OSYM'nin Hatası

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#1
ÖSYM Başkanı, üniversite tercih kataloğu hatası için “Küçük bir unutkanlık” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yüz binlerce üniversite adayının heyecanla beklediği kontenjan kılavuzundaki 49 programda hata olduğunu açıkladı. Yarımağan hatanın nedeni için “Küçük bir unutkanlık” dedi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjan kılavuzunda yer alan “2009 ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları” bilgilerinde, 49 program için yanlışlık olduğunu açıkladı. Dün konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Yarımağan hatanın gerekçesini ise şu sözlerle ifade etti: “Bu yanlış küçük bir unutkanlıktan kaynaklanıyor. Görme engelli adayların yerleştirmelerinde birtakım özel işlemler yapılıyor. Çünkü görme engelli adaylar şekilli sorulardan muaflar. Bunu iki sayfalık bir düzeltme halinde hazırladık. Bu düzeltmeleri internet sayfamıza da koyduk.” Söz konusu programlara ilişkin düzeltmelere adayların internet sayfasından ulaşabileceğini belirten Yarımağan, “Sınav merkezi yöneticilerimize ve okul yöneticilerine de sesleniyorum, eğer imkânları varsa, bu 2 sayfalık düzeltmeyi çoğaltarak, kılavuzların arasına koyabilirler ve adaylara düzeltmeyle birlikte verebilirler’’ dedi.

ALAN DIŞI OLABİLİR

ÖSYM Başkanı Yarımağan, adaylara önemli bir uyarıda da bulundu. Yarımağan, “Kılavuzdaki başarı sıraları da gösteriyor ki, tümprogramlara alan dışı yerleşmeler olabilir. Alan dışı yerleşmenin olamayacağı program yok’’ dedi. ÖSYM Başkanı, “Ek puanın etkisi ciddi biçimde azaltıldı. Azaltmanın sonucu olarak özellikle öğretmenlik programlarına geçen yıla göre öğretmen liseleri dışından daha çok sayıda öğrenci yerleşecektir. Bu yüzden de bu programlara yerleşen ek puanla yerleşen adayların başarı sırası küçülecek. Fen ve Anadolu liselerinden öğretmenlik programına yerleşenlerden ciddi oranda artış bekliyoruz. Geçen yıl 5 bindi, bu yıl 15-20 bin olabilir. Ek puanlı programlarda çok ciddi değişiklikler bekliyoruz” diye konuştu.

PUANA BAKILIYOR

Üniversiteye yerleştirmede bu yıl sistemdeğişti. Puanlar eski sistemde 100-300 arasında hesaplanırken yeni sistemde 300-500 arasında hesaplanıyor. Geçen yıl 7 puan türünde üniversitelere yerleştirme yapılırken, bu yıl 18 ayrı puan türünde yerleştirme yapılacak. ÖSYM ilk kez uygulanan bu yerleştirme sisteminde öğrencilere yardımcı olmak için hazırlanan kılavuza hem yüksek öğretimprogramlarının puanlarını hemde bir programa en son geçen yıl kaçıncı sıradan öğrencinin girdiğini gösteren başarı sıralarını bu yıla dönüştürerek koydu. Ancak bunu yaparken özel koşullarda üniversitelere yerleştirilen öğrencilerin puanlarını ve başarı sıralarını sistemden ayıklamayı unuttu. Oysa tercih yaparken bir programa bir önceki yıl en son kaçıncı öğrencinin girdiği dikkate alınır ve adaylar sıralamalarını buna göre yapar.

ADAYLARA TERCİH ÖNERİLERİ

YARIMAĞAN adaylara yapacakları tercihlere ilişkin bir dizi öneride bulundu:
* Tercihlerin sayısı otuza çıktı. Yerleştirme puanına ve başarı sırasına bakmadan en çok istediğiniz programı başlara yazın.
* Tercih ettiğiniz programlarla ilgili açıklamaları mutlaka okuyun. Aranan koşulları taşımadığınız programları tercihlere yazmayın. Çünkü faydası yok. Üstelik bazı koşulları biz kontrol edemiyoruz. Kontrol edemediğimiz koşul nedeniyle oraya yerleşirsiniz, fakat kayda gittiğinizde sizi kaydetmezler.
* Tercihlerinizin sırasını belirlerken en küçük puan ve başarı sırasından çok sizin istek sıranız çok önemlidir. Bazı adaylar geçen yılki program üç beş puan yüksek diye öne yazıyor. Buna gerek yok. İstek sıranız önemlidir. İki program arasında tercih yaparken daha çok istediğinizi öne yazınız.
* Bir yükseköğretim programına yerleşmek sizin için önemliyse tercih edeceğiniz programlar arasında başarı sırası yüksek olan programı seçin.

‘Bu bilgiyi eksik vermişiz’

YARIMAĞAN, ‘Kent İçi Tasarım Programı’ için eksik bilgi verdiklerini de söyledi: “TM alanı mezunları, MF- 4 puanı ile hiçbir programa kendi alanlarında girmiyorlardı. TM mezunu bir aday, hiçbir mühendislik veya teknik programa alan içi yerleşmiyordu. Onun için TM mezunlarının MF-4 başarı sıralarını hesaplamıyorduk. Bu sene, tek bir program ‘Kent İçi Tasarım Programı’ için YÖK’ün belirlediği kurallar arasında bu programa TM mezunları da alan içi yerleşecekler. Biz bu bilgiyi eksik vermişiz. Bu programa yerleşmek isteyen TM mezunu adaylar önümüzdeki günlerde bizim internet sayfasından sonuçlarına bir daha bakarlarsa, bu sefer yeni bakacakları sonuçları arasında MF-4 puan türündeki başarı sıralarını görecekler. Bunu sonuç belgesinde vermemişiz. Sonuç belgesini sırf bu yüzden yeniden düzenlemiyoruz.”
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Top