1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Osmanlı Harbiye Nazırları listesi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 22 Aralık 2011 başlatılmıştır.

  1. Suskun

    Suskun V.I.P V.I.P

    Katılım:
    16 Mart 2009
    Mesajlar:
    23.242
    Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Osmanlı Harbiye Nazırları listesi

    Osmanlı Harbiye Nazırları listesi Osmanlı Devleti'nde Milli Savunma (Kara Kuvvetleri) işlerinden sorumlu bakanların listesidir.Harbiye Nazırlığı 1908 yılında Seraskerliğin kaldırılması üzerine kurulmuş, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına kadar devam etmiştir.

    1908-1922 yılları arasında görev yapan Harbiye Nazırlarının listesi

    Ömer Rüştü Paşa (23 Temmuz 1908-7 Ağustos 1908)
    Recep Paşa (7 Ağustos 1908-4 Mart 1909)
    Ali Rıza Paşa (4 Mart 1909-14 Nisan 1909)
    Nazım Paşa (1909)
    İbrahim Ethem Paşa (5 Mart 1909-28 Nisan 1909)
    Hulusi Salih Paşa (28 Nisan 1909-12 Ocak 1910)
    Mahmud Şevket Paşa (12 Ocak 1910-8 Ocak 1912)
    Nazım Paşa (2.defa) (8 Ocak 1912-23 Ocak 1913)
    Mahmud Şevket Paşa (2.defa)(23 Ocak 1913-11 Haziran 1913)
    Ahmet İzzet Paşa (11 Haziran 1913-3 Ocak 1914)
    Enver Paşa (3 Ocak 1914-14 Ekim 1918)
    Ahmet İzzet Paşa (2.defa) (14 Ekim 1918-11 Kasım 1918)
    Kölemen Abdullah Paşa (11 Kasım 1918-19 Aralık 1918)
    İsmail Cevat Paşa (19 Aralık 1918-13 Ocak 1919)
    Ömer Yaver Paşa (13 Ocak 1919-24 Şubat 1919)
    Damat Ferid Paşa (24 Şubat 1919-4 Mart 1919)
    Abuk Ahmet Paşa (4 Mart 1919-2 Nisan 1919)
    Mehmet Şakir Paşa (2 Nisan 1919-19 Mayıs 1919)
    Şevket Turgut Paşa (19 Mayıs 1919-29 Mayıs 1919)
    Damat Ferid Paşa (2.defa) (29 Mayıs 1919-21 Temmuz 1919)
    Nazım Paşa (21 Temmuz 1919-13 Ağustos 1919)
    Süleyman Şefik Paşa (13 Ağustos 1919-2 Ekim 1919)
    Cemal Paşa (Mersinli) (2 Ekim 1919-21 Ocak 1920)
    Hulusi Salih Paşa (2.defa) (21 Ocak 1920-3 Şubat 1920)
    Mustafa Fevzi Paşa (3 Şubat 1920-5 Nisan 1920)
    Damat Ferid Paşa (3.defa) (5 Nisan 1920-18 Ağustos 1920)
    Hüseyin Hüsnü Paşa (18 Ağustos 1920-21 Ekim 1920)
    Çürüksulu Ziya Paşa (21 Ekim 1920-4 Kasım 1922)
     

Sayfayı Paylaş