Okullara e-kitap alımında yerli üretim tercih edilecek

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,905
Beğeniler
53
#1
Okullarda ücretsiz dağıtılacak elektronik kitap okuma cihazının Türkiye'de üretimi teşvik edilip üretici şirketlere asgari 3.5 milyar liralık pazar yaratılması hedefleniyor.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fatih projesi çerçevesinde öğrencilere ücretsiz dağıtılmak üzere e-kitap alımında Türkiye'de üretimi zorlayacaklarını söyledi. Ergün, yurtiçinde üretim taahhüdünde bulunan firmalara öncelik vereceklerini belirtirken, bu işi yapabilecek 8-10 yerli firma bulunduğunu ifade etti. Cari açığı azaltmak için ithal ürünlerde mümkün olduğunca yurtiçinde üretimi sağlayıcı tedbirler almayı hedeflediklerini belirten Ergün, FATİH (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesiyle her öğrenciye elektronik kitap için tablet bilgisayar verileceğine dikkat çekti.

"8-10 YERLİ FİRMA VAR"
Ergün, e-kitabın Türkiye'de üretimi konusunda kamunun itici gücünün kullanılacağını belirterek, “Okullara 1 milyon kitap alımında yerli üretimi özendirici tedbir uygulamadık ama ekitapta uygulayacağız. 14 milyonluk rakama dört yıl içinde ulaşacağız. Türkiye'de bu işi yapabilecek 8-10 firma var. İsterse yabancı firma gelir bizim ülkemizde üretir” diye konuştu. E-kitap cihazlarının fiyatı KDV hariç 250 lira ile 450 lira arasında değişiyor. Mevcut 14 milyon öğrenciye ilave olarak her yıl 1 milyon 200 bin dolayında yeni öğrenci için de ilerleyen yıllarda her yıl alımlar devam edecek. En düşük fiyattan 14 milyon öğrenci için alım yapıldığında dahi 3.5 milyar liralık bir pazar doğacak.

İLAÇTA DA YERLİ ÜRETİM TALEBİ
Ergün, e-kitap'ın dışında yerli üretimde kamu gücünün Milli Eğitim'in yanı sıra Sağlık Bakanlığı gibi büyük alımlarda da kullanılacağını söyledi. Ergün, Türkiye'de ilaç pazarının neredeyse tek alıcısının SGS olduğunu, her yıl 15 milyar liralık ilaç alımı yaptığını vurgulayarak, yabancı ilaç firmalarıyla pazarlıklar yapılarak yurtiçinde üretim isteneceğini anlattı.
Ahmet Kıvanç-HT EKONOMİ
 

Benzer konular

Top