1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Örümceğin Hikayesi (Mitolojik Hikayeler)

Konusu 'Mitoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 31 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Örümceğin Hikayesi

  Athena insanların yaptığı bütün sanatların ve işlerin özellikle kadınların yaptıkları ince nakışların işlemelerin koruyucusu idi. Hera'nın gelinliğini kendi elleri ile hazırlamıştı. Bu gibi işlerde oldukça başarılı olan Yunanlı kadınlar sanatlarını Athena'yı çalışırken seyrederek öğrendiklerini onun öğütlerini dinlediklerini söyleyerek övünürlerdi. Fakat iyi kalpli yumuşak Athena'nın da zaman zaman öfkeye kapılıp kalp kırdığı intikam aldığı olurdu. Efsaneye göre Lydia'lı güzel bir kız olan Arakne gergef işlemekte oya yapmakta o kadar başarılıymış ki arada sırada Nympha'lar bile ormanlardan ve su başlarından ayrılarak onu izlemeye gelirlerdi. Bir gün periler ona bu güzel sanatı "Bu kadar hoş gergef işlemeyi sana Zeka Tanrıçası mı öğretti" diye sordular. Arakne ise "O kim benimle boy ölçüşebilir ben bu işte herkesi hatta Athena'yı bile geride bırakırım " diye karşılık verdi.  Athena bütün bunları duymuştu. İhtiyar bir kadın şekline girerek Arakne'nin yanına geldi. "Kızım " dedi " İhtiyarlık insana yalnız keder ve üzüntü getirmez tecrübe de getirir. Öğütlerimi yabana atma evet sen sanatında çok başarılısın bütün kadınları kızları geçebilirsin fakat bir tanrıçanın gücü sanatı herşeyin üstündedir. Kendini okadar büyük görme.
  "Ben gurura kapılmıyorum kendimi büyük görmüyorum gerçeği söylüyorum. İsterse Athena gelsin ben onunlada yarışa girerim" dedi.
  "İşte geldi" diyerek zeka tanrıçası ihtiyar kadın şeklinden çıktı ve kendi tanrısal görüntüsüne büründü. Bunun üzerine "Sen ölmeyeceksin fakat benimle boy ölçüşme cesaretini gösterdiğin için hayatını ağ üstünde asılı olarak geçireceksin" diyerek Arakne'yi bir örümceğe çevirdi. Hikaye burada bitiyor. Fajat örümceğin ağ örmesini Arakne'den aldığı anlatılır
   
Benzer Konular
 1. Sulem
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  1.252
 2. Hazangülü
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  620
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  11
  Görüntüleme:
  1.691
 4. r0se
  Mesaj:
  13
  Görüntüleme:
  1.264
 5. dderya
  Mesaj:
  18
  Görüntüleme:
  2.634
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş