Oda Nemi Nasıl Alınır

  • Konuyu açan dydturktek
  • Açılış tarihi
D

dydturktek

Ziyaretçi
#1
Oda nemi nasıl alınır sorusu binlerce kişi tarafından merakla araştırılmaktadır. Çünkü bugün evlerin pek çoğunda nem ve bununla beraber gelen rutubet problemi yaşanmaktadır.

Sağlık problemlerinin çoğu nem ve rutubetin neden olduğu yanlış hava akımından kaynaklanmaktadır.

Özellikle romatizma ve astım gibi hastalıklar nem yüzünden meydana gelmekte ve atlatılması daha sonra çok zor olmaktadır.

Bir odanın içerisinde yer alan nem, zaman içerisinde eşyaların çürümesine yol açmaktadır. Kıyafetlerin deformasyon olmasının nedeni de çoğu zaman nemdir.

Evinizi nemden ve rutubetten korumak istiyorsanız bazı adımları takip etmelisiniz.

Oda nem alma işlemi için öncelikle evinizde devamlı terleyen bitki ve hayvanlardan kurtulmalısınız. Bitki ve hayvanların terlemesi sonucunda oluşan rutubet ve nem problemi kaçınılmazdır.

Tüm bu etkenlerin yanında rutubet ve nemin en büyük davetçisi özellikle kış aylarında evin düzgün bir şekilde yalıtılmamasıdır. Yalıtım problemini yaşıyorsanız rutubet ve nemi engelleyemezsiniz.

Sobalı bir evde yaşıyorsanız soba kullandığınız odaların sıcak, soba kullanmadığınız odaların ise soğuk ve rutubetli olduğunu göreceksiniz.

Isı farklılığı olan evlerde, inşaat sırasında pencerelerde bırakılan boşluklar etkendir. Bu boşlukları kapatarak evin içerisindeki atmosferi düzenleyebilir ve oda nemi alma işleminde başarılı olabilirsiniz.

Su buharını arttırarak evdeki nemi arttıran en büyük hatalı davranış odaların içerisinde kurutulan çamaşırlardır. Su buharının olduğu alanlarda havalandırmayan odalarda nem ve rutubet artışı olacaktır.

Odalarda nefes alan bitkiler ortamın neminin artış göstermesine neden olacaktır. Bir adet çiçek ve bitki besliyorsanız ikincisini sağlığınız açısından beslemekten çekinmelisiniz.

Yemek yaparken yoğunlaşmadan kaynaklanan buhar yoğunluğu dışarı çıkmazsa, zaman içerisinde odanın tüm havasını hapsederek rutubet oluşumuna davetiye çıkaracaktır. Bu durum banyo yaparken meydana gelen buhar oluşumu içinde geçerlidir.

Evin devamlı havalandırması ve havalandırma deliklerinin açılarak hava akımının sağlanması odanızın uzun süre nemden yoksun kalmasına yardımcı olacaktır.

Oda nemi alma oldukça kolay bir işlemdir. Evinize yeni taşınıyorsanız ya da daha sonra evinizi boyatmaya karar verdiyseniz nem oluşumunun önüne geçmek için anti-küf boyalardan yararlanmalısınız. Diğer boyalar rutubet oluşumunu hızlandırmaktadır.

Evinizin yalıtım sisteminde bir sorun olmadığı sürece, rutubet ve nem gibi bir problemle karşılaşma olasılığı olmayacaktır.

Evinizde yer alan gardrop, yatak ve eşyaları duvara yapıştırmadan kullanmaya özen göstermelisiniz.

Oda nem alma cihazı, oda içerisinde yer alan soğuk havayı hapsederek, ev içerisindeki ısı dengesini sağlar. Oda nemi sağlamak istiyorsanız bu cihazları evinizin bir köşesine yerleştirebilirsiniz.

Her cebe uygun olan oda nem alma cihazları sayesinde artık sağlıklı bir ortamda yaşayacak ve eşyalarınızı koruyabileceksiniz.

Oda nemi alma cihazı özellikle evin en soğuk ve güneş görmeyen bölümüne yerleştirilmelidir. Bu alandaki sıcaklık dengesi bu şekilde sağlanmış olacaktır.

Oda nemi nasıl alınır gibi soru işaretlerini artık bu yöntemlerle ortadan kaldırabilecek, sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşayabileceksiniz.
 

Benzer konular

Top