Osmanlı Ordusundaki Rütbeler

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Osmanlı ordusundaki rütbeler
Osmanlı Ordusundaki Rütbeler
Nefer:Rütbesiz asker

Onbaşı:Osmanlı ordusunda erlikten sonra gelen ilk rütbenin sahibi.emrine verilen birliğin amiri ve çavuşun yardımcısıdır. Birliğin içinde disiplini korumakOsmanlı Ordusundaki Rütbeler emrinde bulunan personeli savaş için hazırlamakOsmanlı Ordusundaki Rütbeler sevk ve idare etmekOsmanlı Ordusundaki Rütbeler en küçük birlik olan manganın bütün iç hizmetlerini iyi bilmekOsmanlı Ordusundaki Rütbeler bunları astlarına öğretmekOsmanlı Ordusundaki Rütbeler araç ve gereçlerin bakımını yapmak zorundadır.

Çavuş:Osmanlı'da denetim görevlerini üstlendiler. Sarayda müezzinlikOsmanlı Ordusundaki Rütbeler müzikçilikOsmanlı Ordusundaki Rütbeler mehterlik yapanlar çavuş sanını taşırlardı. II.Mahmud'un 1826'dan sonra gerçekleştirdiği askeri yenilikler sırasında geleneksel çavuşluklar kaldırılarak kara ve deniz ordularında erle subay arasındaki küçük rütbelere çavuş sanı verildi.... Erleri temsilen kullanılan çavuş rütbesiOsmanlı Ordusundaki Rütbeler onbaşı rütbesininin bir kademe üstüdür.

Mülâzımı evvel:Asteğmen

Mülâzımı sâni:Üsteğmen

Yüzbaşı:Osmanlı devleti'nde subayların Harp Akademisi'nden mezun olduğu rütbe...

Kolağası :Kıdemli Yüzbaşı

Binbaşı:Kolağası ile Kaymakam arasındaki rütbe...

Kaymakam:İlçelerde bulunan en büyük mülki amirdir.OsmanlılardaOsmanlı Ordusundaki Rütbeler sadrazamOsmanlı Ordusundaki Rütbeler hükümet merkezinden ayrıldığı zaman kendisine kubbe vezirlerinden “vezir-i sani” vekalet ederOsmanlı Ordusundaki Rütbeler bu vekaleti müddetince ona “kaymakam paşa” veya sadece “kaymakam” denildiği gibi “kaymakam-ı rıkab-ı hümayun” veya “kaymakam-ı asitane-i seadet” de d...enirdi. Kaymakam paşalarOsmanlı Ordusundaki Rütbeler vekaleti müddetince asıl gibi hareket ederOsmanlı Ordusundaki Rütbeler sadrazamın bütün salahiyetlerini (yetkilerini) kullanırdı.

Miralay:Albay

MirlivaOsmanlı Ordusundaki Rütbeler Osmanlı Devletinin son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılan Miralay (Albay) ile Ferik rütbeleri arasında olan ve günümüz rütbelerinden Tuğgeneral ile Tümgeneral rütbeleri arasında bir askeri rütbe. Mirliva'dan yüksek rütbeye sahip olanlara paşa denildi.

FerikOsmanlı Ordusundaki Rütbeler Osmanlı Devletinin son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılan Mirliva ile Birinci Ferik rütbeleri arasında olan ve günümüz rütbelerinden Tümgeneral ile Korgeneral rütbeleri arasında bir askeri rütbe.

1. Ferik :Orgeneral

Müşir:Mareşal
 

Benzer konular

Top