1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Öğretmenlik seçme sınavında değişiklik

Konusu 'Öğretmenler Odası' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 19 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı fen, sosyal bilim, spor ve her türlü anadolu liselerinde öğretmenlik seçme sınavına katılabilmek için aranan şart, 3 yıldan 2 yıla düşürüldü.


  Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Spor Liseleri İle Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi Ve Atamalarına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Konuya ilişkin 20 Ekim 2006'da yayımlanan yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

  Yönetmelik, ikinci yabancı dil dersleri, öğretmenlik meslek bilgisi dersleriyle atölye ve laboratuvar öğretmenleri dışında kalan diğer alan öğretmenlerinin seçimi ve atamalarına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

  Söz konusu okullara atamalar, bir eğitim kurumunda norm kadro açığı bulunması ve puan üstünlüğü esasına göre yapılacak.

  Sınav ve atama sürecinde duyuru, başvuru, sınav ve değerlendirme amacıyla Milli Eğitim Bakanlığında Seçme Sınavı Komisyonu, valiliklerde İl Değerlendirme Komisyonu ile Uygulama Sınavı Komisyonu oluşturulacak.

  Sınava girecek adaylarda, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların belirlenmesine ilişkin kararlarına göre, alanı veya öğrenim durumu, atanacağı eğitim kurumuna atanmaya uygun olmak, bakanlık kadrolarında en az 2 yıl öğretmenlik yapmış olmak şartı aranacak.

  Bu yönetmelik öncesinde, bakanlık kadrolarında öğretmenlik yapma süresi 3 yıl şartına bağlanıyordu.

  Yine daha önce 3 yıl olan sicil notu ortalamasının iyi olması şartı da 2 yıla düşürülürken, son üç yıllık görev süresinde maaş kesimi veya aylıktan kesme cezasından daha ağır disiplin cezası almamış olma şartı da kaldırıldı.

  SEÇME SINAVI

  Seçme sınavı en az 30 gün önce her adayın bilgi sahibi olmasını sağlayacak şekilde ülke genelinde yazılı ya da Milli Eğitim Bakanlığının internet sayfasından duyurulacak.

  Sınav, Seçme Sınavı Komisyonunca belirlenecek merkezlerde Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce merkezi sistemle yazılı olarak veya elektronik ortamda yapılacak.

  Daha önce olduğu gibi sınavda Türkçe ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi'nin yüzde 15'er, öğretmenlik meslek bilgisinin yüzde 25 ve özel alan bilgisinin yüzde 45 ağırlığı olacak.

  Seçme sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Adayların sorulara verdikleri doğru cevapların dikkate alınacağı sınavda, 40 ve daha yukarı puan alanlar başarılı sayılacak.

  Sınavın sonuçları, yazılı en geç 15 gün, elektronik ortamda yapılmışsa en geç 5 gün içinde açıklanacak.

  Güzel sanatlar ve spor liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar atanmak isteyenler seçme sınavından sonra uygulama sınavına alınacak. Adaylar, seçme sınavı ile Ek-2 Değerlendirme Formu üzerinde yapılan değerlendirme sonucu aldıkları puana göre sıralanacak. Ek-2 Değerlendirme Formu'nun yüzde 60, uygulama sınavının yüzde 40 ağırlığı olacak. En yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar itibariyle ilan edilen kadro sayısının üç katı aday uygulama sınavına alınacak.

  Uygulama sınavına alınan adaylar, Uygulama Sınavı Komisyonu tarafından, Ek-4 Uygulama Sınavı Formunda yer alan konular ve puanlar üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecek, başarı listesi bu yolla oluşturulacak.

  Seçme sınavı sonuçlarına Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla Seçme Sınavı Komisyonuna 10 gün içinde itiraz edilebilecek. Bu itirazlar, 15 gün içinde karara bağlanarak, adaya bildirilecek.

  ATAMALAR

  Yönetmelik kapsamında sayılan eğitim kurumlarına iller arası yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalar hariç olmak üzere öğretmen atamaları, valiliklerce yapılacak. Sınav sonuçlarına göre atamalar daha önce Milli Eğitim Bakanlığı yetkisinde bulunuyordu.

  Atamalar valiliklerce başvuru tarihinden en az 10 gün önce duyurulacak. Duyuruda, atama yapılacak eğitim kurumlarının adları, alanlar itibariyle boş bulunan norm kadro sayıları, başvuruda bulunacaklarda aranacak şartlar ve diğer hususlar belirtilecek.

  Söz konusu eğitim kurumlarına atamalarda yeniden atanacaklara öncelik tanınacak.
   

Sayfayı Paylaş