1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

OSMANLIDA Minyatür

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve wien06 tarafından 7 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.069
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  2.426 ÇTL
  Batı dillerinde bir nesnenin küçük boyutlardaki örneğini belirten “Minyatür” sözcüğü, zamanla kitap resmi için kullanılan bir terim halini almıştır. Eski Türk kaynakları kitap resmi için “Nakış”, “Tasvir”; minyatür ressamı için de “Nakkaş”, “Musavvar” gibi sözcüklere yer verirler.

  8. ve 9. yüzyıla ait olan ve günümüze gelmiş Türk resim sanatının örnekleri arasında, duvar resmi ve figürlü işlemelerin yanında minyatürler de bulunmaktadır. Türklerin eski yurtları Orta Asya’da, Türkistan’da yaşadıkları döneme ait olduğu düşünülen minyatür örnekleri hala Topkapı Sarayı arşivlerinde bulunmaktadır.

  Fatih Sultan Mehmed döneminden, 19. yüzyıla uzanan döneme ait ise çok sayıda minyatür eser günümüze ulaşmıştır. Fatih Sultan Mehmed döneminde yapılmış birçok minyatürlü eser, Türkmen minyatürlerinin etkisini göstermektedir. Bu eserler dönemin giyim, müzik aletleri ve eğlence hayatı gibi bazı özelliklerini de yansıtırlar.

  Kanuni Sultan Süleyman dönemi, Osmanlı minyatür sanatında pek çok yeniliğin denendiği bir dönemdir. Bu yenilikler arasında, tarihi olayları saptama anlayışının “şehnâmecilik” adıyla resmi bir görev halini alması da vardır. Bu anlayış içinde tarihi olaylar yazma olarak kayda geçirilirken, bir yandan da resimleniyordu. İmparatorluğun doğu ve batısındaki savaşlar, fetihler ve seferler, tahta geçişler, yabancı elçilerin kabulü, bayram kutlamaları gibi önemli olayların yanı sıra, bazen sultanın yalnızca tek bir seferi de ele alınabiliyordu

  Sonraki dönemlerde tarihi olayları gerçekçi bir tavırla saptama anlayışı, artık Türk minyatür sanatının değişmez bir özelliği olarak gelenek haline gelecektir.

  Topkapı Sarayı’nı gösteren minyatürler, önemli özellikleri ve genel görüntüsüyle sarayın bu dönemdeki durumunu yansıtan birer belge değerindedir. Şematik bir biçimde ele alınmış olan saray sahnelerini gösteren minyatürlerde birçok olay tasvir edilmiştir. Katipler, öteki görevliler ve toplantı halindeki vezirler resmedilmiştir. Kubbealtı revağının altında, köşede maaş olarak dağıtılacak altın ve gümüşler tartılmakta, keselere konup, mangalda eritilen balmumu ile mühürlenmektedir. Öte yandan minyatüre bakanların olayların bütününü anlayabilmesi için binalar açık bir kesit halinde gösterilmiştir. Sultan’ın Topkapı Sarayı ikinci avlusunda tahta çıkma töreni de yalın düzenleme şemasına bir örnektir. Bu kompozisyonda yeni sultana bağlılıklarını sunacaklar yarımay biçiminde çizilmişlerdir. Bu kompozisyonda olayın bütün ayrıntıları tam olarak ele alınmış, eser böylelikle resimli bir belge niteliği kazanmıştır.

  Kanuni döneminde başlayan tarihi konuların işlenmesi ve şehnâmecilik’e bağlanıp devletin resmi tarihini belgeleme niteliği alması, klasik döneminde Türk minyatürüne ana karakterini kazandıracak, İslam ülkelerinde gelişen minyatür sanatı içinde ötekilerden ayrılan bir okul oluşturacaktır.

  17. yüzyılda minyatür sanatı bir yandan geleneksel üslubu sürdürürken öte yandan albüm resmi birdenbire büyük bir önem kazanmıştır. hiçbir metne bağlı olmayan tek tek figürlerin ya da günlük hayatla ilgili konuların işlendiği örneklerden oluşur. Çeşitli tipte insanlar giyim özelliklerini belirtmeye özen gösterecek biçimde işlenmiştir

  Batı’ya açılışın yoğunlaştığı Lale Devri’nde minyatür sanatında Batı resmi tarzında ilginç gelişmelere tanık olunur. 19. yüzyıl boyunca minyatür sanatı güncelliğini yitirmiş ve yavaş yavaş yerini Batı resim tekniğiyle yapılmış yağlıboya tablolara bırakmıştır.

  MINYATÜR ÖRNEKLERI

  [​IMG]
  Bab-I Hümayun, Şehinşehname’den, Nakkaş Osman, 16.yy


  [​IMG]
  Medrese


  [​IMG]
  Harita: Avrupa ve Anadolu , Hacı Ebul Hasan


  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman’ın Cülus Töreni, Matrakçı Nasuh, Süleymanname)


  [​IMG]
  Sultan’a Hediye Sunulması,
  Levni, Surname-I Vehbi​
   
 2. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.069
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  2.426 ÇTL
  [​IMG]
  Harem Bahçesinde Meclis
  I.Ahmed Albümü


  [​IMG]
  Ordunun saraydan savaş için ayrılışı (Nusretname)


  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman’ın Şeyh Abdüllatif’i Kabulü (Hünername)


  [​IMG]
  Budin Kalesi fethi (Hünername)


  [​IMG]
  Yavuz Sultan Selim’in Donanma Komutanı Barbaros Hayrettin Paşa’yı kabulü (Süleymanname)


  [​IMG]
  Ulema (Alimler) ve öğrenciler (Levni, Surname-i Vehbi) ​
   
 3. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.069
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  2.426 ÇTL
  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman ve Mohaç Savaşı (Hünername)


  [​IMG]
  Mohaç Savaşına katılan süvari birlikleri (Hünername)


  [​IMG]
  Mimarlar Loncası (Nakkaş Osman, Sürname-i Humayun)


  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman’ın İran Elçisini kabulü (Matrakçı Nasuh, Süleymanname)


  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman’ın Kırım Hanı’nı kabulü (Hünername) ​


  Hünernama:Hünernameler, Kanuni Sultan Süleyman döneminde iki cilt halinde dönemin ünlü minyatür ustaları tarafyndan resimlenmiş kitaplardır. I.cilt Osman Gazi ile I.Selim arasyndaki 9 padişahın, II.cilt ise yalnızca Kanuni'nin saltanatlarını, kahramanlıklarını ve hünerlerini konu almıştır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  45.854
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  743
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.426
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  17
  Görüntüleme:
  1.937
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  774
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş