1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ölüdeniz - Fethiye

Konusu 'Turizm Rehberi' forumundadır ve HAYAL__ tarafından 18 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. HAYAL__

  HAYAL__ * kaLp gözüyLe *

  Katılım:
  19 Aralık 2012
  Mesajlar:
  2.221
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  1.880
  Yer:
  İstanbul
  Banka:
  47 ÇTL

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Ölüdeniz'e ait onlarca efsane bulunuyor. Bunlardan birine göre; denizci baba-oğul derin maviliklerde yol alırken çok güçlü bir fırtına çıkmış. Fırtınadan kurtulup sığınabilecekleri sakin bir koy olduğunu söyleyen denizci genç, babasını bir türlü inandıramamış, aralarında müthiş bir kavga çıkmış. Kavga sırasında yanlışlıkla çarpan kürek darbesiyle genç çocuk denize düşmüş ve ölmüş, daha sonra babası genç denizcinin bahsettiği o sakin koyu görmüş ve oğluna inanmış ancak iş işten geçmiş.
  Diğer bir efsane göre ise; baba-oğul denize açılırlarmış. Genç denizci, Belcekız adlı bir kıza âşık olmuş ve su almak için her fırsatta Belcekız'ı görmeye gitmiş. Bir gün babasıyla denizde ilerlerken fırtınaya tutulmuşlar. Genç denizci babasına sakin bir koydan bahsetmiş ancak, babası oğluna inanmamış, genç oğlunun âşık olduğu kızı görmek için bahane uydurduğunu zannetmiş ve çok sinirlenmiş. Bu sırada o sinirle oğlunu denize itmiş. Genç denizcinin cesedi sahile vurmuş, âşık olduğu gencin cesedini gören kız ise bu acıya dayanamayarak intihar etmiş. Genç kızın intihar ettiği yere Belcekız, genç denizcinin öldüğü yere de Ölüdeniz denmiş.
  Ölüdeniz lagünü, plajın batısında kalır. Çam ağaçlarıyla bezeli tepelerle çevrili olan lagün, açık denize dar bir geçiş verir. Koruma altında olan bölge, nefis kumlu plajı, turkuaz renkli ılık denizi ile gerçek bir doğa harikasıdır.
  Belcekız'a 3 km uzaklıkta Kıdrak yer alır. Kıdrak Koyu, sık çam ağaçları, tertemiz plajı ve deniziyle ideal bir günübirlik mesire yeridir. Yol üzerindeki ikinci önemli yer Kelebekler Vadisi'dir. Adını temmuz ve ağustos ayında burada görülen Kaplan Kelebekleri'nden alan vadiye giriş zordur. Ancak Ölüdeniz'den buraya düzenli tekne turları yapılmaktadır. Günlük tekne turları, Belcekız Plajı'ndan hemen her gün saat 11.00’da yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi'nden başka, St Nicholas Adası ve çevredeki diğer küçük koylar ziyaret edilir.

   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.575
 2. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.308
 3. cemree
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  701
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş