1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Öldürüldü mü, etkisiz hale mi getirildi

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Bilmem dikkatinizi çekti mi? Son zamanlarda teröristlerle ilgili olarak öldürülen teröristlerle ilgili olarak etkisiz hale getirildi ifadesi kullanılıyor. Doğrusunu isterseniz nedeni konusunda aklıma hiçte iç açıcı durumlar gelmiyor. Neden öldürüldü ifadesi terk edildi ve etkisiz hale getirildi ifadesi kullanılıyor.

Acaba bir güç bu ifadenin artık bu şekilde lanse edilmesini baskı yolu ile mi sağlıyor. Gazetelerde yer alan resimlerde bazı askeri araçların önüne bez parçalarının asıldığına bile şahit olduk, bunlar olabiliyorsa bunlar neden olmasın diye insanın aklına geliyor...

Hatta olayı bir adım öne götürüp "acaba senaryo yazıldı da kanıksanması için bize rolümüzü mü oynatıyorlar" diye de düşünmedim değil... Sizinde bu konu ile ilgili düşüncelerinizi almak isterim.

Bir de nete bakayım dedim bu konuyla ilgili ama pek bir şeye rastlayamadım. Sadece netgazete.com sitesinden "Halil Demir adlı bir köşe yazarının konuya değindiğini gördüm. Bekli birileri vurgulamıştır ancak gözüme çarpmadı.

O YAZI

Öldürüldü mü, etkisiz hale mi getirildi? (Halil Demir - 20 Ağustos 2012)

Neden iki kısa sorudan oluşan bu başlığı attım?

Benim karşı olduğum “etkisiz hale getirildi” şeklinde kullanılan “etkisiz” sözcüğü. Bu kelimeyi en sık PKK’lı teröristler için Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kullanıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, terör faaliyetlerinde vatanımızı korkusuzca savunan askerlerimizden, artık sürekli üzücü haberler alıyoruz. Askerlerimiz, polislerimiz adına sürekli can kayıpları yaşıyoruz.

Bunlarla ilgili haberleri veren özellikle TRT, sayı vererek, “şu kadar askerimiz veya polisimiz şehit oldu” diyor. Tüm dünya şehit kelimesinden, bahsedilen askerlerin öldüğünü anlıyorlar. Evet, şehitlik kutsal bir kavramdır ve son zamanlarda gerekli gereksiz her ölene bu isim verilmeye çalışılsa da gerçek şehitler cennetle müjdelenmiştir. Bu güvenlik güçlerimizde cennete gideceklerdir inşallah.

Şehitlerin öldükleri bu kadar aşikâr iken neden teröristler için “etkisiz” kelimesini kullanıyoruz? Az veya çok, sayısı fark etmiyor, PKK’lılar için “etkisiz hale getirildi” gibi haberler veriliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde TRT’de “150 terörist etkisiz hale getirildi.” denildi.

Etkisiz kelimesiyle neyi ifade etmek istiyoruz? Bu kelime şu anlamlara da gelmez mi?

1. PKK’lılar tutuklandı.
    2. PKK’lılar teslim oldular.
    3. PKK’lılar yaralandı ve silah sıkamaz hale geldiler.
    4. PKK’lılar Mehmetcikleri görünce korktular ve hiçbir şey yapamadılar.
    5. PKK’lılar öldürüldüler.
    Şahsen ben “öldürüldü” kelimesinin kullanılmasının taraftarıyım. Eğer benim askerim için öldürüldü ifadesine yer verilebiliyorsa, hainlik, şerefsizlik, ahmaklık, köpeklik, kepazelik kelimeleriyle ve hatta daha da kötü ifadelerle hitap edebileceğim PKK’lılara neden öldürüldü demeyelim?

Kürt vatandaşlarımız incinmesin, Doğu ve Güneydoğu halkı duygusallığa kapılıp olayları körüklemesin ve benzeri sebeplerle “etkisizi” kullanmayı tercih ediyorsak, kullandığımızdan beri ne değişti diye düşünmeliyiz.

Sahi ne değişti?

Her gün askerlerimiz için, polislerimiz için, bu ülke için gözünü kırpmadan ölüme gidenlerin güvenlikleri iyileşti mi?

Bugün Ramazan Bayramı’nın birinci günü gecesi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden şehit haberleri geliyor.

Arefe günü İç İşleri Bakanı taşlanıyor. 3-5 gün önce PKK ve PKK’nın Meclis’deki uzantıları şov yapıyorlar.

Bu ülkenin bir milletvekili, hem de Cumhuriyeti biz kurduk diyen partinin milletvekili, dağa gidiyor ve geliyor. Böle diyorum, çünkü ben de kaçırıldığına inanmıyorum. Olaylar bana da düzmece gibi geliyor. Kaçtı mı, kaçırıldı mı?

Müzakere derseniz var. Müzakere var diye silahlı mücadeleye bile ara veriliyor. Tarihlerinde görmedikleri, hatta batı bölgelerinin bile alamadığı hakları alıyorlar. Ama şehit haberleri, hem de hep gariban çocuklarından oluşan şehit haberleri hiç bitmiyor.

O zaman artık etkisiz hale getirildi ifadesinden vazgeçelim. Eğer askerlerimiz, dağ-bayır demeden, açlık-tokluk aramadan, vatan aşkına mücadele veriyor ve teröristleri öldürüyorsa bunun adına “öldürüldü” diyelim.

Şehit olan gariban çocukları Ramazan ayında kışlada orucunu tutup, bayramını yapmak varken, yaşadıkları bu olayları hiç hak etmiyorlar. Madem bu işin içindeler, mücadeleye değsin bari. Teröristler öldürüldüyse adı “öldü” olsun.

Bir tarafta etkisiz lafıyla birilerini memnun etmeye çalışırken, diğer tarafta cennete gittiğini söylediğimiz evlatlarımızın ailelerine, oğullarının şerefiyle şehit olduğunu ifade etmekten korkmayalım. Hatta Mehmetciklerin emeğinin karşılığı olan PKK’lı ölüleri artık basında da gösterelim. Şehidimi albayrağa sarılı görüyorsam, onların ölüsünü de görmekte ne zarar var?

PKK’LILAR ETKİSİZ HALE GETİRİLMEDİ, ÖLDÜRÜLD܅.

2. Papatya
    Meşgul

Papatya Sözlerimi Geri Alamam.* Süper Moderatör

Beğenileri:
    5.770
    Ödül Puanları:
    10.980
    Yer:
    Seattle.
    Banka:
    4.917 ÇTL
    Helal olsun gerçekten adam doğruları yazmış.
    Bencede neden etkisiz hale getirildi diyoruz ki,onlar bizim canımızı yüreğimizden alırken ?
    Türkiye bunlardan korkuyor mu yoksa. Kafam karıştı.

3. -araz-
    Ayyaş

-araz- EYVALLAH... V.I.P

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    3.980
    Banka:
    439 ÇTL
    sanki bi oyunun içerisindeyiz...bu ifadelerin bi diğer nedeni acaba başkalarının mandası altına alınan duyguları olabilir mi .eğer öldürüldü demek yerine etkisiz hale getirildi cümlesi kullanılıyorsa bu düpedüz korkudan başka bir şey değildir.bu saatten sonra alışılmışlıktan vazgeçmek çok zor. kendi vatan evladı için öldürüldü denip de ciğeri beş para etmez it sürüleri için etkisiz hale getirildi deniyorsa niyetler çok açık ortadadır...kimse kimseye hikaye anlatmasın...daha öncekiler de bu hikayeleri çok anlattı...

4. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Ya öldürülmedikleri için kullanılıyorsa bu da bir ihtimal..
    Biz etkisiz hale getirildi dendi diye öldü sanarken ya ölmedilerse
    3-5 ay sonra yada bi kaç sene sonra yine ülkeyi bölmeye çalışırlarsa...

5. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    Bir şeyleri öne çıkarmak için öncelikle alt yapı oluşturulmaya çalışılır. Yavaştan alışkanlık yapması sağlanır. Acaba diyorum bizdemi bir bağışıklık durumuna getirilmek isteniyoruz.Öyle ise kimse kusura bakmasın benim milletim hergün şehit haberleri alırken, analar gözyaşlarını içlerine akıtıp vatan sağolsun derken bizim hiç öyle bağışıklıklarla alakamız olamaz. Terörist için söylenen söze gelince bunun farkındayım bende ''etkisz hale getirldi'' peki bu etkisizlik nedir? yakaladınmı? tutukladınmı? öldürdünmü? etkisizligin anlamı nedir? Bu işte bir muaamma. Etkisizlik ölümse bu şehidime deniyorsa teröristlere çoktan demenmeli hatta ölüm için bir başka kelime var onu denmeli...

6. eFSaNe_KaRTaL

eFSaNe_KaRTaL | çArŞı | Özel üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    4.480
    Yer:
    Yaşanıp da bitenden daha acıdır yaşanmadan bitenle
    Banka:
    44 ÇTL
    Biraz değişik bir açıdan yaklaşacağım...

Eskilerden kalan '' Barbar Türk'ler '' yakıştırmasını duymuşsunuzdur..
    Yurt dışında belli ülkeler de o köpek sürüsünün terör örgütü olduğu kabul edilmiyor..Ve insan hakları adı altında onların avukatlığı yapılıyor..En ufak olayda '' barbar Türkler iş başında '' imajı yaratılmaya çalışılıyor..Ayağa kalkıyor bazı ülkeler..Bu imajı biraz da olsa silmek için hafifletilmiş cümleler kullanılıyor olabilir..Anlamı daha geniş cümleler yani..Kesin bir yargı içermediği için kesin bir tepki de almıyor olabilirler..

Öldürüldü denmesi benim için de en doğru olanı..
    Ama bazen öldürülmeden ele geçen itlerde görüyoruz..
    Bana kalsa meydanlarda sallandırırım ama Sözde insan hakları diye bir kavram var..

görüldüğü üzere çeşitli senaryolar kurulabilir..

Ama görünen bilinen fakat hiç bir şey yapılamayan açık açık oynanan oyun yavaş yavaş amerikan kültürünün,adetlerinin vs.vs. bilinç altımıza işlenmesidir..
    İlerde bize de ''özgürlük'' getireceklerdir..Tek korkum budur..

Sayfayı Paylaş