Oturma Odasında Sonbahar Harekatı Başladı!

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,842
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#1


Oturma odaları günlük yaşantımızın en çok geçtiği alanlarındanbiri. Oturma, dinlenme ve televizyon izleme gibieylemlerin yapıldığı bu mekan için gözü dinlendirmesi,huzur vermesi, stres atmayı sağlaması nedeniyle açıkmavi, beyaz, açık ve doğal renkler kullanmalısınız. Buodanın başrol oyuncuları ise koltuk ve kanepeler. Tekli,ikili, üçlü ya da L...

Koltuk alırken...

Oturma odaları bir çoğumuzun evinde kalmaya gelenmisafirleri ağırlamak için de kullanılıyor. Bu nedenle gündüzrahat ettiğimiz bu mekanlarda geceleri misafirleriağırlamak için de yer ayarlamak durumunda kalabiliyoruz.Bu nedenle oturma odaları için evinize yatılı kalmayagelecek misafirleri de düşünürek koltuk seçmenizdefayda var. Ne tür bir koltuğa ihtiyacınız olduğuna kararverin: Yeni koltuk takımı alırken ağacının sağlamlığı,boyutları, döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve de fiyatıönemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok güzel olupfahiş fiyatlara mobilya almak mümkün. Öncelikle hangiölçülerde ne tarz mobilyaya ihtiyacınız olduğuna kararvermelisiniz. Bu noktada da odanızın şekil ve işlevselliğinigöz önünde bulundurmanız gerekiyor.Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz köşe koltuklarile daha büyük ve ferah görünüm yakalayabilirsiniz.Odanız büyükse, büyük L kanepeleri ya da koltuk takımlarınıodanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer düz renklerdekoltuklara sahipseniz onları fantazi yastıklarla klasik,renkli yastıklarla modern bir havaya yakalayabilirsiniz.

Kumaş seçimi: Koltuğunuzun kumaşını seçmek de önemlibir konu. Leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen yumuşakdokulu kumaşları tercih etmeye özen gösterin. Kadife,şönil, keten, sentetik viscon veya koton kumaş tercihedebilirsiniz.

Mobilyaları yerleştirirken...

Simetri: Mobilyalarınızı yerleştirirken simetrik olmasına dikkatedebilirsiniz. Kanepenizin arkasındaki duvarın üzerinebüyük bir tablo asabilirsiniz.
Konfor: Oturma alanınızda konforlu bir alan yaratmak içinkoltuklarınızın yakınında sehpa olmasına dikkat edebilirsiniz.Böylece misafirleriniz için ikramlarınızı koyabileceğinizalanlar da yaratmış olursunuz.
Fonksiyonellik: Oturma odasında koltuklarınızı yerleştirirkenkullanım rahatlığını ve hareket alanını göz önündebulundurun.

Geleneksel oturma odası

Oturma odası evinizin tarzını yansıtan en önemli yaşamalanı sayılabilir. Bu odada kendiniz ve misafirleriniz için sıcakve rahat bir alan yaratabilirsiniz. Böylece misafirlerinizinde kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz.1. Klasik dekorasyon stilinde simetrik yerleşim sıkça kullanılır.Şöminenin yanına yerleştirilen iki tekli ya da duvara ortalanmışbir kanepeyi klasik bir oturma odasında rahatlıklayer verebilirsiniz. Üçlü, ikili ve iki tekli kanepenin gelenekselotuma odalarının vazgeçilmez mobilyaları olduğunuunutmayın.
2. Eğer koltuklarınızı set olarak değil de ayrı ayrı alıyorsanızahşabının birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Doğalama gösterişli bir görünüm yakalamak istiyorsanız kirazya da maun ağacını tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayınseçeceğiniz tüm mobilyalar aynı ağaçtan olmalı.
3. Kanepelerinizde kullanacağınız kumaş da önemli. Klasikbir oturma odasında döşemelik kumaş olarak şönil, kadifeve hatta deri seçebilirsiniz.

Kır evi stili için

Oturma odanızda kır evi tarzını yaratmak istiyorsanız, renk,kumaş ve aksesuarlar ön plana çıkıyor.
1. Açık ve pastel tonları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gerekduvar boyasında gerekse mobilyalarınızda.
2. Koltuk ve kanepeleriniz komple kumaş kaplı olursa dahasıcak bir hava yakalayabilirsiniz. Döşemelik kumaş olarakaçık renk çiçekli pamuklu kumaşları tercih edebilirsiniz.
3. Koltuklarınız üzerinde kullanacağınız throw’lar, sehpaüzerine yerleştireceğiniz kumaş şapkaları koltuklarınızlauyumlu abajurlarla sıcak bir hava yakalayabilirsiniz.
4. Koltuklarınız üzerinde kullanacağınız throw’lar, sehpaüzerine yerleştireceğiniz kumaş şapkaları koltuklarınızlauyumlu abajurlarla sıcak bir hava yakalayabilirsiniz.

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,842
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#2


Modern bir görünüm için


Yoksa oturma odanızda modern ve göz yormayan sakinbir görünüm mü yaratmak istiyorsunuz? Az mobilya, ağırlıklıolarak tek renk kullanımı ve sanatsal özelliği bulunan birkaçaksesuar ile bu havayı yakalayabilirsiniz.
1. Beyaz lake mobilyalar, modern hatlara sahip kanepe vekoltuklara yer verebilirsiniz. Özellikle L kanepeler modern biroturma odası için ideal bir seçim olabilir.
2. Koltuk döşemelerinde deriyi tercih edebilirsiniz. Metal iskeletlikanepe ve koltuklar modern bir oturma odası içinahşap iskeletlilere göre daha uygun olacaktır.

 
Top