1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Onlar Dehaydı Ama Hepsi Hastaydı!

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve CeBuR tarafından 11 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. CeBuR

  CeBuR [maximum hokeli] Özel üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  2.151
  Beğenileri:
  97
  Ödül Puanları:
  2.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  657/1
  Yer:
  artvin
  Banka:
  4.348 ÇTL

  Tarihe adını altın harflerle yazdırmış, ressam, şair, bilim adamları onlar. Hem dahi hem de çok yetenekliler. Peki hepsinin çok ilginç bir ortak özelliği olduğunu biliyor muydunuz?
  Örneğin 20'inci yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein basit matematiksel problemleri çözmede güçlük yaratan dişleksi yani 'öğrenme bozukluğu' hastalığına sahip.

  Fizik, kimya, matematik dehası sayılan ve IQsu gelmiş geçmiş en yüksek insan olan Einstein bir zamanlar öğrenme bozukluğu çektiği için tembel ve başarısız olduğu gerekçesiyle okuldan atılmıştır. Hatta dünya tarihine damgasını vuran Einstein bu hastalık yüzünden 3 yaşına kadar konuşamamış ve konuşmaya da kekeleyerek başlamıştır.

  Dokuz yaşında okula başladığında bile hala tam anlamıyla çok düzgün konuşamadığı söylenir. Ya da tarihte şiddetli baş ağrılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dâhilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı olduğunu biliyor muydunuz?

  Örneğin Van Gogh, Claude Monet, Napolyon, Elvis Presley ve Picasso gibi tarihe adını yazdırmış birçok önemli insan migren hastasıydı. Özellikle ressamların eserlerini migren hastalığının çok etkilediği bilinir.

  Claude Monet ile Van Gogh ise ışığı hareli olarak algılamasına ve özellikle son dönemlerinde en çok sarı rengi seçebilmeleri neden olan katarakttan, eserlerindeki kullandıkları renkler zamanla sarı ağırlıklı olduğu görünür. Şizofren olanlar, kekeme olanlar, kör ve işitme engelli olanlar

  İşte tarihe adını altın harflerle yazdırmış isimler ve günümüze damgasını vurmuş pek çok ünlü kişi ve onların hayatlarını zorlaştıran hastalıkları.

  ALBERT EINSTEIN

  Albert Einstein kimdir?

  Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelendirilir..)

  *Disleksi (Basit tanımıyla öğrenme bozukluğu demek. Dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.)

  *Asperger bozukluğu (Asperger sendromu yaşayan insanlarda bir nevi empati eksikliği oluyor. Yani karşısındaki insanın bağırma sebebinin kızgınlıktan olduğunu ya da ağladıklarında üzgün olduklarını anlayamayabiliyor ve ona göre tepki veremiyorlar. Asperger sendromu olan kişiler sıkça ortalama veya ortalama üstü zekâya sahip olduğu görülmüştür.)

  LUDWIG Van BEETHOVEN

  Ludwig van Beethoven kimdir?

  1770 doğumlu Alman klasik müzik bestecisi. Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817de tamamen sağır oldu. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiş, hatta hepimizin çok iyi bildiği 9'uncu senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

  *İşitme özürlü*Astım*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)*Asperger bozukluğu

  VINCENT VAN GOGH

  Vincent van Gogh kimdir?

  Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alır.

  *Şizofren*Katarakt (Gogh'un resimlerinde ağırlıklı olarak sarıyı kullanan ve ışığı hareli olarak göstermesi kataraktın etkisi olduğu söyleniyor.)

  *Meniere sendromu (Meniere hastalığı ciddi baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı ve daimi olarak kulaklarda yüksek bir basınç hissetme gibi belirtileri olan bir iç kulak hastalığıdır. Ataklarının neredeyse 24 saatten uzun sürdüğü hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır. Bu hastalığa sahip olan ünlü ressam Van Gogh da bu çınlamalara katlanamayarak kulağını kestiği iddia edilir.)

  *Asperger bozukluğu

  *Migren*Epilepsi(En basit tanımıyla kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna sebep olan epilepsi sık sık kişinin bayılarak nöbet geçirmesine sebep olan hastalıktır.)

  ISAAC NEWTON

  Isaac Newton kimdir?

  İngiliz fizikçi, matematikçi ve astronom 1642 - 1727) 1669'da beyaz ışığın bileşimi üzerinde bir teori ortaya attı. Newton ışığın küçük cisimlerden meydana geldiğini sanıyordu. Etki ile tepkinin ayni (eşit) olduğunu ileri surdu. Evrensel çekim yasasını keşfetti. Teleskopu icat etti.*Şizofren*Kekeme*Asperger bozukluğu

  *Epilepsi

  STEPHEN HAWKING

  Stephen Hawking kimdir?

  Einsteindan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen matematik profesörü olarak görülür. Gorelelik kuramı ile kuantum mekaniğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini kuramsal olarak ortaya koydu. Çalışmaları klasik termodinamiğin ile kuantum mekaniğin yasaları arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğu için önemlidir.

  *ALS (Bu hastalık vücuttaki beyinden omuriliğe, oradan kaslara giderek hareketlerimizi düzenleyen motor sinirleri etkileyerek, kas hareketlerine engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç gelişir. Buna karşılık genellikle akli yetenekler etkilenmez.)

  *Kekeme (ALS hastalığının bir göstergesi)

  *Epilepsi

  THOMAS EDISON Thomas Edison kimdir?Bini aşkın buluş yapan, bu arada elektrik ampulünü fonografi ve film gösterme makinelerini geliştiren Amerikalı mucit.

  *İşitme özürlü

  *Disleksi

  WOLFGANG AMADEUS MOZART

  Mozart kimdir? Klasik Batı Müziği'nin, en üretken ve en etkili bestekârlarından biridir. Yapıtları, senfonilerin, konçertoların, oda orkestralarının, piyanonun, operanın ve korolu müzikleri etkilemiş, 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür.

  *Tourette Sendromu (1885'te Nörolog Tourette tarafından tanımlanan bu hastalık kendini istem dışı ani hareketler veya sesler içeren tiklerle belli ediyor. Diğer adı 'tik hastalığı' olan bu rahatsızlığın karakteristik özledikleri; zıplama, diğer insanlara veya eşyalara dokunma, koklama, dönme, İşitilen bir sesi ve kelimeyi tekrarlama, küfürlü konuşma, göz kırpma, göz çevirme, ağız oynatma, boyun bükme, omuz kaldırma, parmak-el oynatma...)

  PABLO PICASSO

  Pablo Picasso kimdir?

  İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

  *Disleksi

  *Migren (Tarihte şiddetli başarılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dahilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı vardır. Yapılan araştırmalar sonucu ünlü ressamın eserlerinde yer alan düşey yarıklar ve kayık yüz parçalarını figürlerinde sık sık görülmesi migren hastalığının bir resimlerine yansıması olarak nitelendiriliyor.)

  LEONARDO DA VINCI

  Leonardo da Vinci kimdir?

  İtalyan Rönesans mimarı, müzisyen, anatomist, mucit, mühendis, heykeltıraş, geometriysen ve ressamdır. En önemli yapıtları 'Mona Lisa' ve 'Son Yemek'.

  *Disleksi

  *Asperger bozukluğu

  *Epilepsi

  FRIDA KAHLO

  Frida Kahlo kimdir?

  Meksikalı ünlü ressam. Ressam Diego Riveranın eşi. Resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır.

  *Çocuk felci (Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle evinde dokuz ay boyunca yatmak zorunda kalan Frida, sinirleri etkileyen bu hastalık nedeniyle sağ bacağında ciddi bir incelme olmuştur.)

  GALILEO GALILEI

  Galileo Galilei kimdir?

  Modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı.

  *Kör (Yazdığı "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eserin,n yasaklanması sonrasında yetmiş yaşında hapsedilen Galileo kör oldu)

  CHARLES DARWIN

  Charles Darwin kimdir?

  İngiliz doğa tarihçisi. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evirildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sundu.

  *Kekeme*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

  HOMEROS

  Homeros kimdir? Batı Edebiyatı'nın ilk büyük eserleri sayılan İlyada ve Odysseia Destanları'nın yaratıcısı veya derleyicisi olduğu kabul edilir.

  *Kör

  LEO TOLSTOY

  Tolstoy kimdir?

  Büyük bir Rus yazarı; fikir, eğitim, sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Eserlerinden en kuvvetli iki romanı 'Savaş ve Barış' ile 'Anna Kareninadır.

  İslama olan merakı sebebiyle bir gece trene binip İstanbul'a gitmeye karar verdi, ancak tren istasyonunda fenalaşan ünlü yazar oradaki görevlilerden birinin evinde geceyi geçirdi, ertesi gün hayata gözlerini yumdu.

  *Şizofren (Tolstoy hastalığından ötürü sürekli intiharı düşündüğü söylenir.)

  CHRISTY BROWN

  Christy Brown kimdir?

  İrlanda asıllı yazar, ressam olan Brown Beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetileri olmadan yaşamıştır. Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı.)

  *Epilepsi

  CLAUDE MONET

  Claude Monet kimdir?

  Fransız empresyonist (izlenimci) ressam. İzlenimcilik terimi, Monet'nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir.

  Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.

  *Kör (Ünlü ressam 80 yaşında katarakttan kör oldu. Geçirdiği katarakt ameliyatının ardından bir gözü açıldı. Görme yetisi biraz olsun düzeldi. Depresyon ve üzüntü içinde büyük boyutlu Nilüferler serisi projesine devam etti.)

  *Migren

  DANTE ALIGHIERI

  Dante kimidr?

  İtalyan ozan ve politikacı. En bilinen eseri, Ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı 'İlahi Komedya'dır.

  *Epilepsi

  AGATHA CHRISTIE

  Agatha Christie kimdir?

  İngiliz yazar, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaratıcısıdır. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur.

  *Epilepsi*Parkinson

  *Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

  SALVADOR DALI

  Salvador Dalí kimdir?

  İspanyol sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlendi. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi,ni 1931'de bitirdi. Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı oldu.

  ARISTOTALES Aristoteles kimdir?Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Fizik, astronomi, ilk felsefe, zooloji, mantık, politika ve biyoloji gibi konularda pek çok eser verdi.

  *Kekeme

  JULES VERNE

  Jules Verne kimdir?

  Bilimkurgu türünün babası olarak tanınan Fransız yazar Jules Verne, 19. yüzyılın ikinci yarısında, bilimsel gelişmelerin ve buluşların hız kazandığı bir dönemde yaşadı. 'Deniz Altında Yirmi Bin Fersah' en bilinen romanlarındandır.

  *Disleksi

  JOHN MILTON

  John Milton kimdir?

  İngiliz şair. İngiliz edebiyatında Paradise Lost isimli destansı şiirleriyle bilinmektedir. John Milton, sansürü uygunsuz bulan Areopagitica teziyle bilinmektedir.

  *Kör

  CHARLES DICKENS

  Charles Dickens kimdir?

  İngiliz yazar olan Dickens, Mister Pickvoick gibi garip ve ilgi çekici bir kişi yarattı, Oliver Twist'in ve Nicholas Nickleby'nin serüvenlerini anlattı, daha sonra da duygulu başeserini, David Copperfield'i kaleme aldı.

  *Astım*Epilepsi

  BENJAMIN FRANKLIN

  Benjamin Franklin kimdir?

  Philadelphia ABD'li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat. Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektriğin korunumu ilkesini ortaya attı. Şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti.

  Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner'i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.

  *Asperger bozukluğu

  ALEXANDER GRAHAM

  BELL Graham Bell kimdir?

  İskoçya asıllı ABD'li bilim adamı, mucit ve sanayici. Telefonu icat eden kişi olarak tanınır. *

  Disleksi

  FYODOR FYODOR DOSTOYEVSKY

  Dostoyevski kimdir?

  Rus roman yazarı. Polisiyelerden söz açıldığında, pek çok incelemeci ve eleştirmen, türün yüksek edebiyata giren ürünlerine örnek olarak Dostovyevskinin Suç ve Ceza romanını gösterir.

  *Epilepsi

  ALFRED NOBEL

  Alfred Nobel kimdir?

  San Remo, İtalya), İsveçli kimyager ve mühendis, dinamitin mucidi. Vasiyetiyle Nobel Ödülleri'ni başlatmıştır.

  *Epilepsi

  ADOLF HITLER

  *Parkinson*Manik depresif

  MICHELANGELO

  *Disleksi

  GOETHE

  *Asperger bozukluğu

  NAPOLYON BONAPART

  *Asperger bozukluğu

  *Migren

  ISAAC ASIMOV

  Isaac Asimov kimdir?

  Pek çok konuda yapıtları olmasına karşın, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmış Rus asıllı yazar.

  *Asperger bozukluğu

  ERNEST HEMINGWAY

  *Şizofren

  SOCRATES

  *Asperger bozukluğu

  *Epilepsi

  POE

  *Epilepsi

  HANS CHRISTIAN ANDERSEN

  *Disleksi

  JOHN NASH

  John Nash kimdir?

  Amerikalı dâhi bir matematikçi.

  *Şizofren

  LOUIS WAIN

  Louis Wain kimdir? Yaptığı sıra dışı kedi resimleriyle tanınan dünyaca ünlü bir ressam.

  *Şizofren

  CLARK GABLE

  *Asperger bozukluğu

  JOHN LENNON

  *Disleksi

  VINCENT PRICE

  *Parkinson

  VIVIEN LEIGH

  Vivien Leigh kimdir?

  Rüzgâr Gibi Geçti filmindeki güneyli güzel Scarlett O'Hara (1939) ve A Streetcar Named Desire filmindeki Blanche DuBois rolleri ile (1951) iki Oscar kazanan ünlü İngiliz aktrist.

  *Şizofren

  KURT COBAIN

  *Şizofren (Hastalığının etkisiyle intihar etti)

  ELVIS PRESLEY

  *Asperger bozukluğu*MigrenMICHAEL JACKSON

  *Disleksi

  BILL GATES

  *Asperger bozukluğu

  WALT DISNEY

  *Disleksi

  NAT KING COLE

  *Kekeme (Çocukluğunda kekeme olan "Kadife sesli şarkıcı" olarak tanınan ABD'li cazcı Nat King Cole, tedavi sonrası hastalığından kurtuldu.)

  LIZA MINELLI

  *Astım

  ELIZABETH TAYLOR

  *Astım

  RAY CHARLES

  *Kör*Manik depresif

  STEVIE WONDER

  *Kör

  MARTIN SCORSESE

  *Astım

  *Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

  TIM BURTON

  *Manik depresif bozukluk

  BRUCE WILLIS

  *Kekeme (Gençlik yıllarında uzun süre kekemelikten kurtulmak için tedavi gördü)

  STANLEY KUBRIC

  *Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

  TOM CRUISE

  *Disleksi

  HARRISON FORD

  *Disleksi

  MARILYN MONROE

  *Asperger bozukluğu

  *Kekeme

  LEONARDO DI CAPRIO

  *Disleksi

  TOM HANKS

  *Asperger bozukluğu

  CAMERON DIAZ

  *Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

  JESICA ALBA

  Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

  ROWAN ATKINSON

  *Kekeme

  CHARLIE SHEEN

  *Disleksi

  CHER

  *Disleksi

  JAY LENO

  *Disleksi

  WHOOPI GOLDBERG

  *Disleksi

  JULIA ROBERTS

  *Kekeme (Gençlik yıllarında uzun süre kekemelikten kurtulmak için tedavi gördü)

  MICHAEL J FOX

  *Parkinson
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  O dönemin Yokluklarıyla ve Zorluklarla başedebilme erdemini gösterip başarılı olmuşlar.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı

  Ağlamaz Onlar...

  KıRMıZı, 8 Eylül 2008, Paylaşıldığı Yer: Şiir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  612
 2. ZeyNoO

  Grup Hepsi

  ZeyNoO, 14 Kasım 2009, Paylaşıldığı Yer: Ünlüler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.033
 3. GöLGe

  Onlar

  GöLGe, 17 Mayıs 2010, Paylaşıldığı Yer: Resimli Şiirler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  461
 4. Paradoks ~

  Hepsi geçecek :)

  Paradoks ~, 3 Ocak 2013, Paylaşıldığı Yer: Aşk
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  703
 5. Çağlayağmur

  Hepsi Bu

  Çağlayağmur, 4 Mayıs 2013, Paylaşıldığı Yer: Şiir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  520
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş