1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ortaöğretimde Osmanlıca Öğretilmesi

Konusu 'Dilimizi Doğru Kullanalım' forumundadır ve dderya tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  1 Kasım 1928 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, Arap Alfabesini terk edip Lâtin harflerinden oluşan Yeni Türk Alfabesine geçiş yapmıştır. Bu değişim şüphesiz, yeni alfabenin Türkçenin seslerini daha iyi yansıtması bakımından olumlu sonuçlar doğurmuştur. Ancak bu yeni alfabe ile birlikte insanlarımız eski harflere uzak kalarak geçmişini, kültürünü, edebiyatını "öteki" olarak görmeye başlamış ve "öteki"ne yabancı hattâ düşman olan nesiller yetişmiştir.

  Bugün, 20 yaşına gelmiş bir Türk genci, Mevlânâ'yı dans hocası sanıyorsa, Fuzûlî'yi, Bâkî'yi Arap-Acem hayranı olarak görüyorsa ve tüm bu değerlere "öteki" olarak bakıyorsa şüphesiz bu bakış açısı onları anlayamamanın neticesinde gelişmiş bir bakış açısıdır.

  Bugün üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde dahi kaldırılmak istenen Osmanlıca derslerinin ortaöğretimlere de kontrollü bir şekilde getirilmesi sizce geçmiş ile aramızdaki değerleri sağlamlaştırması açısından atılacak önemli bir adım değil midir?
   
Benzer Konular
 1. cırcırböcee
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.442
 2. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.115
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.497
 4. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  131.463
 5. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.025
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş