1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Öğrencilere Kötü Haber! Baraj Puanı Yükseldi

Konusu 'Sınavlar Tarihleri ve Duyuruları' forumundadır ve cemree tarafından 1 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. cemree
    Eğlenceli

cemree =)=) Süper Moderatör

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) uygulanan 140 baraj puanının 150'ye çıkartılması kararı aldı.

YÖK'ten yapılan açıklamada, kararın 24 Aralık'ta gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında alındığı bildirildi.

Lisans programlarını tercih edebilmek için ham puan olarak yüzde 20 başarıya tekabül eden 180 baraj puanının, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için yüzde10'luk başarıya eşdeğer olan 140 baraj puanı uygulandığı hatırlatılan açıklamada, "Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılması, başarı beklentisinin yüzde 10'dan yüzde 12,5'a çıkması yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşımaktadır" ifadesi kullanıldı.

Tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık programları için sıralama tabanı getirilmesi ile ilk defa taban puanların yükseltildiği belirtilen açıklamada, "Bugün kabul edilen yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacaktır" bilgisi verildi.

Açıklamada, son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları, ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırdığı aktarılarak şunlar kaydedildi:

"Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır. Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi gerektiğini bildiğimizi ve bunun için de çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyuna ifade ederiz."

Papatya ve dderya bunu beğendi.
  2. dderya
    Ayyaş

dderya kOkOşŞ Süper Moderatör

Beğenileri:
    7.505
    Ödül Puanları:
    11.080
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    izmir :)
    Banka:
    193 ÇTL
    Çok da bir şey fark etmeyecek. 50soru sallayan 200 puan alıyor zaten.

Papatya bunu beğendi.
  3. Hecem

Hecem Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    1.080
    Banka:
    944 ÇTL
    Aaaaahh o günler ah, bir gelsin de kötü haber falan vız gelir. :D

Sayfayı Paylaş