Oxford birincisi Türk

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#1
22 yaşındaki bir Türk kızı Oxford Üniversitesi'nde birinci oldu...


22 yaşındaki Selina Wickham, geçen yıl birincilikle bitirdiği Oxford Üniversitesi'nden bu yıl da birincilikle master derecesi aldı.

Annesi Türk, babası İngiliz olan 22 yaşındaki Selina Wickham, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Oxford Üniversitesi matematik bölümünden geçen yıl birincilikle mezun olduktan sonra, bu yıl da aynı üniversiteden birincilikle matematik yüksek lisans derecesini aldı. City of London adlı kız lisesinden ekonomi, matematik, Fransızca, kimya ve yüksek matematik derslerinden en yüksek puanları alarak mezun olduktan sonra Oxfond Üniversitesi Pembroke Koleji matematik bölümüne kabul edilen Selina, aynı okulda yüksek lisans yaptı ve tezi 96 başarı puanı aldı. Yüzde 80 başarının üzerindeki bütün tezler gibi Selina’nın tezi de "yayımlanabilir" bulundu.

Yüksek lisans eğitimi sırasında gösterdiği bu olağanüstü başarıyla okulun quantum matematik bölümü öğretim üyelerinin dikkatini çeken Selina, bu bölümden gelen doktora teklifini ise, "şimdilik" geri çevirdi. Çalışma hayatına atılmayı tercih ettiğini belirten Selina, "Doktorayı istediğim zaman yapabilirim. 10 yıl sonra da bunun için geç olmaz" diyor. Selina Wickham’a Oxford Üniversitesi salonunda düzenlenen muhteşem törende birincilik diplomasını veren Pembroke Kolejinin dekanı Giles Henderson, Selina’nın çalışkanlığının yanı sıra çok sosyal bir öğrenci olduğunu belirterek, "Okula çok katkısı oldu. The Crucibles’da oynadığı başrolle oyunculuk dalında da kabiliyetini göstermişti. Matematikten aldığı not çok üstün bir not. Bu başarısının hayatı boyunca devam etmesini dilerim. Kendisini okutmak büyük bir zevkti" dedi.

Üniversitenin tiyatrosunda sergilenen Arthur Miller’in "The Crucibles" (Cadı Kazanı) adlı oyununda "Abigail" rolünü oynayan Selina, okulda ayrıca defile organizasyonları yaptı, dans ve piyano dallarında çalışmalarda bulundu.

OXFORD GÜZELİ SELİNA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2007 yılında konuşma yaptığı Oxford Üniversitesine bağlı Oxford Union’da halkla ilişkilerde görev alan Selina, 2006 yılında da Oxford Üniversitesi güzeli seçildi. Halen UBS bankasında, gelişmekte olan ülkelerin döviz satış bölümünde çalışan Selina, bu görevinden sonra bankacılık alanında ilerlemeyi planlıyor. Türk olmasının bankacılık sektöründeki krize rağmen işe alınmasının en büyük nedenlerinden biri olduğunu belirten Selina, "Krize rağmen birçok banka bana iş teklifinde bulundu. Bunun asıl nedeni sanıyorum Türkçe bilmem ve Türk olmam. Çünkü Türkiye gelişmekte olan büyük bir pazar" dedi. Sevdiği ve zevk aldığı şeyleri yaptığını belirten Selina, şöyle devam etti: "İyi olduğum konulardan ziyade zevk aldığım şeyleri yapmayı seviyorum. Matematiği seçmemin nedeni de sevmemdi. Bankacılık bana hep cazip göründü. Simdi bunu severek yapıyorum. Hem zevk alıyorum, hem heyecanlı, hem de hızlı. Bu yüzden şimdilik doktora yapmadım, çünkü doktorayı her zaman yapabilirim. 10 yıl sonra da doktora yapabilirim. Şimdi önemli olan kariyerinizi geliştirecek şeyleri zevkle yapmak. Başarının sırrı yaptığınız bir işi severek yapmakta." Selina’nın annesi Nevsal Wickham Elevli Londra’da gazetecilik yapıyor. Babası Tony Wickham ise iş adamı.​
 

Benzer konular

Top