Önce doktorunuza danışın

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1

Cildinize doğal ürünler bile olsa kullanırken dikkat edin

Her yaşta güzel, pürüzsüz, parlak bir cilde sahip olmak tüm kadınların hayali. Ancak bilinçsizce uygulanan bu yöntemler yarar yerine zarara neden olabiliyor. Bu nedenle doğal ürünlerle yapılan yöntemler de olsa mutlaka hekime başvurmak gerekiyor.

Deri yaşlanması iç ve dış nedenlere bağlı olarak gelişiyor. İçteki süreci kişinin genetik yapısı belirliyor. Dış yaşlanma ise deride yüzeysel damarlarda kan akımını azaltan sigara, alkol kullanımı, yetersiz beslenme, güneş ışınları ve olumsuz çevre koşulları sonucu gelişiyor. Cilt bakımının yaşlanmayı geciktirmeye yönelik olması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, deri yaşlanmalarının yüzde 80'inin ultraviyole ışınlara bağlı olarak geliştiğini belirtiyor.

Akın'a göre, yaz ve kışın devamlı olarak cildi ultraviyole ışınların yolaçtığı hasardan korumak için güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekiyor. Cildin nem ihtiyacı her yaşta önemli. Bu nedenle her gün en az 2,5- 3 litre su tüketimi sağlıklı bir cilt bakımında önemli rol üstleniyor. Ayrıca, antioksidan gıdalardan zengin beslenme, düzenli spor yapma da cilt bakımında önemli bir yer tutuyor. Yaşla birlikte, cildin üst tabakalarının dökülmesi yani hücre yenilenme zamanı azalıyor. Cildin üst tabakaları dökülemediğinden cilt donuklaşıyor ve kaba bir görünüm kazanıyor. Ciltteki bu donuk görünümü gidermek için her gün sabah akşam cilt tipine uygun bir temizleme ürünü ile cilt temizlenmesi gerekiyor. Yağlı ciltlerde jel formu, kuru ciltlerde krem formu ürünler tercih edilmesi öneriliyor. İleri yaşlarda, belirgin cilt hassasiyeti yoksa, genelde soyucu özelliği daha belirgin olan hidroksi asit (AHA) veya retinoid içeren ürünler tercih edilmesi faydalı oluyor. Sadece su ve sabun ile yapılan cilt temizliği cildi kurutuyor.

Akın, cilt temizliğinden sonra cilt tipine uygun bir nemlendiricinin sabah akşam uygulanması günlük cilt bakımında önemli olduğunu belirterek, "Esnek, iyi nemlendirilmiş bir cilt daha yumuşak ve parlaktır. Cilt bakımı için kullanılacak ürünleri seçmeden önce kişisel cilt özelliklerinin belirlenmesi önem taşıyor." bilgisini veriyor. Cilt bakımında en önemli hatayı cilt tipi ve özellikleri belirlenmeden ürün kullanılmasının oluşturduğunu dile getiren Akın, piyasada birçok marka ve ürün bulunduğunu kaydediyor ve bu ürünlerle ilgili şu uyarılarda bulunuyor:
"Kişinin cilt tipini bilmeden aldığı ürünler ciltte kuruluğa ve irritasyona neden olabilir. Ayrıca yüz ve vücut bakımında kullanılan parfüm içeren ürünler, banyo yağları, nemlendirici, şampuanlarda ve diğer kozmetik ürünlerde kullanılan doğal yağlar (jojoba yağı, çay çiçeği yağı ve lavanta yağı); bakım ürünlerinin içeriğinde bulunan nikel, kobalt, krom gibi metaller, koruyucu olarak kullanılan lanolin, PABA ve türevleri, propilen glikol gibi maddeler allerjik kontakt dermatite neden olabilir. Bu nedenle ürün kullanmadan önce cilt tipi tayini yapılarak hekim yönlendirmesine göre ürün kullanmak en doğrusudur."

LEKE AÇICILAR DAHA ÇOK LEKEYE SEBEP OLABİLİYOR
Hindistan cevizi yağının yüzde siyah nokta gelişimine neden olduğunun bilindiğini ifade eden Akın'ın verdiği bilgiye göre, cilde uygulanan bitkilere cildin ihtiyacı olmayabiliyor. Örneğin leke açıcı olarak cilde sirke, yoğurt ve bir takım asitlerin hekim kontrolü olmadan kullanılması ve cildin güneşten iyi bir şekilde korunmaması, tersine lekelenmelerin artmasına yol açabiliyor.

Cilt bakımlarının deneyimsiz merkezlere yaptırılması da akne ve lekelenme gibi bir takım yan etkilere neden olabiliyor. Güzellik merkezlerinde hekim kontrolü altında olmadan yapılan cilt bakımlarında cilt yapısı ve özellikleri hekim kadar iyi bilinmediğinden bakım sonrası sivilcelenme, ciltte lekelenme, kullanılan ürünlere karşı kontakt reaksiyonlar gelişebiliyor. Cilt bakımına bilinçli bir şekilde, hekim önerileri doğrultusunda, cilt özelliklerine ve cildin ihtiyacına bakılarak ergenlik sonrası başlanması önem taşıyor.
 
Top