Obama Önde Gidiyor

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#1
ABD yeni başkanını seçiyor! Obama ilk oylarda önde! İşte tüm gelişmeler..

Başkanlık seçimlerinde geleneksel olarak ilk oy verme işleminin yapıldığı New Hampshire eyaletinin iki kasabasında, Demokrat Partili Barack Obama Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain’e fark arttı.Geçmişte ne olmuştu?
Seçimi bu eyaletler
belirleyecek..

Dixville Notch’taki kayıtlı 21 seçmenin 15’inin oyunu Obama alırken, McCain 6 oy alabildi. 40 yıldan bu yana ilk kez bir Demokrat Partili başkan adayının daha fazla oy aldığı kasabada sonuç alkışlarla karşılandı. Hart’s Location’da ise Obama 17, McCain 10 oy aldı.

1948 yılından bu yana devam eden geleneğe göre, ülkede başkanlık seçimlerinde ilk oylama, gece yarısı söz konusu iki kasabada yapılıyor.

ABD Başkanı George Bush, 2004 yılındaki seçimlerde her iki kasabada, rakibinden fazla oy almıştı.

OBAMA OY KULLANDI

Barack Obama ve ailesi Chicago'da oy kullandı.. Başkan adayını oy kullanması TSİ 14:40 sularında gerçekleşti..

TOPLAM BAŞKAN ADAY SAYISI 8

ABD Başkanlık seçimlerinde iki aday yarışıyor gibi duruyor. Ama Obama ve McCain’in dışında tam altı tane aday daha var. Oy pusulalarında bu adayların isimleri de yer alıyor. Pusulalarda, adayların sıralaması sürekli değiştiriliyor. Mesela Ohio’da ilk 100 pusulada ilk sırada McCain yer alıyorsa, sonraki 100’de McCain en sona düşüyor, Obama ilk sıraya geliyor. Üçüncü 100’de diğer aday listenin en başında yer alıyor. Ve tüm pusulalar “haksızlık olmasın” diyerek böyle basılıyor.


MICKEY MOUSE’A DA OY ÇIKTI

Başkan adayları konusundaki en ilginç bölüm ise, adayların isimlerinin altında bir yer daha açılıp, “size göre kim Başkan olsun” diye, seçmenlere “kendi başkanlarını” seçme hakkı tanınması. Daha önceki seçimlerde bu bölüme kendi adını yazan da olmuş, komşusunu ya da karısını aday gösteren de. Ancak geçmişte en çok oyu alan “bağımsız aday”, kesinlikle Mickey Mouse olmuş.

BUSH’TAN DEVRALACAK

Dört yılda bir yapılan ABD başkanlık seçimiyle, ülkenin 44’üncü başkanı belirlenecek ve seçilen kişi, 20 Ocak 2009’da düzenlenecek yemin töreniyle görevi ABD Başkanı George Bush’tan devralacak.

SEÇİMDEN SONRA NE OLACAK?

ABD’de bugün yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenecek başkan ve yardımcısının, göreve başlaması için geçilmesi gereken önemli aşamalar var. Bu aşamalar ve tarihleri şöyle:

4 Kasım - Seçmenler bugün yapılan genel seçimlerde her eyaletin 2. seçmenlerini seçecek. Seçmenler teknik olarak başkan ve başkan yardımcısı adayları için değil, kendi eyaletlerinin, tercih ettikleri başkan adayına oy verecek 2. seçmenlerine, yani seçiciler kuruluna gidecek delegelere oy veriyorlar.

9 Aralık - Eyaletlerin oyların yeniden sayımı, tartışmalar ve anlaşmazlıklarla ilgili sorunları çözmesi için son gün.

15 Aralık - İkinci seçmenler başkan ve yardımcısını seçmek için kendi eyaletlerinde toplanır. Federal yasalara göre, ikinci seçmenler eyaletlerindeki seçimlerde ortaya çıkan halkın tercihine uymak zorunda değiller.

24 Aralık - 2. seçmenlerin oy sonuçlarının yasalarca belirlenen, Senato başkanı ve başka yetkililere teslim edilmesi için son gün. Ancak bu tarihe uymayan eyaletlere karşı herhangi bir yasal yaptırım yok.

6 Aralık - Kongre ikinci seçmenlerin oylarını saymak için toplanır. Başkan ve Başkan yardımcısı adaylarının seçimi kazanmak için oyların çoğunu, yani 270 oy almaları gerekir. Hiç bir aday bu çoğunluğu sağlayamazsa, Temsilciler
Meclisi Başkan’ı, Senato ise Başkan Yardımcısı’nı seçer.

20 Ocak - Seçilen Başkan yemin ederek göreve başlar.

ABD’DE İLKLERİN SEÇİMİ..

ABD’de bugün yapılan seçimler her yönüyle ilkleri taşıyor..

* Bugünkü başkanlık seçimiyle Amerikan tarihinde ilk defa iki senatör birbirine karşı yarışacak.

McCain Arizona, Obama da Illinois senatörü olarak ABD kongresinde görev yapıyor.

* ABD başkanlık seçiminin bu yıl başka bir ilginçliği de, seçimi kim kazanırsa kazansın tarih yazacak olması. Anketlerde önde çıkan ve seçimi alma şansı daha yüksek görülen Obama kazanırsa, ülke tarihinde ilk defa bir siyah ABD Başkanlığı görevini üstlenecek.

Seçimi McCain kazanırsa, McCain’in başkan yardımcısı adayı Sarah Palin ülkenin ilk ABD başkan yardımcısı olarak tarihe geçecek.

* Bunun dışında ilk defa, iki büyük partinin başkan adayının da ABD’nin yer aldığı kıtanın dışında doğmuş olması dikkat çekiyor.

Obama, Hawaii’de, McCain ise asker olan babasının görev yaptığı Panama Kanalı’nda doğmuş. McCain seçimi kazanırsa, ülke tarihinde Beyaz Saray’a ilk görev döneminde giren en yaşlı başkan olacak.

* Obama’nın başkan yardımcısı Joe Biden ise, seçimi Demokrat Parti kazanırsa, ülkenin ilk Roman Katolik başkan yardımcısı olacak.

* Başkanlık seçimi bu yıl 33 eyaletteki Senato seçimlerine de denk düşüyor.

* ABD Kongresi’nin alt kanadı 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin ise tamamı yenilenecek. Ayrıca 11 eyalette valilik seçimleri de yapılacak.

OBAMA “PROGRAM GİBİ REKLAM” VERİNCE, KIZI BİLE İSYAN ETTİ

Demokrat aday Obama, bu yılki seçimlerde görülmemiş bir bağış toplama kampanyası ile, seçim kampanyasına çok büyük paralar kazandırdı. Bunlar da en çok, televizyon reklamlarında kullanıldı.

Kampanya başlarında genellikle 30 saniye ile 3 dakika arasındaki reklamlar kullanıldı. Ancak Obama, son haftaya girilirken, bugüne kadar hiç görülmemiş bir şey yaptı ve en büyük televizyon kanallarından, üstelik prime time’da 30’ar dakikalık süre satın aldı. Ancak, hemen her televizyon kanalında babasını görmesi, Obama’nın kızını bile sonunda isyan ettirdi.
 

Benzer konular

Top