1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Osmanlıda Eğlence ve Spor

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 20 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Osmanlıda Eğlence ve Spor


  Avrupa'yı örnek alarak yapılan yeniliklerin sosyal hayatta da etkileri görülmekteydi. Eğlence hayatında yeni tarzlar ortaya çıkarken, eski alışkanlıklar da devam ettiriliyordu. Kahvehanelerin kıraathane hâline gelmesi, sayılan gittikçe artan gazetelerin ve kitapların okunduğu yerler olmalarını sağladı. Bazı kahvehanelere eklenen küçük sahnelerde seyirlik oyunlar oynanmaya ve konserler verilmeye başlandı. Yeni açılan pastahaneler de hoş vakit geçirilen yerler arasındaydı.

  Tiyatroya olan eğilimin artması ile Şehzadebaşı'nda yeni tiyatrolar açıldı. Buraları, özellikle ramazan aylarında canlı bir eğlence hayatının merkezi durumuna geldi. Batı tarzında tiyatrolar da yaygınlaştı. Sultan Abdülmecid, Dolmabahçe Sarayı'nda, Batı usulüne göre bir tiyatro yaptırdı. Bu tiyatro, II. Abdülhamid döneminde de varlığını Yıldız Sarayı'nda devam ettirdi. 19. yüzyıl ortalarında Beyoğlu'nda açılan bazı devamlı tiyatrolar, Batı usulüne uygun eserler sahneye koydular. Avrupa'dan getirtilen büyük tiyatro ve opera kumpanyaları da bu tiyatrolarda temsiller verdiler. Bu temsiller İtalyanca ve Fransızca oynanıyor, seyircilere Türkçe açıklama veriliyordu. Köşklerde düzenlenen eğlencelerde de Avrupa modeline eğilim görülmekteydi.

  Beden eğitiminin "jimnastik" adı ile okullara girmesi, modern sporların da Öğrenilmesini sağladı. Bu sporlar arasında futbol, kısa zamanda benimsendi ve yaygınlaştı. 19. yüzyılın sonunda İzmir'de, daha sonra İstanbul'da İngilizlerin oynadığı bu oyun Türk gençlerinin de ilgisini çekti. Beşiktaş (1903), Galatasaray (1905), Fenerbahçe (1907) ve Ankaragücü (1910) kulüpleri kuruldu. Bu kulüpler, başka kulüplerin de katılmasıyla, futbol maçları yapmaya başladılar.

  Kürek, yelken, yüzme sporlarının başlaması da hemen hemen aynı döneme rastlar. Avrupa usulünde binicilik, boks, tenis ve eskrim sporları ile bisiklet yanşmalan yüzyılın ilk yıllarından itibaren ilgi çekmeye başladı. Yeni sporlann ve beden eğitiminin Türkiye'ye girmesinde Selim Sırrı (Tarcan) öncülük yapmıştır. Selim Sırrı, bu arada Millî Olimpiyat Komitesi Türkiye temsilcisi olmuş ve Osmanlı Devleti, ilk olarak 1912'de Stockholm Olimpi-yatlan'na katılmıştır. Sporda İlk teşkilâtlanma ise 1922'de gerçekleşmiş ve "Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı" kurulmuştur.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  1.012
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  9.316
 3. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  3.214
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.980
 5. Papatya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  800
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş