1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Osmanlı Padişahları

Konusu 'Osmanlı Padişahları' forumundadır ve Celal28- tarafından 23 Nisan 2007 başlatılmıştır.

 1. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Sultan Osman Gazi
  Babası: Ertuğrul Bey
  Annesi: (Adı Bilinmiyor)
  Doğum Tarihi: 1258
  Tahta Çıkışı: 1299 (1300)
  Ölümü: 1324


  (1284-1326) Yılları arasında Osmanlı Devleti'ni idare etti. Babası Ertugrul Gazi'nin vefatından sonra, gözüpek ve mertligi, ahlakı ve meziyetleri ile aşiret, kavim ve kabileye baş olacak Iiderlik vasfına sahip oldugundan dolayı bu göreve getirildi. Cesareti ve kahramanlıgı yüzünden ona ''Kara Osman Bey" lakabı takılmıştı. "Oguzname"de kahramanlara ''Karaların karası'' diye atıfta bulunulur.

  Ata binmekte ve her türlü silahı kullanmakta çok üstündü. DevIet işlerini daima dikkatle planlar ve hiçbir şeyi tesadüfe bırakmazdı. Bu da O'nun daima başarılı olmasını saglardı.

  Çok çömertti, sofrasına hiç ayırım yapmadan, çevresindeki herkesi davet ederdi.

  Osman Gazi uzun boylu idi. Yassı gögüslü, boynu uzundu. KolIarı dizlerine kadar gelirdi. Davudi sesi vardı. Açık sözlü idi. İkna edici konuşurdu ve sevimli idi. Kalın kaşlıydı. Koyu ela gözIeri vardı. Koç burunlu, yuvarlak yüzü ve seyrek bir sakalı vardı. Bıyıkları bahadırane idi. Dişleri iri, pes sesi arslanınkini andırırdı. Peygamberin sahabelerininki gibi beyaz çatma kumaştan burma sarık takardı. Kaftanının yakası boldu Kıyafetlerini giydiğinin ertesi günü yoksullara verirdi. 1 Akçe'lik ilk vergiyi koydugu kaynaklarda kayıtlıdır.
   
 2. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Sultan Osman Bey
  Annesi: Mal Hatun
  Doğum Tarihi: 1281
  Tahta Çıkışı: 1326
  Ölümü: 1360


  Sultan Orhan Gazi. 1324-1360 yılları arasında Osmanlı Devleti'ni idare etti. Babası Bizans'lılara karşı mücadeleye giriştiği tarihden itibaren askerlik ve idari işlere katılarak devlet idaresini öğrendi. Akça Koca ve Abdurrahman Gazi'nin öğrencisi oldu. Fazla gösterişi sevmezdi, ömrünün büyük bir kısmını savaş alanIarında geçirdi.

  Babasının ölüm tarihi olan 1326 de Bursa'yı aldı. Bursa'yı devIetin merkezi yaparak tahta çıktı. Kendi adına ''Akça'' denen gümüş sikke bastırdı. O sıralarda 46 yaşında bulunuyordu.

  Osmanlı Devleti'nde sultan ünvanı ilk defa O'nun zamanında kullanıldı. Ülkesi içerisinde devamlı olarak dolaşır, halk ile birIikte olurdu. Devlet teşkilatında ilk idarı, adlı ve askerı düzenlemeyi gerçekleştirdi.

  Devletin ilk ilmı ve sosyal kurumlarının oluşması da yine O'nun zamanında başladı. Iznik'te cami, medrese ve imaret yaptırdı. Osmanlı Devleti'nin ilk üniversitesi olan bu medreseye o dönemin en önemli hocalarını görevlendirerek ilmı eğitimi başlattı.

  İri yapılı bir insandı. Pembe beyaz bir teni vardı. Davranışları dengeli ve kararlı idi. Çatık kaşlı idi. Kendisine söylenen sözleri daima dikkatle dinlerdi. Hoş sohbet bir insandı. Alimlerle konuşmaktan çok hoşlanırdı. Geniş göğsü, geniş alnı, uzun da bir boynu vardı. Kulağında siyah bir beni vardı. Kalın baldırlı ve sağlam yapılı idi. Bıyıkları bahadırane idi. Hareketli ve dinamik bir insandı Ancak tedbirle düşünerek adımatardı. Yüksek bir ahlak duygusuna sahipti.
   
 3. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Sultan Orhan Bey
  Annesi: Nilüfer Hatun
  Doğum Tarihi: 1326
  Tahta Çıkışı: 1360
  Şehid Olduğu Tarih: 1389


  Sultan Murad. 1360-1389 yılları arasında Osmanlı Devleti'ni idare etti. Babasının Bursa'yı aldığı 1326 tarihinde doğdu. Anesi Nilüfer Hatun'du. Iyi bir askeri ve idari teşkilatçı idi. Osmanlı Devleti'nin küçük bir beylikten imparatorluk haline gelmesi çalışmaları O'nun zamaında başlamıştır. Karamanoğlu Devleti'ni yıkmış, Anadolu'daki önemli bir engeli ortadan kaldırmıştır. Edirne'yi ve çevresini alarak ülkesini Balkanlar bölgesinde genişletmiştir. Bizans O'nun zamanında Osmanlılara tabii olarak vergiye bağlanmıştır. Çabuk karar verir ve çabuk harekete geçerdi. İyi silah kullanır, her savaşta ordusunun başında bulunurdu. Sade bir hayat yaşamayı sever ve sade giyinirdi.

  İri yapılıydı. Orta boylu idi, teni beyazdı, yuvarlak çehresinde pembelik görülürdü. Şehla gözleri kurşuni mavi idi. Kaşları kaIın, dişleri iri, bakışları keskin, koç burunlu, sakalı açık kumral renkte ve seyrek, omuzları düz ve bıyıkları güçlü idi. Uzun bir çenesi, uzun bir boynu ve yüksek bir gerdanı vardı. Kolları güçIü idi. Parmakları kısa ve dolgundu. Dengeli ve oturaklı bir tavra sahipti. O'nun da sarığı babasının ki gibi mücevveze yerine altın üsküflü idi Yani ulema tarzı idi. Sarığının çevresine güzel bir tülbent sarardı.
   
 4. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Sultan 1. Murad
  Annesi: Gülçiçek Hatun
  Doğum Tarihi: 1360
  Tahta Çıkışı: 1389
  Ölümü: 8 Mart 1403


  Sultan Bayezid. 1389-1403 yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Babasının saltanatının ilk yıllarında O'nunla birlikte savaşlara katılarak iyi bir komutan olarak yetişti. Babasının savaş sırasında vefatı üzerine devlet idaresini eline aldı. Rumeli'deki fetihlerinden sonra Anadolu'ya dönüp, birçok yerIeri ülkesine katarak sınırlarını genişletti. Anadolu'da beylikler dönemine son vererek, Anayurt'da Türk Birliği'ni kurmaya çalıştı. Bizans O'nun zamanında bir Osmanlı vilayeti haline geldi. Ozellikle Niğbolu Meydan Muharebesi'ni kazanarak Haçlı Ordusu'nu yenmesi, kendisine Avrupa çapında bir şöhret kazandırdı. Selanik ve Eflak bölgelerini aldıktan sonra Macar sınırlarına seferler yaptı.

  Istanbul'u 1391 yılında ilk defa muhasıra etmiş, bunu birkaç defa tekrarlamış olmasına rağmen, Anadolu'daki Timur'un (Doğu tehlikesi) yüzünden bunda başarılı olamamıştı.

  Çok kararlı bir kişiliğe sahipti. Rüşvet ve adaletsizliklere karşı acımasız davranırdı. Hata işleyenleri cezalandırmadan önce onIara nasihatlerde bulunurdu. Iyi bir savaşçı idi. Ordu'nun güçlenmesi için birçok reformlar yapmıştır. Devlet O'nun zamanında büyük bir hazine sahibi olmuştu Ordu'ya düzenli maaş verilmesi ilk kez onun zamanında başlamıştır.

  Uzun boylu idi, yüzü beyazdı. Çehresinde hafif bir pembelik gö- rünürdü. Çatık kaşlı idi, iri, siyah gözleri, düşman karşısında kin ve dehşet saçardı. Bununla birlikte, aynı gözler tatlı ve müşfik bakmasını da bilirdi. Gerdanı düzgün, koç burunlu ve gür bir bıyığı vardı. Sert ve kuvvetli bir ses tonuna sahipti Yuvarlak çenesi açık renkli bir sakal ile çevrelenmişti. Babası gibi altın üsküf üzere burma ve sarma sarıklı idi.
   
 5. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Sultan Bayezid Han
  Annesi: Devlet Hatun
  Doğduğu Tarih: 1387
  Padişah Olduğu Tarih: 1413
  Öldüğü Tarih: Mayıs 1421


  Sultan Mehmed, 1387-1421 yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Babasının ölümü üzerine başlayan taht kavgaları yüzünden kardeşleriyle savaşmak zorunda kaldı. Fetret Devri denilen şehzâdeler arasındaki saltanat kavgasına son vererek 1413 yılında 26 yaşında tahta geçti.

  Çelebi Sultan Mehmed, babasından sonra bozulan Anadolu Türk Birliğini yeniden kurarak bir bakıma Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu olmuştur. Çok ciddi ve kararlı bir kişiliği vardı. Yakın çevresinde olduğu kadar, ülke dışında da bu kişiliği güven sağlamıştır. Çok iyi silah kullanır. Savaşta en ön saflarda çarpışır, ordusunun daima güvenini kazanırdı. Sakin bir kişiliği vardı. Güçlü bir inanca sahipti. Yoksullara yardım etmeyi çok severdi. Bursada çok büyük imar faaliyetlerinde bulunmuş, camii, medrese, imaret ve kendisine de bir türbe yaptırmıştır.

  İri yapılı idi. Güler yüzlüydü. İnce uzun ve çatık kaşlı, koyu elâ gözlü idi. Göğsü yassı ve güçlü ve koç burunlu idi. Gerdanı uzundu. Aydınlık bir çehresi vardı. Dengeli bir çeneye, etli ve güçlü ellere sahipti. Bakışları şahin, davranışları arslanın ki gibi idi. Öfkesini dizginlemesini iyi bilirdi. Sert karakterli idi. Sarığı sade çatma kumaştandı. Kendisine bu sarık çok yakışırdı. Sadece üsküfün yukarısı görünürdü, alt kısmı tülbent ardında kaybolurdu. Kaftanları parlak kumaşlardandı.
   
 6. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Sultan I. Mehmed Han
  Annesi: Emine Hatun
  Doğduğu Tarih: 1402
  Devlet Reisi Olduğu Tarih: Birinci defa (1421-1443)
  İkinci defa 1443
  Son defa (1444-1451)
  Öldüğü Tarih: 3 Şubat 1451


  Sultan II. Murad, 1421-1451 yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Anadoluda Timur ile yapılan savaşlar sırasında ülke topraklarından çıkmış olan Balkanlar bölgesindeki önemli bölgeleri tekrar ülkesine kazandırdı. Selânik şehrini de geri aldı. Orta Avrupaya doğru Macaristan ve Arnavutluk bölgesine defalarca seferler yaptı. Çok sakin bir kişiliği vardı. Ve kendi arzusu ile tahtını oğluna bırakarak dinlenmeye çekildi. Bunu fırsat bilen düşmanın Balkanlar bölgesinde ülke topraklarını tekrar almak istemeleri üzerine iktidarı yeniden ele aldı. Özellikle II. Kosova Meydan Muharebesini kazanması, Devletin Balkanlar bölgesinde güçlenmesini sağladı. Düşmanlarla yaptığı savaşlarda başarı sağladıktan sonra iktidarı tekrar oğluna bıraktı.

  Rahatına düşkün olmakla beraber, devlet işlerini hiç ihmal etmezdi. Son derece kararlı ve olgun davranırdı. İyi silah kullanır. Alim ve şairlerin koruyucusu idi. Devlet geleneğine ve ananelerine son derece bağlıydı.

  Orta boylu, hafif esmer tenli, geniş yüzlü, gülümser ve kendisine çok yakışan bir çehresi vardı. Gözleri hafif çekik ve yeşildi. Bakışları arslan bakışı gibiydi. Siyah ve biraz çatık kaşları vardı. Burnu biçimliydi. Sarığı dedelerinin ki gibi burma ve sarma üsküflü olup aşağı tülbent altında kalır görünmezdi. Çok cömert olup, fakirleri korur, yardım etmekten zevk duyardı.
   
 7. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası : Sultan II. Murad
  Annesi : Hüma Hatun
  Doğduğu Tarih : 30 Mart 1432
  Padişah Olduğu Tarih : 1444-1451
  Öldüğü Tarih : 3 Mayıs 1481


  Sultan II. Mehmed, yedinci padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. (1451-1481) yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Edirnede dünyaya gelmiştir. Çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Üstün zekâsı küçük yaşlarda ortaya çıkmış. Çok iyi hocalardan ders almıştır. Çok yönlü olarak aldığı eğitim ile Türkçeden başka, arapça, farsça, yunanca ve slavcayı da okur ve yazardı. İyi bir şairdi. Babasının tahtı bırakması ile kısa bir süre devlet idaresini ele almış, içinde bulunulan olaylar sebebi ile tahtı babasına bırakmıştı. 1451 de babasının ölümünden sonra devletin idaresini tekrar eline almıştır.

  Daima öğrenmeyi amaçlayan, iyi bir kişiliğe sahip olduğu gibi iyi bir kumandan, güçlü bir devlet adamı ve devrine kıyasla çok açık fikirli, geniş kültürlü Batıya çok yakın bir hükümdardı. İlim adamları ile çok yakın ilişki içinde bulunmuş, ülke içinde ilmin gelişmesini sağladığı gibi, Batıdan da sanatçıları getirerek, Doğu ve Batı medeniyetinin kaynaşmasını sağlamıştır.

  En büyük isteği İstanbulu almaktı ve bunu da çok genç yaşta başararak, Ortaçağdan Yeniçağa geçişi sağladı. Kendi dönemine kadar devam eden örf anene ve gelenekleri, saltanat usulü kuralını kurarak devlet idaresine yeni bir düzen getirdi. Osmanlı Devletinin dünya devleti olması için her fırsatı değerlendirdi.

  Devletin merkezî bir idare, otorite ile yönetilmesini sağlayacak en önemli tedbirleri aldığı gibi uygulamaya koyduğu kanunnâmeleri ile de devletin devamlılığını sağladı. Kendinden önceki kanunlarıda "Kanunnâme-i Âli Osman" adıyla topladı.

  Yapılı ve güçlü bir bedeni vardı. Yuvarlak çehresiyle arslanı andırırdı. İhtiyatlı ve zeki, çatık kaşlı idi. Üstün zekâsı kara gözlerinde kıvılcım gibi parlardı. Koç burunlu, sarımsı pembe bir çehresi, uzunca bir çenesi, sivri bir sakalı ve ince, nazik dudakları vardı. Göğsü yassı, boynu uzun ve kuvvetli idi. Güçlü kasları vardı. Sarığı dedesi Çelebi Sultan Mehmedin ki gibi idi. Bu kıyafeti de daha sonraki Padişahlara da örnek olmuştur.
   
 8. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası : Sultan II. Mehmed
  Annesi : Mükrime Hatun
  Doğduğu Tarih : 1452
  Padişah Olduğu Tarih : 19 Mayıs 1481
  Tahttan Mecburen İnişi : 25 Nisan 1512
  Öldüğü Tarih : 26 Mayıs 1512


  Sultan II. Bayezid, sekizinci padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. (1481-1512) yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Babasının 1481 tarihinde sefere giderken Gebze yakınlarında vefatı üzerine devlet ileri gelenleri tarafından iktidara getirilmiştir. Bu olay kardeşi Konya Valisi Cem ile aralarında Saltanat çekişmesine sebep olmuştur.

  Saltanatının ilk yıllarında kardeşi Cem ile uğraşmak zorunda kaldığından bu konunun halledilmesinden sonra ülke topraklarının genişletilmesi için Oda ataları gibi savaşmak zorunda kalmıştır. Komşularıyla iyi ilişkiler kurulmaya çalışırken, ülkenin denizlerde de büyümesini sağlayacak denizcilik ile ilgili düzenlemeleri yapmıştır.

  Sakin ve kararlı bir kişiliğe sahipti. Etrafındakilere yardım yapmayı sever ve hayır işlerine zaman ayırmayı bilirdi.

  Uzun boylu, sürmeli elâ gözlü ve çatık kaşlı idi. Esmer çehresindeki sakalı yuvarlaktı. Davranışları zarif, göğsü geniş, kolu güçlü idi. Çatma kumaştan elbiseler giyer, sarığı sahabelerinkine benzerdi. Sade giyinmeyi severdi. Savurgan değildi, masrafları bütçesini aşmazdı. Gelirinin bir kısmını da halka ve özellikle fakirlere dağıtmaktan zevk alırdı.
   
 9. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Sultan II. Bayezid
  Annesi: Ayşe Hatun
  Doğum Tarihi: 1470
  Tahta Çıkışı: 25 Nisan 1512
  Ölümü: 21 Eylül 1520


  Sultan Selim, dokuzuncu padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. (1512-1520) Yılları arasında Osmanlı Devleti'ni idare etti. Kendinden öncekilere kıyasla en az iktidarda kalan Padişah oldu. Tahtı babasından zorla alarak, onun sakin kişiliğine karşılık, hırslı, mücadeleci ve çok atak bir yapıya sahipti. Saltanatının ilk yıllarını kardeşleriyle ilgili mücadelelerle geçirdikten sonra devIetin Güneydoğu'ya doğru genişlemesini sağlayacak önemli savaşları kazandı.

  Şah Ismail'i Çaldıran'da yendi. Alaüddevle'nin kuvvetlerini dağıttı. Dinlenmek için Istanbul'a döndü. Mısır Sultanı Kansu Gavri'ye karşı sefere çıkıp, Mercidabık'ta onu yendi. Daha sonra Şam'a yürüdü ve orada kışladı. Oradan Mısır'a yola çıktı ve Mısır'ı aldı. Bu savaşlar sonunda kutsal emanetleri Istanbul'a getirdi ve Istanbul'u Hilafet merkezi yaptı. Kendisi de halife oldu. Halkına karşı çok adil davranır, yoksulları korur, halk arasında sivil kıyafet ile gezerdi. Halkın sorunlarına kulak verir, hemen çözüm getirirdi. Cömertliği ile ün salmıştı.

  Ülke imarına oldukça önem vermiş, cami, medrese ve külliye yaparak ülke ilminin gelişmesini sağlamıştı.

  Orta boylu idi. Ince ama sağlam yapılıydı. Hoş sohbet bir kişiliği vardı. Açık ve aydınlık bir çehresi, çekme gözleri, uzun kirpikleri, arslan bakışları, pembe beyaz çehresi, çatık kaşları, koç burnu, uzun boynu, bahadırane bıyığı ve huşu veren bir sakalı vardı. Göğsü yassı idi. Uzun ve güçlü kolları vardı. Selim tarzı sarık onun icadıdır. Sarıktan başka ayrıca keçe külah da giyerdi.
   
 10. Celal28-

  Celal28- Forum Gururu

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.622
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Bilgisayar Teknik Elemanı Ek Olarak Fotoğrafçılık
  Yer:
  FINDIKCI:)
  Banka:
  743 ÇTL
  Babası: Yavuz Sultan Selim
  Annesi: Hafsa (Hafize) Hatun
  Doğum Tarihi: 1495
  Tahta Çıkışı : 30 Eylül 1520
  Ölümü: 6/7 Eylül 1566


  (1520-1566) Yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Babasının ölümü üzerine, Onun tek oğlu olarak 1520 tarihinde Manisadan İstanbula gelerek onuncu padişah olarak tahta geçti. Osmanlı Padişahları arasında iktidarda hemen hemen en uzun kalan, Osmanlı Devletini en büyük sınırlarına ulaştıran Sultan oldu.

  Bu güç Onun isminin Batıda muhteşem (Magnificent), Devlet adaletini çok adil kullanmasıda isminin "Kanunî" olarak anılmasını sağladı. Ünü dünyaya yayıldığı gibi, Onun güçlü iktidarı karşısında Batı dengeli bir dönem yaşadı. Belgradı ve Rodosu aldı. Macar Kralını bozguna uğrattı ve Budapeşteyi aldı. Karşısında Alman kralı savaşamayıp kaçtı. İran ordusunu yendi. O bölgede birçok ülkeler Osmanlı İmparatorluğuna katıldı. Zaferle sonuçlanan bir çok seferleri arasında Yemen, Habeş, Zigetvarı sayabiliriz.

  Yüksek bir ahlâk duygusu vardı. Nazikdi, alçak gönüllü ve sakin davranışlı idi. Tam bir inanmış, dini bütündü. Tarikatlara saygısı büyüktü. Zaman zaman kılık değiştirip halkın içine karışırdı. Bir çok hayır eseri yapmış ve vakfetmiştir. Süleymaniye Camii ve külliyesi en önemli eserlerindendir.

  1530 ve 1540 tarihlerinde oğulları için yaptırdığı sünnet düğünleri ve burada uygulanan törenler minyatür olarak çizilerek o günkü devlet düzeni, sosyal yaşantı, askerî ve siyasî hayat hakkında geleceğe bilgi taşınmasını sağladı.

  Orta boylu, sağlam yapılı ve yakışıklı idi. Çatık kaşları, elâ gözleri, ince hatları, koç burnu, arslan tavrı vardı. Nazik ince bir sesle konuşurdu. Kendisinde sahabelerin tavrı vardı. Yiğit, güçlü ve kuvvetli, geniş göğüslü idi. Kolları uzun, kasları güçlü idi. Oturaklı bir sarık takardı.
   

Sayfayı Paylaş