Odyogram Nedir?

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,722
Beğeniler
5,001
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
İşitme kaybı şüphe edilen kişilerde odyometre cihazı ile işitme eşiğinin ölçülmesine ODYOGRAM ismi verilir. Odyogram tetkikindeki amaç, her iki kulağın değişik frekansdaki seslere verdiği tepkiyi belirlemektir. Test edilecek kişi, ses geçirmeyen bir odaya alınır ve test edilen kişiden, bir elektrik donanımı ile kendisine ulaşan sesi duyduğunda bir düğmeye basarak yanıt vermesi istenir. Çocuklar ise, sesi duyduklarında bir düğmeye basmak yerine bir oyuncağı yerine yerleştirmek gibi eylemlerle de sesi duyduklarını ifade edebilirler. Test edilen kişinin değişik frekansdaki sesleri duyabildiğinde verdiği tepkiye göe desibel (dB) birimi kullanılarak işitme seviyesi belirlenir.

Odyogram sonuçlarının yorumları şöyledir: Test edilen kişi 0-26 dB frekansındaki sesleri duyabiliyorsa işitmesi normaldir. Normal sonuçlanan bir odyogram tetkiki, aşağıda gösterilmiştir.Eğer hasta ancak 27-40 dB frekansındaki sesleri işitebiliyorsa hafif işitme kaybı, eğer 40-55 dB frekansındaki sesleri işitebiliyorsa orta düzeyde işitme kaybı, eğer 56-70 dB frekansındaki sesleri işitebiliyorsa ileri düzeyde işitme kaybı mevcut demektir.

Çocukluk çağında işitme kaybı şüphesinin en fazla oluştuğu durum, orta kulakta sıvı birikimi demek olan seröz otittir. Bu durumda eğer işitme kaybı var ise iyi işitemeyen çocuğun gelişimi etkileneceğinden, kulak zarına kulak tüpü yerleştirilmesi gündeme gelebilmektedir.
 

Benzer konular

Top