Omlet Yapımının Püf Noktaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Omlet Yapımının Püf Noktaları
İyi bir omlet elde edebilmek için, yumurtaları içinde pişirecek olduğumuz tavanın çapına önemle dikkat etmek gerekir. Çünkü gereğinden küçük tavalar içerisinde pişirilen yumurtalar, tavaya ince bir tabaka şeklinde yayılacağı yerde, kaim kalır ve kolayca pişmezler. Böylelikle de omletin altı yanarcasına kızarmış olmasına rağmen, üstü sulu ve çiğ kalır. Bu nedenledir ki yumurtaları içinde pişirecek olduğumuz tavaların çapları 3 yumurta adedi için de tavanın çapı ikişer santim daha büyük olması gerekir. Bir defada altıdan daha fazla yumurta ile omlet yapmaktansa yarı yarıya olmak üzere iki defa pişirmek daha uygundur. Bir de tavanın imkân olduğu kadar temiz olması ve içinin ıslak, hattâ az nemli bile bulunmaması gerektir. Nemli tavalarda pişirilen omletlerin altları tavaya yapışır.

Omletin Püf Noktaları
1 Yumurtaları ak ve sarısı tamamen hallolup köpürünceye kadar çırpın. İçine tuz, karabiber ve maydanoz koyup pişirin. Arzu ederseniz, küçük kızarmış patates veya peynir de koyabilirsiniz.
2 Çok kızgın tavaya zeytinyağı koyup çalkalayarak pişirin. Çünkü diğer yağlar çok kızınca yanıp kararacağından omletin de rengini karartır ve bozar.
3 Tavaya yağ az konulmalıdır, aksi halde omleti çevirirken ellere sıçrayarak yanabilir.
 
Top