1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

ölüme yakın deneyimler

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve dderya tarafından 4 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. dderya
    Ayyaş

dderya kOkOşŞ Süper Moderatör

Beğenileri:
    7.485
    Ödül Puanları:
    11.080
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    izmir :)
    Banka:
    215 ÇTL
    Dünya'nın her tarafında milyonlarca kişi ölüme yakın deneyim (ÖYD) geçirmiştir. Tıp alanındaki araştırmacıların binlerce ölüme yakın deneyim vakasını incelemeleri
    sonucunda ÖYD'lerin ortak aşamalarının ya da öğelerinin saptanması imkanı elde edilmiştir.
    Bazı araştırmacıların çalışmalarında daha kesin çizgilere erişmek açısından başka niteliklere de yer vermelerine rağmen, bu deneyime karakterini veren asıl nitelikler dokuz tanedir.
    Bu dokuz niteliğin hepsini birden deneyimlemek "tam" bir ÖYD anlamına gelir. Bu ender görülür. Genelde ÖYD geçiren bir kişi, bu niteliklerin bir ya da iki tanesini
    deneyimler; örneğin beden dışı bir deneyim veya tünel deneyimi gibi. Önemli nokta, deneyim sonucunda bir dönüşüm geçirmek için tam bir ÖYD'nin gerekmediğidir. Çoğu kişi, özellikle de çocuklar, sadece ışığı deneyimlerler. Bazıları yalnızca tünel deneyiminden geçerler. Bunlar da uzun ve ayrıntılı deneyimler kadar birer ÖYD'dir.
    Örnek vermek gerekirse, hayat daha tatmin edici bir niteliğe bürünmekte ve ölüm korkusu fiilen kalkmaktadır. Bazılarının dönüşümü ise gözle görülmeyen alanlarda baş
    göstermektedir.
    Ölümle burun buruna gelmeleri sonucunda bu kişilerin psişik yeteneklerinde ve hatta akıl yetilerinde artış
    olmaktadır.
    ÖYD'nin dokuz temel niteliği aşağıda sıralanmıştır ve bunlar ölümün eşiğinden dönen farklı bireylerin sözleriyle şöyle tanımlanabilir:

1. Ölmüş Olma Duygusu

"Anlatması zor. Öyle bir zamandı ki artık kocamın karısı değildim. Çocuklarımın annesi değildim. Anne ve babamın evlatları değildim. Tam olarak ve bütünüyle bendim."
    -65 yaşında Chicagolu bir bayan, kalp krizi geçirdikten sonra.

2. Barış İçinde Olma ve Acıların Dinmesi

"Sanki beni dünyaya bağlayan ipler kesilmiş gibiydi. Dolayısıyla artık ne korkum kalmıştı, ne de bedenimi hissediyordum. Doktor ve hemşirelerin yardıma çalıştıklarını duyuyordum, fakat bu benim için bir şey ifade etmiyordu."
    -Bir araba kazasının ardından "ölen" Georgialı bir ev hanımı.

3. Beden Dışı Deneyim

"Bir hastahane yatağında yatan bedenime tepeden bakıyordum. Çevremde telaşla hareket eden doktor ve hemşireler vardı. Onların dışarıdan getirilen bir makineyi odanın içine doğru sürdüklerini ve ayak ucuma yerleştirdiklerini görebiliyordum. Kutu gibi bir şeyden çıkan tutma yerleri vardı. Daha sonra, bunun kalp durduğu zaman kalbe şok uygulamak için kullanılan makinelerden biri olduğunu öğrendim.
    Bir rahip geldi ve son duamı okumaya başladı.
    Yatak hizasına kadar alçaldım ve olan biten her şeyi seyrettim. Sanki tiyatroda sergilenen bir oyunu izleyen bir seyirci gibiydim.
    Yatağın arkasında bir saat vardı. Duvarda asılıydı. Hem yataktaki kendimi, hem de 11:11'i gösteren saati görebiliyordum.
    Sonra bedenime geri döndüm. Kendime geldiğimi ve ayak ucumdaki diğer kendimi araştırdığımı hatırlıyorum.
    - İlaç alerjisinden neredeyse ölen Arizonalı bir kadın.

