1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Okul Öncesinde Check-Up'ın Önemi

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Hazangülü tarafından 23 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Check-up genel bir sağlık kontrolüdür ve hiçbir şikayet ve hastalığı olmasa bile her çocuğa düzenli aralıklarla yaptırılması gerekir. Yaşamın her dönemi çok önemli ama biliyoruz ki çocukluk çağı özel ilgi gerektiren bir dönem. Şunu unutmamalıyız ki, çocuk erişkinin bir minyatürü değildir ve sürekli değişip, gelişen bir yapıya sahiptir.


  Önlenebilir hastalıklar


  Çocukluk çağında yavaş yavaş başlayan pek çok erişkin hastalığının önlenmesi ancak bu dönemde alınan önlemlerle ve erken tanı ile mümkün olabilir. Çocukluk çağında önlenebilir erişkin hastalıkları arasında saydığımız hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları ve diyabet, uygun beslenme ve spor yapma alışkanlığı kazandırılması ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir.


  Yine göz tembelliği önlenebilir bir rahatsızlıktır. Eğer sıklıkla rastlanan bu göz rahatsızlığı ile birlikte şaşılık yoksa göz doktoru tarafından muayene olmadan, bunu ailenin fark etmesi mümkün değildir.


  En sık yapılan hatalardan biri de çocuğa işitme muayenesi yaptırmada gecikmedir. Ciddi ya da ağır işitme kayıpları olan çocukların çoğunda tanı üç yaşından sonra konulmaktadır.


  Görme ve işitme kayıpları ciddi problemler olmakla birlikte, aynı zamanda tedavi edilebilir okul başarısızlığı nedenleri arasında yer almaktadır. Bunlar bazen okumaya başlamakta isteksizlik, öğrenme güçlüğü, derse ilgisizlik, konsantrasyon bozukluğu şeklinde kendini belli edebilir. Yine günümüzde sıklıkla üzerinde durulan demir eksikliği anemisi, her yaş grubu çocukta hem mental hem de fiziksel kapasite azalmasının nedeni olabilmektedir.


  Erken teşhisin önemi


  Check-up’ta amaç hastalığı saptamak değil, erken belirtileri yakalayıp daha hastalık gelişmeden tedbirleri almaktır. Sağlam çocuk izleminde, rutin muayeneler sırasında erken fark edilen sağlık problemleri, erken teşhis, hızlı ve geç kalınmamış tedavi, sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi için çok büyük önem taşımaktadır. Belli aralıklarla yapılan düzenli kontroller sayesinde, fizik muayene ve tarama testleriyle check-up önemli bir gereklilik haline gelmektedir.


  Beyin gelişiminin en hızlı olduğu yaşamın ilk yıllarında, gelişmenin ve yaşanan deneyimlerin daha sonra okul başarısını etkilediği ve gençlik ve erişkinlik dönemi karakterini biçimlendirdiği görüşünden hareketle konunun önemini daha da vurgulayabiliriz. Sadece tıbbi bakım değil, periyodik kontroller konusunda da ailelerin bilgilendirilip, yönlendirilmesi ve desteklenmesi için gerekli bilgi ve eğitimin verilmesi gerekmektedir.


  Koruyucu sağlık hizmetleri özellikle çocuk sağlığı açısından büyük önem taşır. Genelde aileler ilk bir yaşına kadar çocuklarını düzenli kontrollere getirseler de daha sonraki takip ve aşılarında büyük aksamalar olmakta hatta çoğu kimse ergenlik çağında da aşıların gerekliliğini bilmemektedir.


  Çocukların ruh ve beden sağlığını korumaya yönelik sağlık hizmetleri, hastalıklara bağlı ölüm ve sakatlıkları önleyebileceği gibi zahmetli ve masraflı tedavi gereksinimlerini de azaltmaktadır. Yapılan testlerle henüz belirti vermemiş hastalıkların erken tanısı konmakta ve daha başarılı tedaviler yapılmaktadır.


  Check-up programı


  Çocuklarda rutin olarak uygulanan standart bir check-up programı bulunmamaktadır. Fakat belli yaşlarda daha sık gözlenen ve çocukların sağlıklı büyümesini ve gelişmesini engelleyecek hastalıkları önceden tanımak için bir takım testler yapılmaktadır. Boy, kilo ve baş çevresi büyümesinin takip edilmesi, rutin olarak yapılması gereken kontroller arasındadır.


  Yenidoğan döneminde yapılan metabolik tarama testlerinde hipotroidi ve fenilketonüri gibi önlenebilir zeka geriliği yapan hastalıklar saptanır. Bu tarama testleri, sonuçlar normalse bir kez yapılır ama


  bebek büyüme döneminde,
  bir yaşına kadar ayda bir,
  iki yaşına kadar iki ayda bir,
  iki-üç yaş arasında üç ayda bir,
  daha sonraki yıllarda ise altı ayda bir


  çocuk doktoru tarafından incelenmeli, sağlık kontrolleri yapılıp büyüme ve gelişme parametreleri değerlendirilmelidir.


  Bebeklerde ilk check-up 6 aylıkken tam kan sayımı, idrar tetkiki ve idrar kültürü şeklinde yapılmalıdır. Hiçbir yakınma olmasa bile okul öncesi dönemde düzenli kontrollerin sıklığı 6 ayda bir olmalıdır. Bu kontrollerde ayrıntılı bir fizik muayene ile boy kilo, tansiyon ölçümü yapılır


  göz kontrolü,
  işitme kontrolü,
  diş kontrolü,
  büyümenin değerlendirilmesi,
  omurga sorunları,
  bulaşıcı hastalıklar,
  aşı takvimi,
  tansiyon izlemi
   
 2. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  kontrolleriyle çocukların hem ruhsal, hem fiziksel yönden okul başarısını ve okula devamını etkileyecek sorunlar erken dönemde tespit edilebilmektedir.


  Dikkat edilmesi gereken kontroller  Rutin olarak göz ve diş muayenelerinin yapılması önemlidir. Şaşılık bu dönemde özellikle değerlendirilmelidir.
  Ayrıca yine bu dönemde çocukların yürüyüşlerine de dikkat edilmesi gerekir. Yürümeye başladıklarından itibaren, içe basmanın olup olmadığına her kontrolde bakılmalıdır.
  1-1,5, 2 ve 3 yaşlarında içe basma, bacaklarda eğrilik ve düz tabanlık incelenmelidir.
  Büyümenin seyri, aşı takvimi, bulaşıcı hastalıklar ve tansiyon değerlendirilmelidir.
  Şişmanlık varsa, kanda hormonal profilin değerlendirilmesi gerekir.
  Hem şişman çocukların hem de ailede kalp hastalığı bulunan çocukların 2, 4. yaşlarında ve okul öncesi dönemde kan lipit düzeylerine bakılmalı, ayrıca tiroid fonksiyon testleri de yapılmalıdır. Çünkü tiroid bezinin fonksiyonları yetersizse bu durum kilo yapabilir.  HANGİ SIKLIKTA CHECK-UP YAPTIRMALI?  Önerilen sağlık kontrolü bir yaşına kadar olan bebeklik takibinden sonra 15. ay, 18.ay, 2 yaş, 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş, 6 yaş, 8 yaş, 10 yaş ve daha sonrası için yılda bir kezdir. Bu kontrollerde


  Çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene, ağırlık, boy ve kan basıncı ölçümü
  Göz muayenesi
  Kulak burun boğaz muayenesi
  Uzman diş hekimi muayenesi
  Pedagog tarafından değerlendirme
  Diyet uzmanı tarafından değerlendirme
  Aşıların kontrolü ve gerekli aşıların belirlenmesi
  Tam kan sayımı, kan şekeri
  İdrar ve gaita analizi
  Karın ultrasonografisi yapılır.
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  473
 2. Tukat Bilişim
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  690
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  869
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  821
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  851
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş