Oruç Baba türbesi

zevzek

zevzek®
Özel üye
Katılım
21 Ags 2009
Mesajlar
595
Beğeniler
10
Yaş
103
Şehir
istanbul
#1
Oruç Baba türbesi
16 Eylül 2009 Çarşamba 08:34Oruç Baba türbesine gidenlerin kafası karışacak. Oruç Baba'nın son kuşak torunun iddiası ezberleri bozdu.Ramazan ayında binlerce insanın ziyaret ettiği Oruç Baba, Şehremini'ndeki bilinen türbesinde değil, Eyüp Düğmeciler'deki 553 yıldır ailesinin kullandığı dergâhta yatıyor.

Hürriyet gazetesinden Mustafa Küçük'ün haberi türbeye gidenlerin ezberini sarsacak. Dileklerinin kabul olması için buraya gelenler eğer haber doğruysa yanlış adres seçmişler.. İşte o haber:

441 yıllık sır açıklandı

441 yıllık bu sırrı Oruç Baba'nın soyundan gelen, Milli Mücadele'de Atatürk'ün yanında yer alan, TBMM'nin açılış duasını okuyan, Curahuriyet'in ilk Ankara valisi, 6 dönem milletvekilliği yapan Yahya Galip Kargı'nın torunu Seher Kargı açıkladı.

Vakıflar da doğruladı
Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü kayıtları da Seher Kargı'nın iddialarını doğruluyor. "Oruç Baba Türbesi" Kültür Bakanlığı İstanbul Türbeler Müdürlüğü'nün Üstesindeki 120 türbe arasında yer almıyor.

Oruç Baba Pir Ümmi Sinan

Oruç Baba'nın, Halveti Tarikatı'nın Sinaniye kolunun kurucusu Pir Ümmi Sinan olduğunu belirten Seher Kargı, "Oruç Baba döfneminin en ünlü maneviyat elçisi. 1568'de 83 yaşmda ölünce Kanuni Topkapı'da kendisine bir dergâh yaptırmış" dedi.

Oruç Baba'mn soyundan gelen Seher Kargı şöyle dedi:

"Ramazanda dergâhtaki iftarlarda orucunu ekmek, sirke ve tuzla açtığı için herkes ona 'Oruç Baba* dermiş. Kendisi için hazırlatılan Topkapı'daki dergâha gömülmesinden son anda vazgeçilip Eyüp'teki dergâha defnedilmiş."
 

Benzer konular

Top