4. Tünel Deneyimi

"Fırtına çıktığı bir sırada golf oynuyordum ve bir anda yıldırım çarptı. Birkaç saniye bedenimin üst tarafında asılı
    kaldım, sonra bir tünelin içine doğru emilmeye başladığımı hissettim. Etrafımda görebildiğim hiçbir şey yoktu, fakat büyük bir hızla yukarı doğru çıktığım duygusundaydım.
    Öbür uçta gözüken ve giderek artan ışığı görünce açık bir şekilde bunun bir tünel olduğunu gördüm ve anladım."
    - Güneyli bir araba satıcısı, yıldırım çarptıktan sonra.

5. Işıktan İnsanlar

"Bir tünelden geçtikten sonra bir grup insan tarafından karşılandım.
    Sanki fener gibi hepsi de ışık saçıyorlardı. Bulunduğum yer de aynı şekilde ışıyordu ve oradaki her şey ışık içindeydi. Orada karşılaştığım kişilerin hiçbirini tanımıyordum, fakat bana büyük bir sevgi duyduklarını
    görebiliyordum."
    - Kalp krizi geçiren 10 yaşındaki bir erkek çocuk.

6. Işıktan Varlık

"Büyük çiçeklerle dolu bir bahçede kendime geldiğimi hatırlıyorum. Onları tanımlamak gerekirse, büyük dalyalara benzediklerini söyleyebilirim. Bahçe ılık, aydınlık ve güzeldi.
    Etrafıma bakındım ve o Varlığı gördüm. Bahçe olağanüstü güzeldi, fakat onun yanında her şey sönük kalıyordu. Onun tarafından bütünsel anlamda sevildiğimi ve bütünsel
    anlamda beslendiğimi hissettim. O güne kadar bildiğim duyguların içerisinde en sevinç verici olanıydı. Aradan bu kadar sene geçmesine rağmen bu duyguyu hala hissedebiliyorum."
    - Çocukluğunda geçirdiği bir ÖYD'yi tanımlayan orta yaşlı bir bayan

7. Hayatın Gözden Geçirilmesi

"Işıklı bir Varlık beni kuşattı ve bana hayatımı gösterdi.
    Öyleydi ki, yaptığım her şeyi bu şekilde bir değerlendirmeye tabi tutuyordum. Burada gördüğünüz şeylerden bazıları hoşunuza gitmeyebilir, fakat bunların ortaya çıkması sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu tekrarda ben küçük bir kızken olan bir olayın özel bir yeri vardı. Kız kardeşimin Paskalya sepetinde benim çok istediğim bir oyuncak olduğu için sepeti kapıp kaçmıştım. Tekrar sırasında kız kardeşimin yaşadığı hayal kırıklığı, yitirme ve gücenme duygularını aynen hissettim.
    İncittiğim veya kendilerini iyi hissetmelerine neden olduğum kişilerin ta kendisi oldum."
    - 23 yaşında ölüme yakın deneyim geçiren Ohio'lu bir bayan.

8. İstenmeyen Dönüş

"Hayatımın tekrarından sonra bedenime geri dönmeyi istemedim. Orada rahattım ve beni kuşatan ışık saf
    sevgiydi. O (Işıktan Varlık) bana geri gitmeyi isteyip istemediğimi sordu ve ben de 'hayır' diye yanıtladım. Fakat geri dönmem gerektiğini, yapılacak işlerim olduğunu
    söyledi. Ardından bedenimin içine doğru çekildim. Bunu ancak bu şekilde tanımlayabilirim. Bir anda yatağımdaydım ve elinde şok aletiyle yanımda duran doktora bakıyordum.
    O anda yeniden hayata döndürüldüğüm için büyük bir kızgınlık duydum. 'Bunu bir daha asla yapma!' diye bağırdım. Bu tavrım var gücüyle beni yaşatmaya çalışan arkadaşımı şok etmişti."
    - Öldükten sonra bir meslektaşı tarafından hayata döndürülen bir kardiyolog.

9. Kişilikteki Dönüşüm

"Hastahanede kendime geldiğimde gördüğüm ilk şey bir çiçekti ve bu beni ağlattı. İster inanın ister inanmayın ama ölümden geri döndüğüm o ana kadar meğer ben hiçbir çiçeği gerçek anlamda görememişim. Öldüğüm zaman öğrendiğim bir şey, hepimizin büyük, canlı bir evrenin bir parçası olduğumuzdur. Eğer bir başkasını veya canlı bir varlığı kendimizi incitmeksizin incitebileceğimizi düşünüyorsak, çok yanılıyoruz demektir."
    - Ağır bir kalp krizi atlatan 62 yaşındaki bir iş adamı.

YoRuMSuZ ve Nevermore* bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş