Oknos Kimdir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Oknos Kimdir?

Oknos (Yunanca: Όκνος) Grek söylencesinde sonsuza dek ceza çeken bir kişi örneğidir.

Başka örnekler
Grek söylencesinde sonsuza dek ceza çeken başka kişi örnekleri de vardır. Bunlardan biri Sysphos'tur. Sysphos bir taşı yuvarlaya yuvarlaya bir tepeye çıkarır, taş tam tepeye çıkmışken aşağıya yuvarlanır. Sysphos işe baştan başlar.

Bir başka örnek Danaos'un kızlarıdır. Danaos'un kızları delikli maşrapalarla testileri doldurmaya çalışırlar. Doğallıkla da bu işi başaramazlar. Yaptıklarını yapadurmaktan hiç kurtulamazlar.

Bir üçüncü kişi de Oknos'tur.

Oknos'un suçu
Oknos, kararsız bir kişi imiş. Herhangi bir konuda bir seçim yapma cesaretini gösteremez imiş. Zeus'u öfkelendiren de işte onun bu suçu imiş.

Ceza
Oknos'a, onun karasızlığına, bir türlü bir seçim yapamayışına kızan Zeus onu cezalandırmak istemiş. Ona bir hasır ipi örme cezası vermiş. Oknos bu cezayı pek önemsememiş. Bir an önce cezadan kurtulmak için hasır ipi canla başla örmeye başlamış. Hasır ip bitti bitiyor diye de peşin peşin sevinmeye koyulmuş. Ne var ki işler düşündüğü gibi gitmemiş, çünkü Oknos'un eşeği hasır ipi öbür ucundan yemeye durmuş. Oknos örmüş, eşeği kemirmiş. Hasır ip hiç bitmemiş.
 

Benzer konular

Top