Okyanus Maldivler'i yutmaya başladı

Katılım
16 Arl 2009
Mesajlar
259
Beğeniler
3
#1
Kopenhag'da zengin ve yoksul ülkeler birbirleriyle anlaşmamakta direnirken, dünyanın bir başka ucunda bir cenneti andıran güzelliğe sahip Maldivler yok olma tehlikesini yakından hissetmeye başladı.

Turkuaz rengi sahilleriyle dikkati çeken Maldivler 1190 mercan adasından oluşuyor. En yüksek tepesi deniz seviyesinden sadece 8 metre yukarıda olan adanın kutuplardaki buzulların erimesiyle birlikte yükselecek deniz seviyesinin altında kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bilim adamlarının yaptığı tahminlere göre 2100 yılında deniz seviyesi 1.4 metre yükselmiş olacak. Bu Bangladeş ve Maldivler gibi düşük rakımlı yerler için bir felaket demek. 10 milyondan fazla insanın sular altında kalacağı için yerlerinden olacağı tahmin ediliyor.

Aynı şekilde deniz seviyesinde olan diğer yerler ve orada yaşayanlar için de bu tehlike geçerli olacak.

Maldivler hükümeti bu duruma dikkat çekmek için bakanlar kurulunu geçen Ekim ayında sualtında toplamıştı. Hükümet 300 bin ada sakininin göçmen konumuna düşeceğini belirtmişti.

Maldivler'de deniz seviyesinin yükselmesinin izlerine şimdiden rastlamak da mümkün. Sahillerde palmiye ağaçlarının kökleri ortaya çıkmaya başladı. Geniş kum plajlar ise her geçen gün daha da daralıyor.
cnn turk
 
Top