1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ölçüm nedir?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Ölçüm nedir?

  Ölçme bilimin temel bir parçasıdır. Sayılar ve birimler ölçüm yapmak için kullanılırlar. Şimdi, herhangi bir şeyin uzunluğunu ne şekilde ölçebileceğinizi düşünün. Bir cetvele ihtiyaç duyduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Herhangi bir şeyi elinize geçirip onun uzunluğunu bir cetvel olarak kullanabilirsiniz. Uzun mesafeleri ölçmek için ayakkabınızın uzunluğunu bir ölçek olarak alabilirsiniz.
  Ölçtüğünüz uzunluğun 25 ayak uzunluğunda olduğunu kabul edelim. Aynı ölçümü başkalarına yaptıralım. Onlar aynı sonucu verebilecekler mi? Ölçüm yaptırdığımız kimselerin ayak uzunlukları oldukça farklı olabilir. Kullanılır olmakla birlikte, ölçüm biriminiz pratik sayılamaz.
  Pratik ölçümler yapabilmek için, bir ölçme standardı kullanılmalıdır. Standart ise ölçüm yapan bir kimsenin kullandığı sabit bir niceliktir. Yaygın olarak kullanılan birimler sistemi metrik sistemdir. Tüm ülkelerdeki bilim adamları çalışmalarında bu birimleri kullanmaktadırlar. Yeryüzündeki tüm bilim adamları diğerlerinin ölçümlerini bu şekilde anlayabilir. Metrik sistemin modern şekli ise Uluslararası Birimler Sistemi veya kısaca SI olarak bilinir.
  En önemli SI birimleri; kilogram (kg), metre (m) ve saniye (s)dir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.633
 2. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.257
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  592
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  592
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.241
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş