Otomobil yakıtı yüzde20 nasıl düşürülür!

Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#1
Özel bir tekniğiyle yakıt maliyetini yüzde 20 oranında düşürmek mümkün.


Castrol Türkiye Pazarlama Müdürü Kerim Kermen, 'Akıllı Filozof Yönetim Sistemi' adını verdikleri teknikle, taşımacılık yapan şirketlerin yakıt maliyetini yüzde 20'ye varan oranlarda azaltıklarını söyledi. Kermen, "Sürücülere verdiğimiz derslerde, doğru bilinen birçok bilginin yanlış olduğunu gördük. En çok yapılan hataların başında görüş mesafesini az tutarak sık sık fren yapmak geliyor. Bilindiği gibi sık sık fren yapmak yakıt sarfiyatını artırıyor" diye konuştu.
Kermen, "Sekiz aydan bu yana 40 filodaki 2 bin TIR bu sistemi kullanıyor. Bu şirketler bir yılda 2.5 milyon litre daha az dizel kullanacak ve toplamda 5 milyon dolar kâr edecekler. Ayrıca bu sistemle çevreye 8 milyon kilogram karbondioksitin salınımı engellenmiş olacak" dedi.

Maliyetin yüzde 60'ı yakıt
Kermen, petrol fiyatlarının yüksekliğinden dolayı, Türkiye'deki filoların maliyetinin yüzde 60'ını yakıt oluştururken Avrupa'da bu oranın yüzde 20 olduğunu, Türkiye'de ekonomik ve güvenli araç kullanımı bir arada yapıldığı zaman yakıt maliyetlerinin yüzde 20'ye yakın oranda azaldığının bilinmediğini söyledi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü hocaları ve sürüş uzmanlarıyla beraber 'emniyetli ve ekonomik araç kullanımı' hakkında çalışma yaptıklarını anlatan Kermen, "Bizim yağlarımızı kullanan müşterilerimize 'Filozof Yönetim Sistemi' dersleri veriyoruz. Bu dersler sonucunda sürücülerin doğru bildikleri birçok şeyin yanlış olduğunu gördük. 8 aydır bu uygulamayı yapıyoruz ve sonuçlarını almaya başladık. Yakıt kullanımında yüzde 20'ye yakın tasarruf sağlandı" diye konuştu.
Bilimsel yöntemlerle sürüş yapmanın sadece yakıt değil, zaman tasarrufu sağladığını da vurgulayan Kermen, trafik kaza riskinin de azaldığını ve bunun maliyetlere getirisinin çok büyük olduğunu belirterek, "Bir filoda TIR'ın kaza yapması demek, taşınan malın zamanında yetişmemesi ve diğer seferlerin kaydırılması demektir" dedi.

Az yakıt harcamanın ipuçları

Motor gaza basmadan çalıştırılmalı, eğer motor 5 saniye içinde çalışmazsa, gaz pedalına yavaşça basılması gerekiyor. Ancak araçta elektronik motor ayarı varsa buna gerek yoktur.
Ekonomik yakıt kullanımı sağlamak için; mümkün olan her yerde aracı düşük devirle kullanmak, sadece gerekli yerlerde yüksek devirli kullanmak gerekiyor. Devir saatindeki yeşil bölge motor devrinin ekonomik bölgesini gösteriyor
Pek çok şoför yokuş aşağıya inerken motor freni yerine frenle iniyor bu çok yanlış. Frenle inmek balatalara zarar verdiği gibi aynı zamanda tehlikeli. Devri düşürüp motor freniyle inilmeli.
Araç kullanırken trafiği gözlemlemek, önündeki araç ile mesafeyi doğru tutmak gereksiz fren yapmayı ve olası kaza riskini en aza indiriyor. Yapılan her fren yakıt kullanımını arttırıyor.
Araç kullanırken koltuğun tam bedene uygun olmaması kan dolaşımını yavaşlatıyor, yorulmayı hızlandırarak reaksiyonların gecikmesine neden oluyor.
Ani ve sert direksiyon hareketleri aracın kontrolden çıkmasına neden oluyor. Sert fren yapılmamalı, acil fren yapılması durumunda debriyaj ve frene aynı anda basılmalı.
Direksiyonun saat 10.10 şeklinde tutulması gerekiyor.

MİLLİYET / Nevin Donat
 

Benzer konular

Top