1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Okültizm - Uygulamalı Alşimi

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Okültizm - Uygulamalı Alşimi

  Kuramsal alşiminin doğrudan uygulanmasını meydana getiren pratik alşimi, "filozof taşı"nın araştırılmasıydı. Bu tozun başlıca iki yeteneği vardı: Bunlardan biri madenlerin transmutasyonudur ki, buna Büyük Eser denir. Diğeri de Evrensel Tıp'tır.

  Alşimistlere göre tüm madenler canlıdırlar ve sağlıklı bir durumda oldukları zaman kusursuz maden hâlinde, yani altın formunda tezahür etmeleri gerekir. Filozof taşı denen toz ile temasa geçirilen geri seviyeli madenler mükemmelleşir, altın hâline dönüşür. Filozof taşını sıvı hâle getirmekle de uzun hayat iksiri (eliksir) elde edilir ki, bu da sahibine uzun bir yaşam ve hatta devamlı bir varoluş (bedenli olarak) temin etmelidir. Bundan elde edilen Panase (devai kül, her derde deva) mucizevî bir ilâçtır ve organizmanın gücünü ve sağlığını düzenler. Evrensel Tıp buydu; günümüzdeki deyimiyle bir "hücre yenileyicisi" bulmaktı.

  Filozof taşı, kendisini elinde bulundurana olağanüstü yetenekler de kazandırmaktaydı. Örneğin: Görünmez olmak, semavî güçlere hükmetmek, kendi arzusuna göre uzayda dolaşmak vs. gibi. Ama bu majik yeteneklerden daha çok Orta Çağ'ın sonunda söz edilir olmuştur. Ayrıca yine filozof taşından Alkaest ya da "evrensel eritici" (tüm cisimleri eritip bunlara sıvı özelliği kazandıran bir madde) elde edilmesi ve Homonculus ya da alşimistler tarafından yapay biçimde meydana getirildiği iddia edilen "küçük adam" yaratma çalışmaları da ilâveten söylenebilir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  2.955
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  736
 3. yaren*
  Mesaj:
  18
  Görüntüleme:
  1.245
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  563
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  476
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş