1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Orospu Serpil mi, Adam Olan Hakan mı?

Konusu 'Okunası Yazılar' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    Toplum olarak değer yargılarımıza önem veren bir yapımız var. Hele ki durum bayan-erkek iletişimi olduğunda değer terazisi erkekten yana tavizsiz şekilde dayanılmaz ağırlığını ortaya koyuyor. Her ne kadar bu durum bizim toplumumuzda gelenekselleşmiş olsa da eğri oturup doğru konuşmak gerek. bu konu ile ilgili okuduğum bir yazı ilgimi çekti. Konu hakkında görüşlerinizi okuyabiliriz umarım. Sağlıklı toplumlar için sağlıklı beyinlerin yetişmesi ümidiyle...

Orospu Serpil mi, Adam Olan Hakan mı?

İlkokul çağlarımda, yazları belediyenin ücretsiz olarak açmış olduğu kuran kursuna giderdim. Yine bir kurs sonrası başörtümü çıkarmış elimde sallayarak, altımdaki iki beden büyük eteğimi çeke çeke, salkım saçak bir şekilde eve doğru yürüyordum. Evimizin üç mahalle aşağısında bir kalabalık dikkatimi çekmişti. Eteğimi elimle iyice toplayıp büyük merakla koşmaya başladım kalabalığa doğru. Polis arabaları, ambulans ve bol miktarda insan sureti. Boyum o zamanlar henüz kısa olduğundan pek bir şey göremiyordum, her ne kadar zıplamaya çalışsam da sonunda eteğime basıp asfalt zeminle haşır neşir olmuştum. Her kafadan bir ses çıkıyor deyimi tam isabet olmuştu o anıma. Kulaktan kulağa bir sürü farklı şeyler duymuştum.

Yaşadığımız semtin küçük olmasının faydası herkesin her olan bitenden en ince ayrıntısına kadar haberdar olmasıydı.1_2 gün sonra olayın aslını öğrenmiştim. ’Genç bir kız, sevgilisinden hamile kalmış, bunu öğrenen babası da kızı bıçaklayıp lime lime etmiş.’

Kız ölüp gitmişti.Hemde yeni bir ünvanı ile; Orospu Serpil.!!!

* * *​

Bu olayın üstünden iki hafta kadar geçtikten sonra, yine bir kurs sonrası evime dönüyorum. Altın günü sırası annemde olduğundan birbirinden leziz şeyler yeme hayaliyle daha da bir çekiştiriyorum eteğimi ve daha hızlı bir koşuyorum eve doğru. Ev tıklım tıklım. Birbirinden farklı bir sürü teyzecik. Salona girdiğimde hepsi bir ağızdan tembihlenmiş gibi koro misali bir çığlık atıyorlar.

- Aaaaaa…

- Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. Diyorum içimden.

Bir o kucağa bir kucağa. Hobaa kucaktan kucağa zıplatılıyorum salonda. Mıncıklama merasiminden sonra teyzecikler beni azat ediyorlar ve hoş sohbetlerine devam ediyorlar kaldıklar yerden. Bir köşeye çekilip bir taraftan tıkınıp, bir taraftan da teyzecikleri dinliyorum. Tombul,kocaman iki tane memesi olan, kısa boylu bir teyze büyük bir iştahla bir şey anlatmaya başlıyor.

- Ayy komşular geçenlerde bizim beyle hafta sonu için kayınvalidemlerime gitmiştik. Beyin işi çıktı erken dönmek zorunda kaldık. Gece geç olduğundan bizim keratayı uyandırmayalım dedik. Eve bir girdik birde ne görelim.

- Neee? Hep bir ağızdan.

- Bizim haylaz eve kız atmış. Diyor büyük bir gururla iri memeli teyzecik
    - Aaaa! gülüşmeler…
    - Yaaa!
    - Ee erkek adam.

Aaa,yaa… Hakan ağabeyi yerlere göklere sığdıramıyorlar. Daha düne kadar Hakan ağabeyi çocuk sayanlar bir anda adam etmişlerdi. Övgü üstüne övgü. Hatta abartıp bel atına vuran terbiyesiz, kendilerini komik sanan teyzecikler bile vardı. Hakan ağabeyin olayı da çok kısa sürede yayılmıştı.

Hemde yeni ünvanı ile; Adam Hakan.!!!

Başrol oyuncuları farklı iki benzer olay. Lakin sonucunda birbirlerinden dağlarca kadar farklı iki sonuç. Yapılan iş,harcanan enerji, duyulan ihtiyaç, hissedilen haz aynı. İlkinin sonucunda infaz, ikincisin de iftihar.

Aslında en büyük fark; birinin bayan, diğerinin erkek olması. Evet sadece bu, bu kadar farklı tepkilerin sebebi. Ne hikmet ise toplumumuzda bayan bu şekilde bir duruma tabii olduğunda orospu, kötü,kaka, pis oluyor,yüzüne tükürülüyor, yüzler kızarıyor. Fakat eğer bayan yerine erkek olursa şayet adam olunuyor,alkışlar tutuluyor, övgü sözcükleri yağdırılıyor, koltuklar kabarıyor. Ne kadar acı bir tezatlıktır. Eğer bir davranışa ‘yanlış’ sıfatı yükleniyorsa, bu davranış her durumda ve her şartlarda yanlıştır. Doğruluğu öne sürülemez.

Klasik feministler misali bayan-erkek eşittirin savunucusu değilim kesinlikle. Elbette ki değildir çünkü. Gerek Allah’ın bizi yarattığı özelliklerimizden ötürü, gerek coğrafyanın iklimin bize bahşedilen sunumlarından, gerek hayat standartlarında statü ve rollerden. Lakin ahlakın temel kavramlarından olan doğru-yanlışı ayırt etme de bireyler hür iradelerini kullanarak, bu ayrıma kesinlikle hiçbir bahane sokmadan karar vermelidirler.

Sergilenen bir tutum yanlışsa yanlıştır, doğruysa doğru. Bu tutum renk, yaş, CiNSİYET… ayrımı yapılmaya tabi tutulmadan öne sürülmelidir.

İki genç insan. Serpil ve Hakan.Vukuatları benzer, hükümleri farklı. Sizce Orospu Serpil mi, Adam olan Hakan mı? Yoksa içinde bulunduğumuz toplum zihniyeti mi?
    Aybike Umay TULPAR​

2. Sevgi.2

Sevgi.2 Aktif

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    630
    Yer:
    Ülkemin her karışı
    Banka:
    3 ÇTL
    kavram biraz ağır ben kullanmayayım ama. Her ikisi de bence yanlış. Belli ölçüye kadar duygusallıkların, güzelliklerin yaşanması iyi de işi bu derece ileri götürmek her iki cins için de iyi değil. Sadece bizim toplumumuzda değil her yerde bu durum sonrasında kötü sonuçlar doğuruyor. Bizde infaz dışarıda intiharlar, bunalımlar... vs. Malesef biz sanki insan olmak, belli bir yaştan sonra (yaş gittikçe küçülüyor ) her şeyi ama her şeyi özgürce yaşamak gibi algılıyoruz artık. Hiçbir şey için beklemek gerekmiyor, özlemek, hayal etmek, zamanının gelmesi için sabrederken duygusallığın güzelliğini yaşamak diye bir durum kalmadı. Ne diyelim dizilerimizde bile artık herkes herkesle aşk yaşayabildiğine göre, yaş sınırlaması da kalktığına göre bence malesef ne Hakan ne de Serpil... Ahlaki yapımız .... malesef ki malesef.

3. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Tabir ağır ama eskiden daha çok vardı bu durumlar. Şimdi ailelerde geniş, terbiye alt sınırlarda..
    Aferdesiniz ama haberlerde o kadar çok şey çıkıyor ki..
    Bu durum tek bu olay için olmuyor.. Okuldayken, bi kız biriyle çıkıp ayrılıp başkasıyla çıktımı, adı Kaşar oluyordu..
    Bunuda çıktığı çocuklar yayıyordu sanırımki çünkü kim nerden bilecek bu kız kimle çıkmış napmış..

Toplumca suçluyuz.. Herşeye aaa öylemi, şu kız napmış, şu oğlan napmış diye diye yaptık herşeyi..
    Aileler, analar, babalar, gençler toplumca suçluyuz..
    Şimdi bi kızın ağzında en olmadık küfürleri duysanız şaşırmıyorsunuz..

4. jeriko

jeriko Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    657
    Yer:
    Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
    Banka:
    314 ÇTL
    Bu yazının sahibi nasıl bir toplumda, nasıl bir kültürde yaşamış, büyümüş şaşıyorum.Birinci olay mümkün görünüyor namus işin içine girince her türlü facia olasıdır.Ama ikinci olayı kabul etmem mümkün değil bu olay toplumumuzun hangi kesiminde böyle bir kabul görür bilemiyorum ama bunu topluma kabullendirmeye çalışmak, normalleştirmek bu topluma yapılabilecek en büyük kötülük.Ama bu kötülük Sevgi hocamın vurğuladığı gibi dizilerde işlenen konularla maalesef topluma kabul ettirilmeye çalışılıyor ve toplum ahlakına en büyük darbeyi vuruyor.

5. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    Aslında vurgulanmak istenen iki benzer olayın nasıl farklı şekilde değerlendirildiğidir. Yanlış her zaman yanlıştır ve yanlış olarak değerlendirilmelidir. Konu yazarının bu yazıda göstermek istediği şey, yaşananların doğruluğunu değil iki yanlıştan birinin ölümcül sonuç doğurması, diğerinin ise övünülecek bir meziyetmiş gibi gösterilmesine yaptığı vurgudur...

6. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Genelleme yapmak yanlış olur ama bir kısım insan erkek çocuklarının başarılarıyla(!) gurur duyup, kızlarının yanında gördükleri erkek olunca adını böyle çirkinleştirmekten de hiç çekinmiyorlar .. Cahil desen değil yaptıklarının adı bile yok ..

7. patik

patik Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    374
    Ödül Puanları:
    3.080
    Meslek:
    Hemşire
    Yer:
    Kayseri
    Banka:
    524 ÇTL
    Benzer hadiseler duyuluyor, oluyor. Bu konuda erkeklere hemen adam yaftası vurulup el üstünde tutuluuyor. Ama aynı kişiye kızkardeşinin serbestliği sorulsa asıp kesiyor. Çifte standartın en bariz örneklerinden biri. Elbette ki inanç dünyamızda böyle şeyler yaşansın istemiyoruz, ama verilen tepkilerin bu kadar aykırı olması insanda doğal bir tepkiye yol açıyor.

8. Sevgi.2

Sevgi.2 Aktif

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    630
    Yer:
    Ülkemin her karışı
    Banka:
    3 ÇTL
    Yorumsuz Hocam yazının veriliş amacını anladım tabi ki ama yaklaşım doğru değil bence. Yani kız da hoş görülseydi olay tamam mıydı yani? Dediğiniz gibi yanlış yanlıştır. Kim yaparsa yapsın. Biri kızı haklı görür diğeri erkeği haklı görürse dibe vururuz. (bence :) )

9. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    Hayır söylemek istediğim kesinlikle bu değildi. Her iki olayın da eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

10. sovalye

sovalye Aktif

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    5 ÇTL
    İnsanın yüreğine oturan bir yazıydı.
    Teşekkürler paylaşım için YoRuMSuZ...

Görüşlerime gelince...
    "Birbirinden farklı bir sürü teyzecik (...) Hakan ağabeyi yerlere göklere sığdıramıyorlar" cümlesinden başlamak istiyorum.

Bu "bir sürü teyzeciğin" hemen hemen tümü anne yani kadın değil mi?
    Tek suçu sevmek olan Serpilciği de, bu sevgiyi sömürerek Serpilciğin duygularıyla ve daha da önemlisi yaşamıyla oynayan ahlaksız Hakan'ı da yetiştiren o anneler yani kadınlar değil mi?..Erkeğin kadından üstün olduğunu kafalara yerleştiren yanlış eğitimin bir parçası da anneler yani kadınlar değil mi?..Bir kadın olan gelini ezmek için elinden geleni ardına koymayan da kaynana veya görümce yani yine bir kadın değil mi?

Kadınlar/kadınlarımız, çok ama çok düşünmeli...diye düşünüyorum.

Ve devam ediyorum...
    Yazar, "Bayan-erkek eşittirin savunucusu değilim kesinlikle. Elbette ki değildir çünkü. Gerek Allah’ın bizi yarattığı özelliklerimizden ötürü, gerek coğrafyanın iklimin bize bahşedilen sunumlarından, gerek hayat standartlarında statü ve rollerden." diyor.

Baştan sona yanlış bir mesaj...
    Çünkü, kadın-erkek kesinlikle eşittir.
    Tartışmaya bile değmez.

Yeri gelmişken bir noktaya daha değinmek istiyorum:
    "Bayan" sözcüğü bir ünvandır. Resmi söyleşilerde, hitaplarda, mektuplarda ve benzeri durumlarda/yerlerde nezaket kuralları gereği kullanılabilir. Ancak, son yıllarda "kadın" sözcüğü yerine bir "bayan" sözcüğü aldı başını gidiyor. Ve ne yazık ki, birçok kadın da buna bilerek veya bilmeyerek alet oluyor. Bu, kadını/kadının kişiliğini inkar etmektir, yok saymaktır. O nedenle, kadından söz ederken "kadın" sözcüğü kullanılmalıdır...diyorum.

Sayfayı Paylaş