1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Osmanlı ve Dünya -Kemal H. Karpat

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve wien06 tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  • Kitap İsmi : Osmanlı ve Dünya
  • Yazarı : Kemal H. Karpat (Ed.)
  • Yayın Evi : Ufuk Kitapları, İstanbul
  • Yayın Tarihi : 2000


  Ünlü tarihçimiz Prof. Dr. Kemal Karpat’ın 1970’lerin başında kendi çabalarıyla Madison Üniversitesi’nde tertiplediği bir konferansta toplanan önemli yabancı tarihçilerin sunumlarını içeren bu kitap gerek Osmanlı Tarihi’ni çok boyutlu incelemesinden, gerekse Osmanlı Tarihi’ne yabancıların bakış açılarını içermesinden ötürü çok değerli bir kaynak eserdir.

  1971 yılında Madison Üniversitesi’nde toplanan konferansta Arnold Toynbee, William McNeill, Albert Hourani, Halil İnalcık, Stanford J. Shaw, Charles Issawi gibi geçmiş yüzyılın en önemli tarihçilerinin bulunduğunu göz önünde tutarsak kitabın içeriğini oluşturan makalelerin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

  Kitap, Kemal Karpat’ın giriş yazısıyla başlıyor (s. 15-31). Karpat giriş bölümünde Osmanlı Tarihi ile ilgili olarak yapılmış çalışmaları ve ortaya konan fikirleri tarihsel perspektifte ana hatlarıyla ele alıyor.

  Kitaptaki ikinci makale ünlü medeniyet tarihçisi Arnold J. Toynbee’nin “Osmanlı İmparatorluğu’nun Dünya Tarihindeki Yeri” başlığı altında yazılmış (s. 33-56). Toynbee, Osmanlı Tarihi’ni bir “Medeniyet Tarihi” olarak ele almış. Osmanlıların konuşlandığı coğrafya ile nasıl bir etkileşim içerisine girdiği doyurucu bir şekilde özetlenmiş Toynbee tarafından.

  Üçüncü makale ise Amerika’nın ve tüm dünyanın en tanınmış Dünya tarihçilerinden birisi olan William McNeill’in “Dünya Tarihinde Osmanlı İmparatorluğu” isimli yazısı (s. 57-78)… McNeill, Osmanlı Tarihi’ni Dünya tarihine yaptığı etkiler bağlamında irdelemiş. Ayrıca Osmanlı Tarihi bâbında özellikle Batılı yazarların subjektif ve şüpheci yaklaşımının da bir eleştirisini yapıyor.

  Akabinde Prof. Dr. Halil İnalcık’ın “Avrupa’nın Gelişmesinde Türk Etkisi” başlığı altında yazdığı makale geliyor (s.79-92). İnalcık, Batı’da Dünya Tarihi’nin Avrupa odaklı bir şekilde incelenmesine paralel olarak Osmanlı’nın Avrupa kimlik ve kültürüne olan tesirlerini özellikle Doğu Avrupa merkezli olarak yorumluyor.

  Eserdeki beşinci makale dünyaca tanınan Ortadoğu Tarihçisi Albert Hourani’nin “Modern Ortadoğu’nun Osmanlı Geçmişi” isimli makalesi (s.93-117). Makale, Yavuz Sultan Selim ile perçinlenen Ortadoğu hakimiyetinin Ortadoğu medeniyetleri üzerindeki yadsınamaz etkilerini vurguluyor. Hourani, Osmanlı öncesi ve Osmanlı sonrası dönemi birçok açıdan tartışarak okuyucunun dimağına yepyeni bir perspektif sunuyor.

  Kitabın altıncı makalesini yine kitabın editörlüğünü üstlenen Kemal Karpat yazmış. “Osmanlı Tarihinin Dönemleri” başlığını taşıyan makalede Karpat, Osmanlı Tarihi’ni bazı önemli periyodik dönemlere ayırarak her dönemin ayrıntılı bir tahlilini yapmış (s. 119-157). Daha ziyade sosyolojik yönü ağır basan bu incelemede devlet ve toplum dinamiklerinin bu periyotlara göre ne denli bir değişim geçirdiği ortaya konuyor.

  Yedinci makaleyi tanınmış İktisat Tarihçisi Charles Issawi kaleme almış. “Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa Ekonomisindeki Yeri: 1600-1914” başlığını taşıyan makalede Issawi, Nüfus, Ticaret Yolları, Dış Ticaret ve Yatırım alt başlıkları içerisinde Osmanlı ve Avrupa ekonomilerinin karşılıklı etkileşimlerini ve karşılıklı dönüşümlerini irdeliyor (s. 157-170). Makale bazı ilginç verilerle de desteklenmiş.

  Son makaleyi ise ABD’inde Osmanlı Tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ve uzun yıllar ülkemizde akademisyen olarak görev yapan Stanford J. Shaw yazmış. “Amerika’da Osmanlı ve Türk Araştırmaları” başlığı ile verilen makalede Shaw, Avrupa’da Türk tarihi ve kültürü ile ilgili eskiye dayanan çalışmaların Amerika’da neden daha geç başladığını açıklıyor. Amerika’daki bilimsel kurum ve kuruluşlarda Türk tarihine olan ilginin arttığına dikkat çeken Shaw, Türk tarihinin yabancılar tarafından çok fazla incelenememesindeki nedenleri de ortaya koyuyor (s. 171-183).
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  2.093
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  668
 3. RUZG4R
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.477
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.712
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş