1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Okültizm - Sihir

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Okültizm - Sihir

  Doğa yasalarına karşı çıkarak eşyayı veya yaratıkları etkilemek için başvurulan çare ve yollar.

  İlkçağ'da sihir çok önemliydi ve savaş, avcılık, tıp gibi etkinliklerin çoğu sihire bağlıydı. Sözgelimi bir savaşa girmeden önce Romalılar augurlara (hayvanların iç organlarını inceleyerek gelecekteki olayları ha*ber veren rahipler) başvururlardı. Günümüzde, bazı ilkel kabilelerde, sihirbazlar hâlâ büyü törenleri düzenler. «Uğur» getirecek basit bir fetişten, geleceğin haber verilmesine veya özel ayinlere kadar sihir, çeşitli görünümlere bürünebilir ve hemen bütün uygarlıklarda geçerli olmuştur.

  Devletin şiddetle yasakladığı, sonra da semaî dinlerin (İslâm dini, Hıristiyanlık v.b.) savaştığı sihir, bazı toplumlarda yavaş yavaş gizli bir nitelik kazanmış («kara sihir») ve gizli denilen öteki bilimlerle (simya v.b.) bağlantı kurmuştur.

  Sihirbaz, Kimsin Sen?

  Eski toplumlarda bir kimse genel*likle kendisi istemeden sihirbaz olurdu. Bu sıfatını, bedenindeki veya aklındaki (doğaüstü bir gücün belirtisi olarak yorumlanan) bir anormallikten veya mesleğinden (sihirbazlar ço*ğu zaman ateşe hâkim olan demirciler, ölüme yakın oldukları için hekimler ve mezarcılar arasından çıkıyordu) yahut da «yabancı» niteliğinden (Yahudi, çingene) alırdı.

  Ayin
  Sihirbazın otlardan, iksirlerden (aşk veya gençlik için), tılsımlardan ve süpürge, değnek, kazan gibi çeşitli eşyadan meydana gelen garip bir avadanlığı vardır. Her isteğe ayrı bir yöntem uygulanır. Sözgelimi, birine büyü yapılmak isteniyorsa, ona ait bir şey (bir-iki tel saç) veya elini sürdüğü bir şey yeter. O olmazsa ona benzeyen, yerini tutacak bir başka şey bulunur: bir bebek, bir kurbağa, bir adamotu (kökü insana benzeyen bitki) gibi.

  Pek titizlikle hazırlanması gereken törenlere şarkılar veya tekerlemeler (büyülü) eşlik eder. Zamanın (dolunay) ve yerin (bataklık, mezarlık) seçimi çok önemlidir. Gerekirse, dış etkilerden uzaklaşmak için yere bir daire çizilir. Ama sihir hiç bir zaman gerçekten etkin olamaz. Olsa olsa, rastlantılara bağlanabilir. Gene de dünyada pek çok kimse sihire inanır.
   
Benzer Konular
 1. starx
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.134
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  633
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  505
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  568
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  697
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş