Osmanlı'da Burçlar

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#1
Osmanlı Devleti'nde burçlar şu şekilde isimlendirilmiştir.

Koç burcu Hamel

Boğa burcu Sevr

İkizler burcu Cevza

Yengeç burcu Seretan

Aslan burcu Esed

Başak burcu Sümbüle

Terazi burcu Mizan

Akrep burcu Akreb

Yay burcu Kavs

Oğlak burcu Cedi

Kova burcu Devl

Balık burcu Hut
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#2
OSMANLI'DA BOĞA BURCU SEVR

Osmanlı'da Boğa burcuna Sevr denilmektedir. İçinde otuz iki, dışında beş yıldız bulunan bu burca "Burcu-ı Süreyya" yada "Burcu Gav" da denilmektedir. Bu burçta ayın görünmemesinden dolayı Kamerin kurban edildiğine inanılır. Güneş doğarken gökyüzünün kızıl olması Ay'ın kanı olarak yorumlanmaktadır.

Kamer (ay), Sevr burcuna gelince evlenmek, mal ve davar almak, ekin ekmek, konuk çağırmak ve yeni giyinmek olumlu olarak yorumlanmaktadır.

Sevr burcunda doğanlar için çekingen, çalışkan, ihtiyatlı ve sebatlı olduklarına inanılmaktadır. Baş eğen bir karakter yapısında, namus, dürüstlük ve güven gerektiren işlerde çalışmalarının uygun olduğuna inanılmaktadır. Bu burcun insanları genel olarak bedence sağlıklıdırlar fakat kalp, boğaz, böbrek hastalıkları bu burçta doğanlar için tehlikeler doğurmaktadır.

Sevr insanının, Sümbüle (Başak) ve Cedi (Oğlak) burcunda doğanlarla evlenmeleri halinde mutlu olacaklarına inanılmaktadır. 16, 24, 30 ve 33 yaşları arası bu burçta olanlar için kritik yaşlardır.

Sevr burcu insanı doktorluk, sarraflık, çiftçilik ve bahçıvanlık gibi mesleklerde başarılı olmaktadır. Arazi, madencilik, inşaat işlerine de yatkınlardır. Ayrıca bu burcun kadınlarının iyi süt anne olacağına inanılmaktadır.

Sevr burcunda, nisanın son haftası doğanlar baş eğerler ya da tersine çok inatçı olurlar. Mayısın ilk on gününde doğanlar için sağlıklarına düşkün oldukları düşünülmektedir. Mayısın onu ve yirmisi arasında doğanların ise tutucu, iyiliksever, ödül beklemeden halka hizmet vermeyi seven, hayırsever insanlar oldukları düşünülmektedir.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#3
OSMANLI'DA BAŞAK BURCU SÜNBÜLE

Osmanlı'da başak burcuna Sünbüle, bakire anlamına gelen azra, burc-ı huşe, huşe-i çarh, huşe-i sipihr de denilmektedir. İçinde yirmi altı, dışında altı yıldızı bulunmaktadır.

Kamer (ay), Sünbüle burcuna gelince sema etmek, büyük kişileri görmek, bilimle uğraşmak, mektup yazmak, derdini söylemek, resim yapmak ve yeni giysiler giymek olumlu olarak yorumlanmaktadır.

Sünbüle burcunda doğanlar için orta boylu, düzgün bedenli, dolgun yüzlü, kırmızımsı veya koyu renkli, koyu siyah saçlı oldukları söylenir. Bu burçta doğanların iyi ile kötüyü ayırt edebilen, şan ve onuruna düşkün, düzenli, tedbirli, haris, sadık ve açık gözlü oldukları söylenmektedir.

Sünbüle burcu insanı güzel sanatlara yatkındırlar. Memurluk, kimya, alışveriş işleri ile uğraşırlarsa mutlu olacaklarına inanılmaktadır.

Sünbüle burcunda, ağustosun son on gününde doğanlar için; bir şeyi yapmadan uzunca düşündükleri, hesaplı oldukları, yalnızlığı sevdikleri, mahcup oldukları ve kandırılmalarının kolay olmadıklarına inanılmaktadır. Eylülün ilk on gününde doğanlar için vicdanlı, iyi huylu, duyarlı, insaflı, eleştirici, akıllı, bilge ve durgun olduklarına inanılmaktadır. Eylülün onuncu ve yirminci günleri arasında doğanların ise talihlerinin ve sağlıklarının iyi olmadığına inanılmaktadır.

Sünbüle burcu insanları genel olarak Cedi (oğlak) burcu ile iyi anlaşmaktadırlar. Cedi burcu ile evlenirlerse mutlu olunacağına inanılmaktadır.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#4
OSMANLI'DA AKREP BURCU AKREB

Osmanlı'da Akrep burcuna Akreb denilmektedir. İçinde yirmi bir, dışında üç yıldız bulunan bu burca "kej-dun-ı felek " de denilmektedir. Osmanlı'da bugünkü ismi ile kullanılan tek burç akreb burcudur.

Kamer (ay), Akreb burcuna gelince çocuğu okula vermek, geometri ve yıldız bilimini öğrenmek, büyük kişileri görmek, bilimle uğraşmak, cinsel ilişkide bulunmak, güzel yazı yazmak olumlu olarak yorumlanmaktadır. Hamama gitmek ve sefere çıkmak ise olumsuz olarak yorumlanmaktadır.

Akreb burcunda doğanların kıskanç, yalancı ve gammaz olduklarına inanılmaktadır.

Bu burcun insanlarını gökteki ayın durumu epeyce etkilemektedir. Ayın parlak olması nedeniyle hayvanların bedenlerinin daha nemli ve daha güçlü olduğuna inanılmaktadır. Ay ışığının güçlü olması sebebi ile hayvan kıllarının çabuk büyüdüğüne ve sütlerinin daha çok ve verimli olduğuna inanılmaktadır.

Akreb insanının, Seratan (Yengeç) ve Esed (Aslan) burcunda doğanlarla evlenmeleri halinde mutlu olamayacaklarına inanılmaktadır.tlu olamayacaklarına inanılmaktadır.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#5
OSMANLI'DA YAY BURCU KAVS

Osmanlı'da yay burcuna Kavs denilmektedir. Otuz bir yıldızı bulunan bu burca "Burc-u Keman" yada "Han-ı Keman" da denilmektedir.

Kamer (ay), Kavs burcuna gelince hamama gitmek, kimya ile ilgilenmek, doğan avlamak, cinsel ilişkide bulunmak, ilaç içmek, bina yapmak, düşmana mektup yazmak ve düşmana saldırmak olumlu olarak yorumlanmaktadır.

Kavs burcunda doğanlar için iri bedenli, bedeni uyumlu, uzun ve beyaz yüzlü, kalçaları gelişkin, açık mavi, ela gözlü ve kumral saçlı oldukları söylenir. Vaktinden önce saçlarının tepeden döküleceğine inanılmaktadır.

Kavs burcu insanı genellikle sağlıklıdırlar ama göğüs hastalıklarına yatkındırlar. Beden eğitimi, açıkta yürüme ile sağlıklarını koruyabileceklerine inanılır. 30 ve 40 lı yaşlar bu burcun insanları için kritik yaşlardır.

Kavs burcunda, kasımın son on gününde doğanlar için; baskıya, etkiye ve zorluklara karşı baş eğemedikleri, çok pot kırdıkları ve boşboğaz oldukları söylenmektedir. Aralık ayının ilk on gününde doğanlar hakkında ise şen oldukları, felsefeden, dini sohbetler ve tartışmalardan hoşlandıkları söylenmektedir. On Aralık ve yirmi aralık arasında doğanlar hakkında ise iradeyle hareket ettikleri, soğukkanlı oldukları ve zeki oldukları söylenmektedir.

Kavs burcu insanları genel olarak Hamel (koç) burcu ile iyi anlaşmaktadırlar. Ayrıca Kavs insanı öğretmen, vaiz, ressam olmaya daha yatkındır.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#6
OSMANLI'DA BALIK BURCU HUT

Osmanlı'da balık burcuna hut, hut-i felek, Burc-i mahi ve kevkebetü's-semekeyn de denilmektedir. İçinde otuz dört, dışında dört yıldızı bulunmaktadır.

Kamer (ay), Hut burcuna gelince Allah'a ibadet etmek, şeyhleri ve din adamlarını görmek, yüksek makamlardan isteklerde bulunmak, hamama gitmek, ilaç içmek, tarım ile uğraşmak ve dostları çağırmak olumlu olarak yorumlanmaktadır.Hut burcu insanı için, en kritik dönemin 48 ile 70 li yaşları arasındaki dönemler olduğuna inanılmaktadır. Bu burcun insanlarının sağlam olmadıklarına, göğüs ve kan hastalıklarına yakalanmalarının yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Hut burcunda doğanlar için genellikle orta ve kısa boylu, yuvarlak omuzlu, etli bedenli orta boylu, kumral saçlı, küçük kollu, küçük bacaklı, dolgun ve kabarık yüzlü, çıkıntılı gözlü, iri dudaklı ve biçimsiz ayaklı olduklarına inanılmaktadır. Bu burçta doğanların iyi ile kötüyü ayırt edebilen, şan ve onuruna düşkün, düzenli, tedbirli, haris, sadık ve açık gözlü oldukları söylenmektedir.

Hut burcu insanlarının genel olarak hayvanlara ve kimsesizlere ilgi duyduklarına, heyecanlı ve ihtiyatlı olduklarına, cesaretlerinin kırıldığı takdirde kaygılandıklarına ve iyi huylu olduklarına inanılmaktadır.

Hut burcu insanının dükkancı, müteahhit, muhasebeci, kaptan, gazeteci, yazar, sanatçı olmaya yatkın oldukları söylenmektedir.

Hut burcunda, Şubat ayının son on gününde doğanlar için; ikbal düşkünü olduklarına, Mart ayının ilk on gününde doğanlar için sıkıntılı ve neşesiz olduklarına, Mart ayının onuncu ve yirminci günleri arasında doğanların ise hayal içinde yaşayan, kendi benliklerine düşkün kişiler olduklarına inanılmaktadır.
 

Benzer konular

Top