1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

OKS'de Yüzlerce Birinci Çıkarsa, Yaşı Küçük Olan Sevinecek

Konusu 'Öğrenci Salonu' forumundadır ve kelebek tarafından 13 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.621
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  2.196 ÇTL
  Sınavlarda çıkan soruların zorluğu bugüne kadar öğrencilerin en çok şikayet ettiği konuydu. Milli Eğitim, pazar günü yapılan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) öğrencilere bu kez kolay sorular yöneltti; ancak bu da problem oldu.

  Yüzlerce birincinin çıkacağı ve öğrencilerin 90-100 net aralığında yığılacağını belirten uzmanlar bu durumun yerleştirmede sorun oluşturacağını savunuyor. Sadece İstanbul'da 100 sorunun tamamını doğru cevapladığını belirten 100'ün üzerinde öğrenci çıktı. İstanbul'da bazı özel liseler, sınavdan iki gün sonra sonuçları beklemeden öğrencilerinin birinci olduğunu basın toplantısıyla duyurdu. Diğer illerle birlikte OKS birincilerinin 200'ün üzerinde çıkması bekleniyor. Ayrıca 99 veya 98 net yapanların sayısının da binlerce olduğu ifade ediliyor. Ortaöğretim başarı puanları genellikle eşit olan birincilerin tercih ettiği okullar da aynı olunca kimin yerleştirileceği tartışması başladı. Sınav kılavuzuna göre yerleştirmelerde öğrencinin yaş durumu öne çıkacak. Puanı eşit olan adaylardan yaşı küçük olan istediği liseye öncelikli yerleştirilecek. Sıralama buna göre yapılacak.

  Uzmanlara göre çok sayıda birincinin çıkması veya 95 netin üzerinde çok sayıda adayın bulunması yerleştirmelerde kaosa yol açacak. Yüksek puan çıkaran ve soruların tamamını doğru cevaplayanların genelde tercihleri de ortak oluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir fen liseleri ile İstanbul Erkek, Galatasaray, Kabataş Erkek, Hüseyin Avni Sözen gibi okulları tercih eden adayların aynı anda bir yeri tercih etmesi durumunda nasıl yerleştirileceği tartışılıyor. Geçen yıl Galatasaray 93, İstanbul Atatürk Fen 90, Çapa Anadolu Öğretmen 81, Robert 91, Mümtaz Soysal Sosyal Bilimler 74 net ile öğrenci almıştı.

  100 sorunun tamamını doğru cevaplayanların ilköğretim başarı puanları da aynı olduğu için OKS kılavuzuna göre yerleştirmelerde öğrencinin yaş durumu öne çıkacak. Puanı eşit olan adaylar arasında seçim yapılırken yerleştirmelerde yaşı küçük olan kazanıyor. Zirve Dergisi OKS Rehberlik Uzmanı İsmail Baran, geçmiş yıllarda "yaşı küçük olan adaya öncelik verilir" kuralına pek gerek kalmadığını belirterek "2008 OKS'de ortaya çıkan tablo bu kritere çok daha fazla ihtiyaç duyulacağı ihtimali doğmuştur. Bu durum ne derece hakkaniyete uyar? Bu tablo zihinlerde soru işareti oluşturabilir." dedi. Bazı adayların gün veya ay farkıyla kaliteli okullara gideceğini ifade eden Fatih Dershaneleri Genel Müdürü Sezai Eyüboğlu, ise "Sınavın kolay olması başarılı öğrencilere zarar verdi. Herkes bu soruları çözecekse sınava gerek yok. Bu ortamda bir çocuğun 8 yıl okuması, yıllarca sınava hazırlanması anlamsızlaşıyor. Baştan yazı tura atarak öğrenci yerleştirilse daha iyi olur." diye konuştu.

  Fen, Anadolu ve sosyal bilimler liseleri, polis koleji ve özel okullara yerleştirme OKS sonuçlarına göre yapılıyor. Tercihler 11-18 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve adaylara sadece bir kez tercihte bulunma hakkı verilecek. Adaylar tercihlerinde 20 okul seçebiliyor. Bu yıl OKS'nin kolay olmasından dolayı 90-100 net arası yığılmanın geçen yıldan çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden okulların taban puanları yükselecek. Aynı netlere sahip, diploma notu aynı ve aynı puanı alacak öğrenci sayısının bir hayli fazla olması puanı eşit öğrencilerin yerleştirilmesindeki kriterleri gündeme getirdi. Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı İsmail Baran, bütün testlerden eşit puan alan adayların yaş durumunun dikkate alınacağını hatırlatarak yerleştirme kriterlerini şöyle sıraladı: "Fen liselerine ve sağlık meslek liselerine yerleştirmede; MF ağırlıklı standart puanların eşit olması durumunda matematik testi standart puanı yüksek olan adaya; matematik testi standart puanı eşit ise fen bilgisi testi standart puanı yüksek olan adaya; fen bilgisi testi standart puanı eşit ise Türkçe testi standart puanı yüksek olan adaya; Türkçe testi standart puanı eşit ise sosyal bilgiler testi standart puanı yüksek olan adaya öncelik verilir."

  913 bin adaydan 251 bini kazanacak

  Resmî fen liseleri: 6.144

  Özel fen liseleri: 10.603

  Anadolu liseleri: 100.510

  Anadolu öğretmen lis.: 16.050

  Sosyal bilimler liseleri: 792

  Anadolu teknik lis.: 30.419

  Anad. meslek ve An. kız meslek lis.: 22.112

  Ana. ticaret ve turizm mes lis.: 30.660

  Anadolu İHL: 19.620

  Anadolu sağlık meslek lis.: 14.160

  Toplam kontenjanlar: 251.070
   

Sayfayı Paylaş