1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Obtüratör nedir?

Konusu 'Fotoğraf - Ünlü / Amatör' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Obtüratör nedir?

  Objektifle diyaframdan geçen ışığın filim üstüne düşme süresini sınırlayan parçadır. Objektifin önünü kapayan bir perdeyle, bu perdeyi hareket ettiren bir mekanizmadan ibarettir. Normal halde perde objektifin önünü kapamaktadır. Bu durumda makinenin içine ışık giremez. Bütün ayarlar yapıldıktan sonra fotoğraf çekmek için makinenin düğmesine basılır. Bu anda obtüra- törün mekanizması perdeyi objektifin önünden çeker, filmin üstüne ışık düşer. Bir süre sonra perde gene kapanır. Bu ışık düşme süresinin ayarı obtüratörün işidir.
  Hareket etmeden olduğu yerde duran objelerin fotoğraflarının çekilmesinde obtüratörün önemi okadar büyük değildir. Bir obje hareket halindeyken fotoğraf çekilmek isteniyorsa ışınların filim üzerine çok kısa bir süre düşmesi gerekir. Yoksa, net sonuç elde edilemez. Işıkların filim üzerine düşme süresi, objenin hareket hızına bağlıdır. Cisim nekadar hızlı hareket ediyorsa bu süre okadar kısa olmalıdır. Bu durumlarda, obtüratörün çok kısa süre açık kalmasına «enstantane» böyle çekilmiş fotoğraflara da «enstantane fotoğraf» adı verilir.
  Süreli Obtüratör: Bu tip obtüratöre «otomatik obtüratör» de denir. Düğmeye basılmasından 12-15 saniye sonra obtüratör perdesini açan özel bir düzen vardır. Fotoğrafı çeken kimse de fotoğrafta bulunmak istiyorsa bu tip obtüratör kullanılır.
  Süreli obtüratör, makine üzerinde yoksa sonradan da takılabilir. Böyle obtüratörlerle yalnız enstantane resimler çekilir. Uzun süreli resimler ve 1/500, 1/1000 saniye gibi çok hızlı enstantaneler çekilemez.
   

Sayfayı Paylaş