1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Nötral Yağlar

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 21 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.867
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.857 ÇTL
  Nötral Yağlar (Açilgliseroller): Alkol gliserolün yağasidi esterlerine nötral yağlar, acil gliseroller ya da gliseritler denilir. Doğadak nötral yağların büyük bir çoğunluğunu trigli şeritler oluşturmaktadırlar.
  Trigliseridler genellikle suda çözünmezler, fakat trigliseritler ve monogliseritler polar gruplara taşıdıklarından çözeltide miseller oluştururlar. Gliseritler asit ya da bazlarla kaynatıldıklarında hidroliz olurlar. Benzer biçimde pankreas enzimleri olan lipazlarm etkisiyle de hidroli; olurlar. Bazlarla hidroliz reaksiyonlarına sabunlaşma denir ve sonuçta yağ asidi sabunları gliserol oluşur.

  FOSFOLİPİDLER: Bu tür lipidlerin hemen tümü hücre membrani zarında bulunurlar. Yalnız pek az bir bölümü yağ depolarına gider. Fosfolipidlerde gliserol molekülünün hidroksil gruplarından birisi, yağasitleri yerine fosforikasitlt esterleşmiştir. Bu nedenle de polar bir yapılar vardır. Lesitinler kolin içeren fosfoglişeritlerdir Vücut hücrelerinin mebrani zarında hem metabolil hem de yapısal açıdan önemli görevler alırlar. Biı bileşiği çok etkin bir yüzey aktif madde olduğundan akciğerin iç yüzeylerinin birbirine yapışmasına engel olur.Plasmalogenlerse beyin ve kas dokularındaki fosfolipidlerin % 10′unu oluştururlar. Sfingomiyelinlerse sinir hücreleri ve beyin dokusunda bol bulunan fosfolipidlerdir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.997
 2. GöLGe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  581
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  833
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.143
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  471
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş