Obama Erdoğan'dan Yardım İstedi

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1
ABD Başkanı Barack Obama, Hz Muhammed'i aşağılayan filmle başlayan şiddet olaylarının yumuşatılması için Başbakan Erdoğan'dan yardım istedi.

Açıklama Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney'den geldi. Carney, Ortadoğu'daki bazı Amerikan diplomatik misyonlarına saldırılarla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın Erdoğan'a, şiddete karşı tepkinin ortaya koyulmasında yardımını isteyen bir kişisel mesaj gönderdiğini söyledi.

Günlük basın brifinginde, Obama'nın olaylarla ilgili olarak, Mısır ve Libya cumhurbaşkanları da dahil olmak üzere, bölgedeki liderlerle çok sayıda telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Carney, şunları söyledi:

''Başkan Obama, şiddete karşı tepkinin dile getirilmesinde yardımını istemek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da kişisel mesaj gönderdi'' diyen Carney, ''Ve Başbakan Erdoğan'ın da bunu yaptığını gördünüz. Başkan Obama, bu açıklamaları ve bu liderlerin kişisel düzeyde attıkları adımları çok takdir ediyor.''

Carney ayrıca, bir soru üzerine, ABD'nin diplomatik misyonlarına saldırılar düzenleneceği yönünde önceden istihbaratın bulunduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

OBAMA: ADALET ÖNÜNE ÇIKACAKLAR

Öte yandan, konsolosluğa düzenlenen saldırıda öldürülen büyükelçi ve 3 Amerikalı'nın cenazesi ülkelerine götürüldü.

Maryland eyaletinde bulunan hava üssünde Obama'nın da katıldığı bir tören düzenlendi. Törende kısa bir konuşma yapan Obama, Amerikan vatandaşlarına zarar verenlerin er geç adalet önüne çıkarılacağını söyledi.

"Yurtdışında görev yapan Amerikalıları korumak için gereken herşeyi yapıcaz" diyen Obama, diğer ülkeleri de Amerikalı diplomatları korumakla yükümlü oldukları konusunda uyardı.

Törende konuşan Dışişleri Bhıllary Clinton da diplomatların öldürülmesinin 'anlamsız' ve 'kabul edilemez' olduğunu ifade etti.

 

Benzer konular

Top