1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Osmanlı Devleti'nde Dönmeler

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Osmanlı Devleti'nde Dönmeler


  Dönmeler

  17. yüzyıldan bu yana ortaya çıkan gizli bir Musevî-Müslüman cemaatinin üyelerine, Osmanlı Türklerinin verdiği ad.

  Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli kentlerinde yaşayan Dönmelerin merkezi Selânik'ti. Musevîlikten Müslümanlığa döndüklerini belirtmek amacıyla kendilerine bu ad verilmiştir.

  Bu gizli mezhebin kurucusu, İspanya'dan İzmir'e göç eden Yahudi Mordehay Sebi'nin oğlu Şabbetay Şebi'dir (Sabatay Sevi). Bir Musevî hahamı olan Şabbetay, mesih (peygamber) olduğunu ileri sürmüştür. Şabbetay ülkede türlü kargaşalıklara yol açtığı için, ya idam edilmek ya da Müslümanlığı kabul etmek seçenekleriyle karşı karşıya bırakıldı. Bundan sonra Müslümanlığı kabul edip Mehmet Aziz Efendi adını alan Şabbetay'a iyi bir görev verildi. Bundan sonra da eski düşüncelerini savunmayı sürdüren Şabbetay, Arnavutluk'a sürüldü ve orada öldü.

  Şabbetay'ın ölümünden sonra Dönmeler üçe ayrıldılar. Bu üç cemaatin de çocukları Türk ve Müslüman olarak eğitim görüyorlardı. Bunlar Türkler ile beraber camiye gidiyor, oruç tutuyor, Müslümanların görünüşteki tüm koşullarını yerine getiriyorlardı. Dönmeler arasında politikacılar bulunduğu gibi, gazeteci, öğretmen olanları da vardı. Balkan Savaşı sırasındaki göçler Dönmelerin dağılmasına yol açtı. Cumhuriyetin ilânından sonra da bu gibi gizli cemaatlerin yaşaması çok güçleşti. Günümüzde Dönmeler, Türk topluluğu içinde erimek üzeredirler, Türkçe konuşurlar; dualarını İbranice okurlar, İspanyolcayı unutmuşlardır. Dinî liderlerine hoca adını vermişlerdir.
   

Sayfayı Paylaş