1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Oryantiring (yönbulma, orienteering, kısaca OL)

Konusu 'Diğer Spor Dalları' forumundadır ve Suskun tarafından 13 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Oryantiring


  [​IMG]
  Uluslararası Oryantiring sembolü

  Oryantiring (yönbulma, orienteering, kısaca OL), harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de (bkz. Oryantiring türleri), genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

  Tarih
  Oryantiring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. Oryantiring, 11. yy.ın başında İskandinavya'da bir spor halini aldı. İlk resmi faaliyet 1918'de İsveç'te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveç'teki O-ringen faaliyeti her yıl onbinlerce sporcuyu bir araya getirmektedir.

  Türkiye'de oryantiring
  Türkiye'de oryantiring, 1970'lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılmaktadır.. 1999'da İstanbul ve Ankara'da halka açık oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Türkiye'de resmi örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu'na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur. Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu'na bağlanmıştır. 2006 yılında bir Oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınmış olup, 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu'nundan ayrılan Oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Oryantiring Federasyonu'na bağlanmıştır. 2006 yılının son dönemlerinde özerliğini isteyen Federasyon, 2007 mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon olmuştur

  Türkiye'deki en önemli oryantiring faaliyeti, uluslararası katılıma sahne olan İstanbul 5 Gün yarışmalarıdır

  Kurallar
  Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere (kontrol noktaları) sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe (kontrol kartı) basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.


  Araçlar
  [​IMG]
  Oryantiring haritası ve parmak pusulası​


  * Harita: Oryantiring haritası, topografik haritanın üzerine bitki örtüsü, kayalar, küçük çukur ve tümsekler, kuru dere ve sel yatakları, su kanalları, elektrik telleri, evler vb. unsurların işaretlenmesiyle oluşturulur. Ölçek genellikle 1:5.000 - 1:25.000 aralığında olur. Eşyükselti eğrileri, arazideki ayrıntıların görülmesine imkân verecek şekilde 5 ila 25 metre sıklığında çizilir. Harita, yarışmayı düzenleyenler tarafından hazırlanarak sporculara yarışma öncesinde verilir.

  * Kontrol kartı:
  Kontrol noktalarına gittiklerini kanıtlamaları için sporculara yarışma öncesinde verilir. Yarışmacılar kontrol noktalarındaki zımbaları bu karta basar.

  * Pusula: Haritanın doğru yorumlanması ve kerteriz alma amacıyla yaygın olarak kullanılmakla birlikte zorunlu değildir. Gerek tecrübeli gerekse acemi sprocuların sadece harita ile oryantiring yapması mümkündür. Oryantiring pusulaları haritayla birlikte kullanılabilmesi için şeffaf tabanlı yapılırlar. Parmak pusulası tek elde harita ile taşınabilmesi için parmağa takılabilen pusula tipidir.

  * Giyim:
  Kolay kuruyan sentetik kumaşlar tercih edilir. Kolların ve özellikle bacakların çalı ve dikenlerden korunması için uzun kollu tişört ve pantolon giyilir. Böylece doğada bulunan kene gibi zararlı böceklerin ısırmasına karşı da koruma sağlanır. Çalı ve dikenlerden daha iyi korunmak için tozluk da kullanılabilir.


  * Ayakkabılar: Koşuya uygun ve zemini iyi tutan herhangi bir spor ayakkabısı kullanılabilir. Oryantiring için özel üretilen çivili ayakkabılar da bulunmaktadır.

  Oryantiring türleri

  Uluslararası Oryantiring Federasyonu'nun kabul ettiği dört oryantiring disiplini vardır:

  * Koşu
  En yaygın oryantiring branşıdır. Yürüyerek veya koşarak yapılabilir.

  * Dağ bisikleti: Kuralları koşu oryantiringine benzer. Mesafeler çoğu kez daha uzun, harita ölçeği daha büyüktür. Yarışmacılar haritalarını gidona tuttururlar.

  * Kayak: Kuzey disiplini kayağıyla yapılır.

  * Patika: Özellikle engellilere yönelik, hız unsurunun geri plana itilip harita okuma unsurunun vurgulandığı oryantiring branşıdır. Tekerlekli sandalye ile katılan bir sporcu ile koşabilen bir sporcu eşit koşullarda yarışabilir.

  Bunlar dışında, yapıldığı araziye, kurallarına, zamana göre pek çok oryantiring türü vardır:

  * Skor oryantiringi: Amaç, belirlenen sürede azami sayıda hedef bulmaktır. Zaman dolduğunda takım ya da bireylerin bulduğu hedef sayısına göre puan değerlendirmesi yapılır.

  * Bayrak oryantiringi: Takımlar halinde yapılır. Her yarışmacı bulması gereken hedefe ulaştığında aynı takımdan başka bir sporcu sonraki hedefi bulmak için çıkar.

  * Gece oryantiringi:
  Karanlıkta, kafa lambası gibi bir aydınlatma aracı ile yapılır.

