli özelliklerinden biri MP3, AAC, AAC+, AMR (NB-AMR), eAAC+ desteği olan medya çalar. Günümüz modern telefonlarının olmazsa olmazı olan MP3 desteği üründe bulunuyor. Böylece hareket halinde iken de müzik dinleyebiliyorsunuz. Medya çaların ara yüzü sade bir şekilde tasarlanmış. Sağda solda oynayan grafikler ya da şekiller yok ama bu medya çaların kullanışlı olduğu bir gerçek. ‘İşim görülsün benim için şeklin önemi yok’ diyorsanız medya çalar yazılımı sizi fazlasıyla tatmin eder. Şekil arayanlardansanız fazla şansınız yok. Ayrıca 5 farklı hazır mod ve 2 adet kişiye özel moda sahip olan Ekolayzır 6280’in bir diğer özelliği. Bu sayede müzik dosyalarınızı dinlerken istediğiniz ayarı kullanabiliyorsunuz.Müzik dinlerken ses kalitesini merak edenlere cevabım net: Harika. Özellikle kulaklıkla dinlediğinizde normal bir MP3 ya da CD çalardan hiçbir farkı yok telefonun. Ayrıca hoparlör performansı da (bu boyutlarda bir cihaz için) fazlasıyla iyi. Anlaşılan cep telefonları gelişen teknolojiden fazlasıyla nasiplerini almışlar.

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ - VİDEO
Aynı zamanad viedo oynatıcı olarak da kullanılabilen telefonun başta kendi çektiği videoların formatı olan 3GP olmak üzere H.263 video, MPEG-4, ve AMR desteği bulunuyor. Video oynatıcı basit ama kullanışlı. Belleğe aktardığınız ya da çeşitli yollarla elde ettiğiniz görüntüleri izletebilmesi güzel bir özellik.

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ - RADYO
Bir diğer multimedya özelliği ise FM Radyo. Kişisel olarak çok fazla kullanmadığım bu özellik (bazıları için tam tersi olabilir) ile radyo dinleyebiliyorsunuz. Tabi kulaklığı anten olarak kullandığını ve radyonun açılması için kulaklığın takılı olmasına gerek duyulduğunu söylememe gerek yok sanırım. Ürünle beraber verilen kulaklı boyuna asılabilen türde bir tasarıma sahip. Üzerine bulunan minik bir düğme yardımı ile telefon çaldığında konuşabiliyorsunuz ve ses ayarlarını yapabiliyorsunuz. 20 adete kadar istediğiniz kanalları hafızaya kaydetmek mümkün. Ayrıca sesi hoparlörden dışarı verebiliyorsunuz. Ses ve radyo çekim kalitesi yine başarılı.Herşey bir yana radyo ile ilgili ilginç bir ayrıntı var: Görsel Radyo (Visual Radio). Yeni bir teknoloji olan Görsel Radyo ile karşılıklı veri alış verişi mümkün hale geliyor. Yani bu özelliği destekleyen radyo kanalları çalan müzik ile ilgili görsel ve işitsel ek bilgiler gönderebiliyor. Ülkemizde Turkcell, Nokia ve HP işbirliği ile verilen bu hizmet yardımı ile PowerTürk kanalının bu özelliğini kullanmak mümkün. Şimdilik bu hizmet ücretsiz olarak veriliyor. Ancak bilgi transferi olacağından Aralık 2006’dan sonra ücretlendirilecek (Ayrıntılı bilgi burada). Bu özelliği destekleyen telefonlar ise Nokia’nın 6230i, 3230, N70, N71, N80, N91, 7370, 6280, 6270, 6111, 3250, 7710 modelleri (yazı kaleme alındığı tarihte).

Kişisel fikrim güzel bir özellik olsa da bu yavaş GSM şebekeleri ve yüksek vergi oranları ile çok tutmayacağını düşündüğüm bir özellik. Ülkemizdeki vergiler ve yüksek maliyetler bu tip teknolojilerin yaygınlaşmasını bir nebze engelliyor.

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ - KAMERA
Ürünün en güzel özelliklerinden birisi 2 megapiksel kamerası. Malum artık cep telefonları da çok güzel fotoğraflar çekebiliyor. Yıllardır dijital fotoğraf teknolojileri üzerine yazılar kaleme alan biri olarak şunu söyleyebilirim ki: Artık cep telefonları da dijital fotoğraf makineleri ile yarışır hale geldiler. Elbette fotoğraf kalitesi anlamında daha kat edilecek yol çok fakat günü kurtarmak, işimizi görmek anlamında fazlasıyla işe yarıyorlar. Çözünürlüğün 2 Megapiksele ulaşması kalitenin artması açısından çok faydalı oldu.6280’deki kamera en yüksek çözünürlükte 1600x1200 piksel fotoğraf çekimi yapabiliyor. Ayrıca dahili LED flaş ile karanlık ortamlarda bir nebze iyi fotoğraf çekmek mümkün. Fotoğraflara Gri Tonlamalı, Kahverengi ve Negatif olmak üzere 3 farklı efekt de verebiliyorsunuz. Öte yandan deklanşör sesini kapatmak da mümkün. Deklanşör görevini gören tuş yan yüzde bulunuyor. Ona bastığınızda telefonun kapağı kapalı ya da açık farketmez kamera aktif hale geliyor. Yan yüze yerleştirilen bu deklanşör sayesinde telefonu fotoğraf makinesi gibi tutarak çekim yapıyorsunuz. Bundan hoşlanmaşsanız üst kapakta bulunan navigasyon tuşunu da kullanabiliyorsunuz. Zamanlayıcı çekim özelliği de bulunan 6280’de sesli uyarı ile 10 saniye gecikmeli fotağraf çekebiliyorsunuz. 8X dijital yakınlaştırma (zoom) özelliği kameranın bir diğer özelliği. Ancak bunu mecbur kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmem. Diğer dijital yakınlaştırma teknolojilerinde olduğu gibi çok iyi sonuçlar alamıyorsunuz.

3GP formatında video kayıt yapan Nokia 6280, video kayıt süresi bellek miktarına bağlı. Video kayıt kalitesi Orta, Yüksek ve Düşük olmak üzere 3 farklı şekilde ayarlanabiliyor.Gelelim bu teknik bilgilerden sonra kullanım ile ilgili ipuçlarına: 2 Megapiksel cep telefonlarının sayısı iyice arttı. Sony Ericsson K750i, Samsung D600, Siemens SXG-75 bunlardan sadece birkaçı. 6280’in kamerası kaliteli, görüntüler (zaman zaman grenli olsa da) iyi denebilecek seviyede. Fakat kamera merceği netlik yapmak yerine belli bir mesafeden sonrasını otomatik olarak net çektiğinden yakın çekim özelliğine sahip değil. Hal böyle olunca yakın çekimlerde netsiz fotoğraflarla yetinmek zorunda kalıyorsunuz. K750i ya da kendi modeli olan N90 gibi netlik yapabilme özelliği olsa Nokia 6280’in tadından yenmezdi. Ancak yok. Tabi yakın çekim benim için çok önemli değil diyorsanız söylenebilecek bir şeyimiz yok. Tercih sizin.

BELLEK
MiniSD bellek türünü destekleyen Nokia 6280, 6 Mbyte dahili belleğe sahip. Bu belleğin fazla işe yaramayacağı bir gerçek. Bu sebeple ürünün kutusundan 64 Mbyte miniSD bellek çıkıyor. Bu da ortalama bir kullanım için yetse de en mantıklısı 256 ya da bütçeniz uygunsa 512 Mbyte bir bellek kartı almak.Bellek kartı HotSwap özelliği destekliyor. Yani telefon açıkken kartı çıkartabiliyorsunuz. Benzer şekilde kartı geri takmanız da mümkün.

MENÜ
Yukarıdaki satırlarda da kısaca değindiğimiz N90 stili menü ve simgeler (ikonlar) 6280’de de karşımıza çıkıyor. Nokia’nın Etkin Bekleme adını verdiğini ilk açılışta istediğiniz kısayolların ana ekranda görülmesini sağlayan bir özellik varki çok faydalı. En çok kullandığınız uygulamaları buradan çalıştırabiliyorsunuz (benzer şekilde üst kapaktaki navigasyon tuşunu da MENÜ’den istediğiniz kısayolları atayarak çalıştırmanız mümkün).
MENÜ 12 farklı bölümden oluşuyor:
•Mesajlar
•Rehber
•İşlem Kaydı
•Ayarlar
•Galeri
•Medya
•BasKonuş
•Ajanda
•Uygulamalar
•Web
•Sohbet
•Sesli MesajMENÜ’den gerek telefonla, gerekse hattınızla ilgili ayarlara ulaşabiliyorsunuz. Bellek kartındaki bilgileri görebilme, format atma, taşıma gibi işlemleri de yine buradan yapıyorsunuz.

PİL
Nokia marka 3.7V, Li-Polimer pilin ömrü ortalama bir kullanım ile 3 gün. Fakat pil ömrü kullanıma bağlı olarak çok değişken bir değer. Bu bakımdan kullanım şartlarına göre 4 ya da 2 gün gibi değerlere de ulaşmak mümkün.BİLGİSAYAR BAĞLANTISI - YAZILIM
Kutusundan bilgisayar bağlantısı için USB kablo çıkıyor. Eğer bilgisayarınıza daha önce bir Nokia telefon tanıttıysanız Windows XP herhangi bir sürücü istemeden doğrudan ürünü tanıyor. Aksi halde beraberinde verilen CD’deki yazılımları kurmak gerekiyor. USB kablosunun şarj etme özelliği bulunmuyor. Zaten bu biraz zor çünkü güç girişi için bağlantı yuvası bazı telefonlarda olduğu gibi USB portunda değil hemen yanında bulunan güç girişi ile yapılıyor.Telefonla beraber Nokia PC Suite 6.6 yazılımı veriliyor. Geniş kapsamlı ve hemen hemen herkesin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmış bu yazılımın temel görevi bilgisayar ile telefon arasındaki iletişimi sağlamak. Yazılım 13 farklı bölümden oluşuyor. Bunlar sırası ile:
•Yedekle
•Senkronize et
•Dosya Yöneticisi
•Uygulama Yükle
•Müzik Aktar
•Duvar Kağıdı Oluştur
•Multimedya Görüntüle
•Zil Sesleri Oluştur
•Kişi Ekle
•Metin Mesaj Gönder
•Resimleri Depola
•İnternete Bağlan
•Bağlantıları Yönet

İsimlerinden de anlaşıldığı gibi yazılım birçok işlemi yapmaya izin veriyor. Telefonunuzu bilgisayar üzerinden yönetmek için gelişmiş ayarlara ve seçeneklere sahip olan Nokia PC Suite bizden tam not aldı.


BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Zengin multimedya özellikleri
•Gelişmiş Yazılım
•Keskin ve parlak ekran

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
•Kameranın makro modu yok
•Kapak tasarımı biraz daha sağlam olabilirdiSONUÇ-YORUM
Bugüne kadar böyle gelişmiş özelliklerini sadece Symbian’lı telefonlara saklayan Nokia, 6280 ile tarzında biraz değişikliğe gitmiş. Zengin multimedya özellikleri, 2 Megapiksel kamera, artırılabilir bellek, bilgisayar bağlantısı gibi özellikler ürünün tercih edilebilirliğini artırıyor. 3G gibi henüz ülkemizde desteklenmeyen (ve bu gidişle desteklenmesi biraz zor olan) bir teknolojiye de sahip olan 6280, MP3 çalara ayrı, fotoğraf makinesine ayrı, radyoya ayrı para vermek istemeyenlere hitap eden bir ürün.

Nokia 6280
Desteklediği Şebekeler: GSM 900/1800/1900 ve WCDMA 2100
LCD Ekran: 320x240 piksel, 212.144 renk ekran
Ağırlık: 115 gram
Boyutlar: 100 x 46 x 21 mm, 91 cc
Kamera: 2 adet, biri ön yüzde VGA, diğeri arka yüzde 2 Megapiksel
Ana Kamera özellikleri: 1600x1200 piksel jpeg fotograf çekebilme, 8X dijital yakınlaştırma, video çekebilme (.3GP formatında)
Flaş: Dahili LED
Müzik/Video Çalar: MP3/AAC/eAAC+/M4A, 3GPP, H.263 video, MPEG-4, ve AMR desteği
Adres Defteri: 16 farklı bilgi girilebilen 500 kişi kapasiteli
Bellek: Dahili 6 Mbyte, miniSD bellek yuvası, kutusundan 64 Mbyte miniSD kart çıkıyor
GPRS: Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps
EDGE: Class 10, 236.8 kbps
3G: 384 kbps
Bluetooth: V2.0
Diğer Özellikler: SMS, MMS, E-posta, BasKonuş, WAP 2.0/xHTML, Java MIDP 2.0, FM Radyo, Visual Radyo, Eller Serbest (Handsfree)
Üretici Firma: Nokia Türkiye
 

Benzer konular

Top