Ödülü Kim Kazanır ?

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
İnsan hayatında başarı öykülerinin büyük bir yeri vardır. Bizler, insan olarak dinlemiş olduğumuz öykülerin kahramanları ile özdeşleşir, kendimizi o kahramanların yerine koyarak yaşadıkları sevinçleri ve üzüntüleri yüreğimizde hissederiz.

Beni çokça etkileyen bir öykü var ki sizleri de etkileyeceğine inandığım için sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Başarı öyküsünün kahramanı ile sohbet ederken, zaman zaman gözlerim yaşardı., hislerime tercüman olacak kelimeleri bulmada güçlük çektim.

Aslı Gündüz' den bahsetmek istiyorum. Adını bile çocukluğunda hiç duymadığı bir spor dalında, beş yıl gibi kısa bir sürede birkaç dalda dünya şampiyonu olması, çevresindekilerden çok kendini şaşırttı.

Aslı, 1985 yılında Mersin' in Silifke ilçesinin Kızılgeçit köyünde doğdu. 1990 yılı basında küçük yaşta babasını kaybetti. Daha sonra ailesi ile birlikte, Erdemli ilçesinin kargıpınarı kasabasına yerleşti. İlkokul sıralarında, iyi bir tiyatro oyuncusu olarak sahnelerde oynamak en büyük hayallerinden biri idi. Bir gün arkadasları ile birlikte öğle arası kasabanın mütevazi lokantasında yedikleri yemek, gelecekte kendisine dünya şampiyonaları yaşatacak olan antrenörü Teslime Çelik le tanışmasına neden oldu.

Sosyal ve sportif etkinklikler içinde olabilmek için çoğu zaman ailesinden gizli spor antremanlarını izlemeye gitti. İşte bu anlar, onun hayatında büyük değişiklikler yaptı. Aslı, yapılan mücadeleleri izlerken kendisinin de arkadaşlarının yaşadıklarında yüreğinde hissettiğini söylüyor. Aradan geçen birkaç gün içinde deyim yerinde ise suyla toprak buluştu. Kendisini bu sporun içinde buldu. Okul sıralarında şampiyon kelimesinin sözlükteki anlamını bile tam karayamadan, hocasının öğrettiği tekniklerle son yılların en çok ilgi çeken sporlarından biri olan Muay-Thai' de, arkadaşlarıyla yaptığı müsabakalarda antrönörünün dikkatini çekerek kendisine yönelmesini sağladı. Dört çocuklu bir ailenin son çocuğu olan Aslı Gündüz, 2002 yılında bu dalda Türkiye şampiyonu oldu. Aslı' nın Türkiye şampiyonluğu 2003, 2004 ve 2005 yıllarında da devam etti. Türkiye şampiyonluğu ile yetinmeyen Aslı, 2004 yılında Avrupa şampiyonu oldu. Ardından dünya üçüncüsü oldu. Aslı, 2005 yılında hem Türkiye de hem de dünyada zirveye çıktı. Tayvan' da yapılan dünya şampiyonasında hem Kick Boks, hem de Muay-Thai dalında dünya şampiyonu oldu. Aslının antrönürünün Aslı için söylediği altı çizilesi sözler başarıya giden yolu özetliyordu;
"Benim için Aslı'nın yeteneğinin önünde yüreği vardı. Yani onun başarılı olmasında yeteneğinden daha önde gelen değer, kazanacağına inanmış olması idi. Aslı bunun için çok kısa sürede dünya birinciliklerini elde etti." Aslı' yı motive etmek için şu sihirli cümleyi ifade etmekten geri durmadığını da özellikle vurguladı. " Eğer istersen sen bunu başarabilirsin!"

Aslı bize şunları öğretiyor; ister bir spor olsun, isterse başka bir meslek dalında olsun kişinin başarılı olabilmesi için önce kendi kendine yetmeyi öğrenmesi, başarılı olmasında en büyük pay olacaktır.

Ahmet KARA
 

Benzer konular

Top