Online olanlar lütfen görüşlerini bildirebilirmi ?

Absent

Özel üye
Katılım
17 Ksm 2013
Mesajlar
3,895
Beğeniler
2,342
Şehir
Neverland
#1
Vize sınav sorusu olan;
Toplumsal olayların turizme olumlu ve olumsuz etkileri hakkında görüş ve düşüncelerinizi yazarmısınız.
Bana çok yardımı olacaktır. Ama kendi düşünceleriniz ve cümleleriniz...
Yardımcı olursanız sevinirim.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#2
Bunun etkilerini yakın zamanda gördük. Türkiye'ye turist gelmemesi bazı ülkelerin bundan daha çok rant elde etmesi demek. Bunu Yunanistan yakın geçmişte kullanmaya kalktı örneğin. Gezi olaylarını ve öncesinde İstanbul ve Hatay'daki olayları sanki tüm ülkede sorun varmış gibi göstermeye kalkarak bizim turizmden elde ettiğimi geliri kendi hanesine yazdırmak gibi bir reklam peşine düştü. Özetle toplumsal olaylarla turizm sıkı şekilde bağlantılı.
 

Katip

Özel Üye
Özel üye
Katılım
31 Ags 2013
Mesajlar
2,450
Beğeniler
2,518
Şehir
Uzaklarda ...
#3
Toplumsal olayların türüne bakmak lazım olumlumu?, olumsuzmu? Mesela; ağacı bahane ederek (gezi eylemi) İstanbulu ve dolayısıyla Türkiye yi bir birine katma çalışmaları Turizme olumsuz katkısı olmuştur. Bunun yanında olumlu toplumsal olay olarak İstanbul halk koşusunu sayabiliriz.Bu halk koşusu dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen insanlarla hem ülkemizin tanıtımını hemde turizmini canlandırmaktadır.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
 

LâL

ღ GALATASARAY ღ
Katılım
20 Ags 2013
Mesajlar
5,123
Beğeniler
2,312
Yaş
22
Şehir
Ankara
#4
Turizm, Oldukça Hassas Bir Sektördür Ve Hiç Kuşkusuz Turistin Destinasyon Tercihini Etkileyen En Önemli Unsurların Başında Güvenlik Gelmektedir.Ülkemizde de Bu Güvenliği Tehdit Eden Unsurlardan Olan Gezi Parkı Olaylarında Yurtdışına Turist Gönderen Bazı Ülkeler Vatandaşlarına " Türkiye'ye Gitmeyin " Türünde Bir Uyarılar Yapmıştır . Turizmi Etkileyen Bir Diğer Etken İse Terörizm . .
İnsanlar Gideceği , Vakit Geçireceği Ortamların Güvenli , Huzurlu ve Karmaşan Uzak Olmasını İster . Terörizm 'de Büyük Şehirlere ve Turizmin Merkezlerine Kadar Yayılmışken , İnsanların Can ve Mal Tehlikesi Varken Kimse Kalkıp da Bu Ülkelere Seyahat Etmek İstemez . .
En Azından Kaybedilen Yabancı Ziyaretçiler İstemediklerini Belli Ediyorlar .

Türkiye'de Turizm Sektörü 1980 Yılından Bu Yana Büyük Bir İlerleme Göstermiştir. Döviz Katkısı Ülkenin Ekonomik Sorunları İken, Dış Borç Ve İşsizliği Azaltmaya Yardımcı Olmuştur . Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2013 Yılı Turizm Gelirlerine Göre Yabancılar ve Yurtdışında Yaşayan Türklerin Ülkeyi Ziyaretlerinden Elde Edilen Turizm Geliri % 11.4 Artarak 32.3 Milyar Dolara Ulaşmış .

2013 Yılında , Türkiye Uluslararası Turist Gelişleri İtibarıyla Dünyada 6'ıncı Sırada Yer Alırken
Ülkemizde Turizmin Kalkınmasına Engel Olacak Nedenlerin Enine Boyuna Konuşulup Ortadan Kalkması İçin Çalışmalar Yapılması Gerektiğini Düşünüyorum . Eğer Bu Düzen Böyle Devam Ederse Yabancı Nüfus Azalacak ve Bu da Doğal Olarak Maddi Kayıba Neden Olacak . .

Kısaca Özetleyecek Olursak Toplum ve Turizm Birbiri İle Yakın Bir Bağlantı İçerisindedir :)
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#5
Mesela sinagog ve kiliselerde patlamalar olmuştu bir dönem..
Konsolosluk ve bankalara düzenlenen bombalı saldıralar ard arda gelmişti.
Bu da turistlerin güvenini oldukça sarsmıştı.
Kapkaç ve dolandırıcılıklar tam olarak toplumsal olay kapsamına giriyormu bilmiyorum ama onlarda turistlerin korktuğu şeyler dahilindedir.
Aynı zamanda yakın tarihte fotoğraf çekmek için ülkemize gelen bir turistte uzun zaman kayıptı ve daha sonra ölü olarak bulunmuştu. Baya bir gündemi meşgul etmişti. Bu da ülkemize fotoğraf çekmek için gelecek turistleri bir daha düşünmeye yönlendirecektir...
 

buhurdan

Özel Üye
Özel üye
Katılım
12 Ock 2013
Mesajlar
7,636
Beğeniler
1,828
#7
bkz Rus uçağı olayından sonra Rus yetkililerin vatandaşlarına Antalya'ya dolayısıyla Türkiye'ye gitmeyin uyarısı yapması sonrası turist sayısında görülen belirgin azalma
 

Benzer konular

Top