  * Park oryantiringi:
  Şehir içindeki park, kampüs vb. yeşil alanlarda yapılır. Şehir içi oryantiring yarışmaları İstanbul'daki Kapalıçarşı gibi labirentimsi mekânlarda da yapılabilmektedir. Bu tür yarışmalar oryantiring meraklılarına farklı bir deneyim sunduğu gibi, bu doğa sporunu şehir içine taşıyarak daha popüler hale getirmekte ve kitlelere tanıtmaktadır.

  * Macera yarışları: Oryantiring, macera yarışlarının önemli bir ögesidir. Bu anlamda macera yarışlarını oryantiring sporunun farklı şekillerde (bisiklet, kano, tırmanış vb.) ve çok daha zor fiziksel ve ruhsal şartlarda yapılanı olarak tanımlayabiliriz.

  * Dağ maratonu (dağ aşma yarışması): Oryantiringe göre daha geniş ve daha sarp arazide yapılan bir dayanıklılık sporudur. Bir günden uzun sürebilir. Yarışmacılar belirli kamp malzemelerini taşımak zorundadır.
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.522 ÇTL
  Tamamen stratejiye dayalı bir spor olan “Koşarken santranç oynamak” olarak tanımlanan oryantiring hakkında tüm merak edilenler...

  İlk önceleri sadece askerler için bir eğitimdi. Askeri olmayan ve bu sporun başlangıcı kabul edilen ilk yarış ise 1918 yılında Stokholm’de yapıldı ve bu yarışla birlikte kurallar belirlenmeye başlandı…


  İsveççede “orienteering” tam olarak Türkçeleştirilemediğinden dilimizde harita ve pusula ile doğada yön bulmak anlamına gelen oryantiring olarak kullanılıyor. Tabi tek cümleyle tabir etmek zor. Oryantiring için kullanılan “koşarken santranç oynamak” deyimi bu sporu biraz daha dikkate değer kılıyor.


  Kısa adı IOF olan Uluslararası Orienteering Federasyonu 1961 yılında kurulduve şu an 60’dan fazla üye ülkesi bulunuyor. Bu daldaki en büyük organizasyon, geleneksel olarak her yıl İsveç’de düzenlenen 5 günlük O-Ringen Yarışları... 15 bin kişinin katıldığı bu yarışlar festival havasında geçiyor.


  Bu spor dalı Türkiye’de ise 1970’lerden bu yana Silahlı kuvvetler ve kamu kurumlarınca yapılmaktaydı. 1999 yılında halka açık gruplar kurulması ile de faaliyetler başladı. Resmi örgütlenme çabası ise 2001’de başladı, öncelikle Dağcılık Federasyonu sonrasında İzcilik ve nihayetinde 2007 yılında Oryantiring Federasyonu olarak bugün 61 kulüp ve 2000’den fazla lisanslı sporcusu olan örgüt halini aldı.


  Bu yıl ilk defa milli takım oluşturma hedefli 5 ayaktan oluşan Türkiye Şampiyonası yapılıyor. Sezon sonunda başarılı olan milli olmayı hak edecek sporcular Avrupa’daki uluslararası organizasyonlarda Türkiye’yi temsil edecekler. Ayrıca çok yeni bir federasyon olmasına rağmen TOF, 2012 yılında ülkemizde Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapacak.


  Peki nedir , ne gerekir,nasıl yapılır?
  Oryantiringin birçok çeşidi vardır… Gece, gündüz, ormanda, şehirde, açıkarazide, bisikletle, koşarak, patika, kayakla vs. Amaç size hakemler tarafından verilen haritadan, önceden belirli noktalara konulmuş hedefleri belirlenen sırayla en kısa sürede bularak, size verilen yarışma kartınıza bu hedefleri işaretleyerek yarışmayı bitirmektir. Bu; parkura göre 1 saatten günlere, 1 km.lik alandan onlarca km.ye ulaşabilir. Tamamen stratejiye dayalı bir spordur. Hızlı ve çevik olmak yetmez, muhakeme yeteneğinizin ve hızlı karar verme kabiliyetinizin olması gerekmektedir.


  Türkiye’de federasyon dışında birçok oryantiring grubu vardır. Özellikle İstanbul orienteering grubu oldukça aktif ve herkese, özellikle yeni başlayan veya başlamak isteyenlere yönelik antreman yarışmaları düzenlemektedir. Bu spora başlamak için belirli bir yaş ya da eğitim gerekmiyor. İleri seviye için özel eğitim grupları var. Eğlenmek hafta sonu geçirmek özellikle çocukların karar verme verdikleri kararların sonuçlarına katlanma ve en önemlisi doğada zaman geçirmekten zevk almak için başlangıç seviyesi yeterli.
   
Benzer Konular
 1. Misafir Üye2
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  596
 2. zevzek
  Mesaj:
  57
  Görüntüleme:
  4.313
 3. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.570
 4. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  776
 5. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  574
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş