Organ bağışı 10 yıl geriye gitti

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
Çete yüzünden bağışlar durdu..
Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan organ çetesi nedeniyle organ bağışının 10 yıl geriye gittiğini belirtti. Günde 10-15 kişinin bağış yapmak için derneği aradığını kaydeden Şahan, çetenin ortaya çıkmasının ardından bir tek kişinin bile bağış için aramadığını söyledi.

Soner ÖZCAN / ANTALYA (AHT)

10 YIL GERİYE GİTTİK

Böbrek hastası ve organ nakli olan bir grup vatandaşla birlikte Akdeniz Üniversitesi Hastanesi bahçesinde bulunan dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Şahan, ortaya çıkarılan illegal oluşumun, böbrek hastalarını ve organ nakli olanları çok üzdüğünü belirtti. Şahan, organ çetesi nedeniyle organ bağışının da 10 yıl geriye gittiğini söyledi.

KİMSE BAĞIŞ İÇİN ARAMIYOR

Organ bağışının Türkiye'de halen yetersiz olduğunu vurgulayan Şahan, "Türkiye'de 50 bin böbrek hastası bulunuyor. Bu hastaların büyük çoğunluğunun iyileşebilmesi için böbrek nakli olması gerekiyor. Ancak Türkiye'de kadavra bağışı maalesef 500'ü bile bulmuyor. Bu nedenle canlıdan nakillere ağırlık veriliyor. Bunu da bazı kötü niyetli kişiler kullanıyor. Bu gibi durumlar organ bağışına büyük zarar veriyor. Eskiden her gün organ bağışı için birileri ararken, son 10 gündür bir kişi bile aramadı" dedi.

BÖLGESEL ETİK KURULA DESTEK

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı bölgesel etik kurul kararına da destek veren Şahan, "Biz bu etik kurul sisteminin değişmesi gerektiğini aylardır söylüyorduk. Doğru olan bölgesel bir etik kuruldur. Çünkü yerel etik kurullar suiistimale açık. Bu tarz olaylarda doktorlarımız da zan altında kalıyor. Hocalarımız zan altında bırakılmamalı. Çünkü onlar çok önemli bir hizmet yapıyorlar ve bunun aksamaması gerekiyor" diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Antalya polisi, gerçekleştirdiği bir operasyonla Afyonkarahisar'ın Kışlacık Köyü'ndeki bazı vatandaşlardan 20 bin TL karşılığında böbreklerini satın alıp nakil için bekleyen hastalara 50 bin TL karşılığında sattıkları belirlenen bir çeteyi çökertmiş ve 7 kişi tutuklanmıştı.
 

Benzer konular

Top