1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ölmez Çiçek

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Ölmez Çiçek

  Koparılıp kurutulduktan sonra bile çok uzun bir süre dağılıp dökülme*den canlı halindeki görünümünü ve rengini koruyan bazı bitki türlerine ölmezçiçek denir. Bileşikgiller familyasının Helichrysum cinsin*de yer alan bu türler Kuzey Afrika'da, Girit' te, Doğu Akdeniz kıyılarında ve ülkemizde yabani olarak yetişir. Ayrıca dünyanın birçok yerinde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Bu bitkilere dayanıklılığından ötürü "herdemtaze" ve "solmazçiçek", genel*likle parlak sarı açan çiçeklerinden ötürü "altınçiçeği", "altınotu", "sarıçiçek" ve yük*seklerde yetişenlerine "yaylaçiçeği" gibi adlar da verilmiştir.
  En çok güneşli dağ yamaçlarını ve kayalık yerleri seven ölmezçiçekler öbekler oluştura*rak büyür. Keçe gibi sık tüylü yapraklarla donanmış her bir sapın ucunda çok sayıda minik çiçekten oluşan çiçek kümeleri yer alır. Çiçekler genellikle sarı, bazıları ise turuncu ya da kırmızıdır. Kurutulmuş çiçekler süs olarak vazolara konur ya da duvara asılır. Ayrıca halk arasında yaygın bir biçimde idrar söktürücü ve böbrek kumlarını dökücü olarak tedavi amacıyla da kullanılır.
  Ölmezçiçekler gibi kurutulduğunda bozul*madan kalabilen başka bitki türleri de vardır. Hemen hepsi ölmezçiçeklerle aynı familyada yer alan bu bitkiler de ya bahçelerde süs olarak ya da kuru çiçek buketleri yapmak üzere yetiştirilir.
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  785
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.313
 3. Suskun
  Mesaj:
  32
  Görüntüleme:
  14.895
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.635
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.524
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş